Index Dow jones (DJIA)

Dow jones industrial average - aktuální graf a vývoj ceny

Dow jones industrial average se skládá z 30 akcií amerických společností, které patří mezi největší a nejvíce obchodované na americké burze

Upozornění: Kurzy jsou se zpožděním (cca 15min). Všechny CFDs (akcie, indexy, features) a Forex ceny nejsou poskytovány prostřednictvím výměn, ale od tvůrců trhu, a tak jejich ceny nemohou být přesné a mohou se lišit od skutečné tržní ceny, což znamená, že tyto kurzy jsou pouze orientační a nejsou vhodné pro obchodní účely. Neneseme žádnou odpovědnost za případné ztráty, kterým můžete čelit v důsledku použití těchto dat. Vaše osobní investiční rozhodnutí vždy postavte na svém osobním úsudku.Zprávy

 • New Highs Don't Mean More Gains Ahead For Dow Jones Industrial Average

  New Highs Don't Mean More Gains Ahead For Dow Jones Industrial Average ETF Daily News (blog) - Jul 22, 2017 ... looking at prior occurrences, even stretching back before the beginning of the chart above, and the aggregate statistical performance following to come to an informed, quantitatively-backed conclusion.

  22. 07. 2017
 • IBM's Weak Earnings To Weigh On Dow Jones Industrial Average

  IBM's Weak Earnings To Weigh On Dow Jones Industrial Average ETF Daily News (blog) - Jul 19, 2017 Technical analyst Dave Chojnacki of Street One Financial recaps Tuesday's mixed market action that saw tech stocks boosted by a hugely bullish reaction to a single earnings report, and notes that the Dow could be hurt today by IBM's weak numbers.

  19. 07. 2017
 • Tech Stocks Now Outpacing Dow Jones Industrial Average Again

  Tech Stocks Now Outpacing Dow Jones Industrial Average Again ETF Daily News (blog) - Jul 21, 2017 Technical analyst Dave Chojnacki of Street One Financial wraps up the trading week with a recap of Thursday's mixed market action, and previews Friday's session with an update of the important technical levels to watch out for in the major U.S.

  21. 07. 2017