Jak si stojí americký dolar a čínský juan

Zatím co je svět posedlý volbami v USA, my se podíváme na Čínu a její měnu. Čína byla vždy pro globální ekonomiku „problémem o kterém nikdo nemluví“.

Navzdory globální finanční krizi si udržovala silné úrovně růstu a během propadu hlavních trhů udržovala světovou poptávku, a to i za cenu rostoucího zadlužování, které nad Čínou způsobilo stahující se mračna.

Dolar vs juan


Kurz USD/CNY
Velký dojem udělal v posledních několika týdnech pohyb směnného kurzu USD/CNY vzhůru, který posunul aktuální nejvyšší úrovně uzavření na 6,80. Ale málokdo se zaměřil na skutečnost, že oproti ostatním měnám je mnohem stabilnější, a právě na tento fakt se zaměřila Centrální banka Číny (People's Bank of China – PBoC). Nyní jsme ale velmi blízko úrovně 6,83, ke které byl přišpendlen USDCNY během období 2009–10, než juan dostal povolení posunout se výše a proto je nedávná cenová akce důležitá z historické a politické perspektivy.

Podívejte se na obchodní aplikaci u FxPro.cz • Nízké spready

Z technické perspektivy se USD/CNY dostal ke konci října díky současnému posilování dolaru na šestiroční nejvyšší úroveň hned pod 6,78. Cena se od srpna 2015 pohybuje okolo spodní strany podpory vzestupného trendu a od letošního května osciluje v nově vytvořeném vzestupném pásmu.

Pokud se podíváme na denní graf měnového páru USD/CNY, pak jak krátkodobé, tak dlouhodobé klouzavé průměry směřují vzhůru a cena se v posledních pěti měsících obchoduje nad všemi klouzavými průměry. Na denním a týdenním časovém rámci se od letošního května signální linka indikátoru MACD obchoduje nad nulovou linkou a stále se posunuje vzhůru.

Cena se navíc od začátku letošního října posunuje podél horního pásma indikátoru Bollinger Band, což značí, že býčí hybnost byla posílena. Prostřední pásmo poskytuje podporu.

Trend USD/CNY zůstává stále býčí. Cena se ovšem nachází poblíž zóny hlavního bodu rezistence, kde je úroveň v současné době cenová hladina rezistence na 6,8000 a sbližuje se horní pásmo kanálu vzestupného trendu. Býčí trend bude na této úrovni pravděpodobně omezen.


Napsal hlavní ekonom FxPro Simon Smith a technický analytik Devata Tseng.

Upozornění na rizika
Obchodování CFD zahrnuje velké riziko ztráty. Informace a případné závěry v článcích jsou pouze osobními názory analytiků a neslouží v žádném případě jako investiční doporučení. Nelze z nich tedy vyvozovat žádnou zodpovědnost za investiční rozhodnutí dalších osob nebo za případné ztráty. Vaše osobní investiční rozhodnutí vždy postavte na svém osobním úsudku.

FxPro UK Limited autorizuje a reguluje Financial Conduct Authority (registrační č. 509956). FxPro Financial Services Limited autorizuje a reguluje Cyprus Securities and Exchange Commission (licenční č. 078/07) a Financial Services Board (autorizační č. 45052).