Co je to Úroková sazba

Úroková sazba je procentuální částka z celé sumy peněz, které jsou buď zhodnoceny, nebo vypůjčeny. V případě úspor, střadatel dostane na svůj účet zaplaceno buď roční, nebo měsíční úrokovou sazbu z uložené částky. Pro dlužníky většinou platí poměrové měsíční splácení roční úrokové sazby z jejich dluhu.

Úrokové sazby mají zásadní vliv na celé hospodářství a pomáhají kontrolovat množství půjček a naspořených prostředků. Pokud jsou úrokové sazby vysoké, investoři a střadatele vydělávají. Na druhou stranu lidé, kteří potřebují půjčit peníze, jsou negativně zasaženi. Pokud jsou úrokové sazby nízké, střadatelé nevidí v ukládání hotovosti do bank žádný reálný přínos a je pro ně finančně výhodnější peníze si půjčit.

Při žádání o hypoteční úvěr (úvěr na financování koupě domu) je dlužník povinen zaplatit úrokové sazby, což je v podstatě procentuální částka z vypůjčené částky, splácené měsíčně. To je jeden ze způsobů, jak věřitelé vytvářejí zisk.

Pokud je dlužník z hlediska věřitele považován za méně stabilní, vzhledem k jeho bonitě a finanční historii, je obvykle vyžadován platit vyšší úrokové sazby, které pokryjí vyšší rizika pro věřitele.


Související pojmy    cs sk