XTB

Co je to Akcie

AKCIE, nebo cenný papír, je podíl na majetku obchodované společnosti. Každá společnost emituje omezené množství akcí ve snaze rozšířit investiční kapitál společnosti. Proto pokud investor vlastní např. 1 akcii z 5000 emitovaných, vlastní 0,02% dané společnosti a získává právo na podíl ze zisku společnosti. Zároveň může hlasovat například o dění ve firmě. O zásadních věcech rozhodují většinovými akcionáři, kteří vlastní větší, případně nadpoloviční množství emitovaných akcií.

Akcie však nejsou jen prostředkem investování, za poslední období se staly i oblíbeným instrumentem spekulativního obchodování. V případě, že s akciemi obchodujeme prostřednictvím OTC kontraktů CFD, ve skutečnosti jejich nevlastníme a tudíž se nestáváme akcionáři dané firmy. Obchodování derivátů jako CFD a ETF nám umožňuje akcie nejen nakupovat, ale i prodávat. Dlouhodobí investoři využívají zejména obchodování akcií prostřednictvím ETF kontraktů.

Mezi komerčně nejobchodovanější akcie v současnosti patří akcie velkých společností jako Apple nebo Google (alibaba). Oblíbenou formou obchodování s akciemi je obchod s indexy, které zahrnují akcie několika firem, většinou ze stejného nebo podobného odvětví


Související pojmy    cs sk
    xtb
    Začněte obchodovat
    xtb