Binární opce a daně

V České republice, stejně i na Slovensku je obchodování s binárními opcemi zcela legální, stejně tak jako obchodování a investice do akcií, nebo spekulací na forexu, jak na Slovensku, tak i v České republice zaplatíte pouze daně z příjmu za předchozí kalendářní rok.

Pokud máte příjmy z obchodování binárních opcí platíte daně, zisky a následné příjmy z takových obchodů se daní 15% sazbou podle paragrafu §10 mezi „Ostatní příjmy“, zdravotní ani sociální pojištění se z těchto příjmů neplatí, Z výše uvedeného vyplývá, že na obchodování binárních opcí nepotřebujete živnostenský list. Nejlepší však je navštívit přímo konkrétní finanční úřad a ujistit se o tomto u kompetentních osob.

Upozornění: Od 2.července jsou v Evropské unii zakázány binární a digitální opce pro neprofesionální obchodníky. Binární opce nejsou propagovány nebo prodávány retailovým obchodníkům. Pokud nejste profesionální obchodník, opusťte prosím tuto stránku.

Obchodní aplikace u XTB

77% CFD účtů je ztrátových

Z binárních opcí daníte jen zisk, ne ztráty

Aby bylo jasno, pokud za kalendářní rok např: 2014 budete v mínusu, danění se vás netýká. Ukážeme si to na jednoduchém příkladu. Na obchodní účet u brokera (např: TopOption) vložíte v roce 2014 300 USD, na konci roku zhodnotíte účet o 300%, budete mít tedy na účtu 900 USD. Z výsledného zisku 600 USD odvedete daň z ostatních příjmů ---> daníte tedy jen zisk. Pokud tedy například z 300 USD budete mít díky špatnému obchodů na konci roku 250 USD nedaníte nic.

Jak zdanit zisk

Jak již bylo uvedeno, obchodování binárních opcí podléhá 15% dani, výpočet daně, je tak poměrně jednoduchý. Zdravotní ani sociální pojištění se z těchto příjmů neplatí.

Zisk z obchodování binárních opcí patří podle paragrafu §10 mezi „Ostatní příjmy“, které se daní 15% sazbou. Zdravotní ani sociální pojištění se z těchto příjmů neplatí, takže je výpočet poměrně jednoduchý, dopředu víte, že ze zisku zaplatíte 15 procent. Daňové přiznání se podává vždy za uplynulý kalendářní rok, pokud jste tedy v roce 2014 v zisku 100 000 Kč. Odevzdáte daňové přiznání na začátku roku 2015 a zaplatíte cca 15 000 Kč na dani z ostatních příjmů.