Co je to Šek - využítí, použití šeku

Je finanční nástroj používaný k platbám za zboží, převodu peněz mezi bankovními účty, a vyplácení mezd. Vyplácí se do banky příjemce na účet příjemce a instruuje účet plátce převést částku napsanou na šeku na účet příjemce. Mohou je používat jednotlivci nebo podniky.

Na rozdíl od hotovosti, která je zákonným platidlem, šeky nejsou významně používány v obchodech nebo pro každodenní nákup položek. Jsou ale běžněji používané k nákupu hodnotných předmětů, kde použití hotovosti není vhodné, např. nákup nového auta, výplatě mzdy nebo platbě peněz někomu jinému. Je to vhodný způsob jak provést platbu pokud hotovost není po ruce, nebo pokud zrovna nemáte peníze na účtě.

Šeky jsou již několik let na ústupu, vzhledem k levnějším a mnohdy výhodnějším alternativám, jako jsou debetní a kreditní karty a přímé bankovní převody z účtu na účet. Dnes je mnohem snazší získat hotovost díky bankomatům. Pokud jsou banky zavřené, lidé se často uchylují k online službám namísto vypsání šeku. Banky přirozeně samy odrazují používání šeků z důvodu podvodů, snadné ztráty a nákladům vynaloženým na jejich spravování v plně elektronizovaných systémech.


Související pojmy    cs sk