Co je to Akcie

AKCIE, nebo cenný papír, je podíl na majetku obchodované společnosti. Každá společnost emituje omezené množství akcí ve snaze rozšířit investiční kapitál společnosti. Proto pokud investor vlastní např. 1 akcii z 5000 emitovaných, vlastní 0,02% dané společnosti a získává právo na podíl ze zisku společnosti. Zároveň může hlasovat například o dění ve firmě. O zásadních věcech rozhodují většinovými akcionáři, kteří vlastní větší, případně nadpoloviční množství emitovaných akcií.

Akcie však nejsou jen prostředkem investování, za poslední období se staly i oblíbeným instrumentem spekulativního obchodování. V případě, že s akciemi obchodujeme prostřednictvím OTC kontraktů CFD, ve skutečnosti jejich nevlastníme a tudíž se nestáváme akcionáři dané firmy. Obchodování derivátů jako CFD a ETF nám umožňuje akcie nejen nakupovat, ale i prodávat. Dlouhodobí investoři využívají zejména obchodování akcií prostřednictvím ETF kontraktů.

Mezi komerčně nejobchodovanější akcie v současnosti patří akcie velkých společností jako Apple nebo Google (alibaba). Oblíbenou formou obchodování s akciemi je obchod s indexy, které zahrnují akcie několika firem, většinou ze stejného nebo podobného odvětví


Související pojmy    cs sk