Má recese vliv na růst Bitcoinu a dalších kryptoměn?

Není náhodou, že Bitcoin vznikl jen rok po velké recesi v roce 2008. Dříve neexistovala žádná jiná kryptoměna, což znamená, že analytici, kteří zkoumají historii Bitcoinu mohou pouze spekulovat o tom, co se s BTC a dalšími kryptoměnami stane v souvislosti s následující krizí po COVID-19.

Digitální měny jsou obecně navrženy tak, aby se osvobodily od centralizovaných orgánů a tradičních bankovních systémů. Podle základního dokumentu Bitcoinu, tzv. „whitepaperu“, který napsal Satoshi Nakamoto, má tato první kryptoměna sloužit jako nezávislý, bezpečný a transparentní peněžní systém, který by nahradil centrální banky. V souvislosti s ekonomickou krizí se nabízí otázka, jak by kryptoměny obstály. Zda by však přežily velkou recesi a ekonomický pokles, zůstává otázkou.

  • Někteří investoři považují Bitcoin za „digitální zlato“ a hledají v něm bezpečný přístav v době ekonomické nestability. V průběhu některých krizových období se hodnota Bitcoinu zvýšila, protože lidé hledali alternativní způsoby uchování hodnoty a diverzifikace.

Vliv krize na Bitcoin

Po začátku epidemie COVID-19 všichni předpokládali, že krypto průmysl nepřežije, nicméně se stal přesný opak. Kryptoměny dosud nikdy ale neprožily ekonomický pokles, ale existuje rostoucí pravděpodobnost, že globální krize a to mnohem větší nastane. Předpovědi vývoje digitálních aktiv v případě ekonomického poklesu dosud nebyly jednotné. Kryptoměny se dlouhodobě vyvíjely a rostly, zejména během růstu trhu v USA. Od uvedení Bitcoinu na trh se HDP v USA (hrubý domácí produkt) neustále zlepšoval.

  • V době ekonomické krize může dojít k zesílení snah vlád a regulačních orgánů o regulaci kryptoměn. To může mít vliv cenu Bitcoinu.

V letech 2009 až 2023 se také snížila míra nezaměstnanosti. Právě v roce 2021 se Bitcoin vyšplhal na své rekordní maximum 68 000 USD za BTC. Země, které již zažívají vážnou recesi, jako je například Venezuela, již kryptoměny, ve většině případů Bitcoin, vyzkoušely a zjistily, že původní kryptoaktivum je „bezpečným přístavem“, i v případě devalvace národní měny. Investicí do Bitcoinu by Venezuelané, kteří se rozhodli vyměnit národní měnu za BTC, mohli devalvaci zpomalit.

Půjde Bitcoin nahoru, pokud se trh zhroutí?

Předpovídání budoucího vývoje Bitcoinu nebo jakékoli jiného finančního aktiva je takřka nemožné. Bitcoin někteří považují za „bezpečný přístav“ v době ekonomické nestability, podobně jako je tomu u zlata. To znamená, že v případě, že by došlo k hospodářské krizi, někteří investoři by se pravděpodobně mohli obrátit k Bitcoinu jako k alternativnímu aktivu pro uchování hodnoty nebo diverzifikaci svého portfolia.

  • Bitcoin může mýt kladnou korelaci s akciovými trhy. To znamená, že v době ekonomické krize by hodnota Bitcoinu mohla být ovlivněna vývojem na těchto trzích.
Podobné:   Vybíráme nejlepší peněženku pro Litecoin

Díky svém povaze, jde tedy spíše o komoditu než o akcii, podobně jako je tomu u zlata, je pravděpodobné, že v případě recese vzroste hodnota Bitcoinu, protože mnoho investorů se pravděpodobně obrátí k BTC jako k ochrannému aktivu. Pokud dojde k výraznému růstu ceny, může následovat i pokles, protože někteří obchodníci budou chtít dosáhnout zisku nákupem za nízkou cenu a poté prodáním za vyšší cenu.

Bitcoin dnes představuje více než 50 % celkové tržní kapitalizace kryptoměn a je považován za „bezpečný přístav“ mnoha investorů a obchodníků díky své decentralizované povaze a vzácnosti. Bitcoin slouží pro transakce s peněžní hodnotou, zatímco investoři mohou buď držet své BTC jednotky (tzv. „HODL“) nebo je směňovat za jiné fiat měny a digitální aktiva v souladu s tržními trendy.

Ovlivní recese krypto průmysl?

Všechny kryptoměny jsou odlišné a mají různé charakteristiky a účely, stejně jako různé společnosti na finančním trhu. Proto je logické, že kryptoměny by mohly na krizi reagovat různě. Zatímco Bitcoin pravděpodobně bude fungovat nezávisle na zbytku trhu, další téměř 25 000 kryptoměn bude pravděpodobně následovat obecné trendy.

Pro analýzu dopadu recese na trh s kryptoměnami je možné zkoumat různé faktory, jako je tržní hodnota, objemy obchodů, historické metriky, aplikace, služby, architektura a využití. Hlavní tři kryptoměny – Bitcoin, Ethereum a XRP společnosti Ripple – se liší v struktuře a použití. Proto by pro předpověď mohlo být užitečné zkoumat chování BTC, ETH a XRP.

Bitcoin pravděpodobně bude v době krize růst, podobně jako zlato, protože jeho hlavním účelem je uchování hodnoty. Ethereum, na druhé straně, je platforma pro vývojáře, která poskytuje chytré smlouvy a digitální aplikace. Jeho hodnota je více závislá na jeho uplatnění, a proto by mohlo být ovlivněno ekonomickou krizí.

XRP by pravděpodobně také přežilo recesi, protože Ripple. Nicméně by mohl být ovlivněn, pokud by se jeho adopce zpomalila. V dlouhodobém horizontu je pravděpodobné, že recese oddělí silné a slabé projekty na trhu s kryptoměnami, a nejsilnější a nejhodnotnější kryptoměny by měly být schopné přežít.

Krpenský Martin
Ověření brokeři na akcie, etf i krypto
Reálné akcie a kryptoměny
Nízký minimální vklad 100 USD. Možnost kopírování obchodů. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4.8
76% CFDs účtů retailových je ztrátových
Reálné akcie a ETF Nízké poplatky + Česká zákaznická podpora. Více než 5200 instrumentů k obchodování. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4.5
76% CFDs účtů je ztrátových
© Copyright 2024 ForexSrovnávač.cz