Co je to ETF

Burzovně obchodované fondy, z anglického Exchange-traded fund (zkráceně ETF). Jsou investiční nástroje volně obchodované na burze, stejně jako akcie, komodity, měnové páry nebo dluhopisy.

ETF zpravidla kopírují vývoj podkladového aktiva, ze kterého se skládají, nejčastěji jsou to světové akciové indexy. Emitují je zpravidla velké banky a investiční společnosti (Barclay's Global Investors, State Street Global Advisors, Invesco PowerShares, LyxorBarclay’s, iShares, Proshares, ETF Securities atd.)

Díky existenci několika typů ETF mohou investoři spekulovat na pohyb cen nejen u akcií, ale rovněž i u komodit, měn, či vývoje sazeb mezibankovního trhu apod. Není nutné přitom vkládat vysoký počáteční kapitál, ani hledat brokera, který má širší licenci.

Jaká ETF existují?

  • Indexové ETF - Následují akciové indexy jako S&P 500 nebo Nasdaq a další. Můžete si tedy vybrat, jestli nakoupíte mezinárodní indexové ETF, nebo čistě Evropské indexy atd.
  • Komoditní ETF - Umožní vám investovat do drahých kovů, bavlny nebo ropy.
  • Dluhopisové ETF - Tyto ETF jsou zaměřený na různé balíky dluhopisů
  • Sektorové ETF - Přináší možnost investovat do jednotlivých sektorů, jako například biotechnologie, automobilový průmysl, spotřební zboží apod.

Výhody ETF

  • Nízká nákladovost - Vysoké poplatky u běžných investičních nástrojů jsou často důvodem ztrátovosti malých investorů. U ETF se nákladovost pohybuje od 0.02 % ročně (Vanguard). Pokud to srovnáme například s aktivně spravovanými podílovými fondy, kde se nákladovost pohybuje i přes 2 % ročně, vyjde ETF jako vítěz.
  • Široká diverzifikace - ETF často následují akciové indexy, které zahrnují i stovky akciových titulů (například S&P 500, DIA či NASDAQ) nebo balíky dluhopisů, komodit apod. Diverzifikace je označována za synonymum bezpečí. Díky ní nedochází k vysoké volatilitě, tedy výkyvům na trhu.

Nevýhody ETF

  • Investování nízkých částek se mnohdy nevyplatí, kvůli poplatkům
  • Jsou zaměřeny hlavně na akciové indexy, omezená nabídka

S ETF můžete obchodovat pomocí různých brokerů. V současné době lze využít k obchodování české brokery, u kterých získáte podporu pro vaše investování a v případě potřeby i užitečné rady. Jsou vhodné zejména pro začínající investory. V nabídce daných brokerů pak naleznete zmíněné ETF.


Související pojmy



    cs sk