Jak na komodity?

Dnes se budeme věnovat základům komoditního obchodování. Komodity jsou například měď, zlato, stříbro, platina, ropa a paladium.

Na burze se obchodují kontrakty na dané komodity. To je určité množství komodity (barely u ropy,trojské unce u zlata...). Každý kontrakt má svoji expirační dobu - tedy doba, kdy expiruje a vytvoří se nový kontrakt. Na takový kontrakt potřebujete margin (zálohu, kterou složíte brokerovi), abyste se mohli daného trhu účastnit.

Výhoda marginu
Výhoda spočívá v tom, že margin představuje pouze část skutečné velikosti kontraktu. Je to vlastně jako by vám banka půjčila bezúročně peníze. Využíváte totiž finanční páku, díky níž si můžeme dovolit investovat do komodit, na které normálně nemáme. Když kupujete například jeden kontrakt Eura, potřebujete margin okolo 100$, ale ovládáte kontrakt o velikosti například 10 000 USD, to samé platí i u komodit!

Pro slušný zisk nám potom stačí drobný pohyb trhu, řádově desetiny procenta. Často můžete slyšet z médií, že se nějaká komodita změnila o půl procenta. Pro laika to může být nepatrný pohyb, ale pro člověka znalého trhů se může jednat o pohyb v řádech tisíců dolarů zisku (ale naopak- to je potřeba si uvědomit i ztráty).

Kontrakt má svoji specifikaci, kde je určeno, jakou hodnotu má pohyb jednoho bodu. Tento bod může označovat třeba tisícinu příslušné ceny.

Komodity nevlastníme, ale využíváme pohyby cen

Nechceme komoditu vlastnit, chceme jen vydělat na jejím pohybu. To znamená, že se snažíme levně nakoupit a potom draze prodat. Ale pozor. U komodit to jde i obráceně. Pro většinu lidí jde o nepřirozený proces a člověk se s tím musí sžít (strašné slovo). My také můžeme komoditu nejdříve prodat - když si myslíme, že je cena vysoko a teprve potom ji můžeme koupit. A vyděláme na tom úplně stejně, jako v opačném případě. Dnes to tak jde se vším i s akciemi. Můžeme vydělávat na tom, když cena komodit nebo akcií klesá.

Takže víme, co je komoditní kontrakt. Jako obvykle tohle všechno můžete trénovat zdarma na demo účtech. Když se rozhodnete pro skutečné obchody, musíte si sehnat vhodného brokera. To je společnost, která vám umožní přístup na světové trhy. A to buď prostřednictvím telefonních pokynů brokerovi, nebo vám poskytne obchodní platformu, kde zadáváte příkazy (online). Dalším způsobem jak obchodovat komodity, jsou binární opce.

Dobrý broker vám pomůže s vašimi dotazy, odkáže vás na specifikace kontraktů, marginů, pořádá různé semináře atd.

Jak vidíte, pokud máte základní informace, neliší se technika obchodování s komoditami s technikou běžného obchodníka, který levně nakupuje (třeba elektroniku) a potom ji se ziskem prodává. Naším obrovským plusem je to, že to jde na burze dělat i obráceně.