Index S&P 500

S&P 500 - aktuální graf a vývoj ceny

S&P 500 (The Standard & Poor's 500) je americký akciový index, obsahuje 500 největších společností, které jsou uvedeny na burzách NYSE a NASDAQ.

Upozornění: Kurzy jsou se zpožděním (cca 15min). Všechny CFDs (akcie, indexy, features) a Forex ceny nejsou poskytovány prostřednictvím výměn, ale od tvůrců trhu, a tak jejich ceny nemohou být přesné a mohou se lišit od skutečné tržní ceny, což znamená, že tyto kurzy jsou pouze orientační a nejsou vhodné pro obchodní účely. Neneseme žádnou odpovědnost za případné ztráty, kterým můžete čelit v důsledku použití těchto dat. Vaše osobní investiční rozhodnutí vždy postavte na svém osobním úsudku.Zprávy

 • This chart shows that stocks may be primed for a pullback

  This chart shows that stocks may be primed for a pullback CNBC - 15 hours ago The intrastock correlation between the 50-largest S&P 500 components by market capitalization - including high-flying technology stocks like Apple and Amazon— has dropped to the mid-teens, suggesting "the potential for a coming dip in share prices," ...

  22. 06. 2017
 • Opinion: False breakout in the S&P 500?

  Opinion: False breakout in the S&P 500? MarketWatch - 7 hours ago At the time, it seemed to be more of the same type of action we've seen in recent months: The market moves sideways for a while in a dull fashion, then it breaks out to the upside, establishing another trading range at even higher levels.

  23. 06. 2017
 • S&P 500 companies slash share buybacks despite record cash levels

  S&P 500 companies slash share buybacks despite record cash levels MarketWatch - Jun 21, 2017 Despite strong earnings and record levels of cash on balance sheets, large U.S. companies are spending less money on share repurchases, according to S&P Dow Jones Indices. There were hopes that the slowdown in buybacks that began last year would ... S&P 500 Buybacks Fall 17.5% Year-over-Year to 3.1 Billion for Q1 2017 - PR Newswire (press release)

  21. 06. 2017