5 největších akciových pozic Billa Gatese

Billa Gatese asi není třeba představovat. Spoluzakladatel Microsoftu, jeden z nejbohatších lidí světa a zároveň i jeden z největších světových filantropů. Pro to, aby velkou část svého jmění mohl rozdělit na charitativní projekty napříč světem i obory, se rozhodl společně se svou ženou Melindou Gatesovou založit Nadaci Billa a Melindy Gatesových. Skrze tuto nadaci nakupuje akcie a z výnosů financuje projekty v zemích třetího světa či medicínského charakteru.

Než se k jeho pěti největším akciovým pozicím dostaneme, bylo by vhodné říct, že při jejich výběru aplikuje principy hodnotového investování, které si osvojil od svého blízkého přítele Warrena Buffetta. To znamená, že jeho společnosti oplývají trvale udržitelnou konkurenční výhodou, často jsou monopolního postavení na trhu a s klidným svědomím o nich můžeme říct, že přežijí nejen Gatese, ale i jeho děti a vnoučata.

Berkshire Hathaway CL B (BRK.B)

Odvětví: Konglomerát

Tržní kapitalizace: 650B

P/E: 6,43

ROE: 23,80 %

Dividendový výnos: nevyplácí dividendu

/podíl v portfoliu/ 50,87 %

Buffettova pevnost má v Gatesově portfoliu dominantní postavení. Na světě pravděpodobně neexistuje žádný inteligentní investor, který by neoznačil za nesmrtelnou společnost právě Buffettovu Berkshire. Dokonalý konglomerát napříč celým veřejně i neveřejně obchodovaným trhem, plný výjimečných společností nakupovaných za přiměřené ceny.

Waste Management Inc. (WM)

Odvětví: Odpadové hospodářství

Tržní kapitalizace: 66B

P/E: 42,37

ROE: 21,8 %

Dividendový výnos: 1,44 %

/podíl v portfoliu/ 10,94 %

Waste Management společně se svým konkurentem Republic Services pokrývají více něž polovinu veškerého vyprodukovaného odpadu v USA. Byznysová síť Waste Managementu obsahuje okolo 350 transferových stanic, cca 300 skládek, přes stovku bioplynových stanic a jejich dopravní flotila čítá na 26 tisíc sběrných vozů, což ji řadí na první místo v odvětví odpadového hospodářství.

Caterpillar Inc. (CAT)

Odvětví: Zemědělská a průmyslová technika

Tržní kapitalizace: 110B

P/E: 25,51

ROE: 27,60 %

Dividendový výnos: 2,22 %

/podíl v portfoliu/ 9,26 %

Caterpillar je další společností, kterou snad není třeba nikomu představovat, protože s jejími výrobky se poměrně často setkáváme i v Čechách. Vyrábí veškerou techniku pro těžký průmysl, výstavbu silnic, důlní společnosti, tzn. různé bagry, nakladače a podobně.

U této společnosti není od věci zmínit, že benefituje z černých labutí. Po každé další přírodní katastrově, jako jsou záplavy, zemětřesení či hurikány, vzrůstá potřeba strojů Caterpillaru.

Canadian Natl Railway Co. (CNI)

Odvětví: Železniční doprava

Tržní kapitalizace: 92B

P/E: 24,27

ROE: 23,10 %

Dividendový výnos: 1,46 %

/podíl v portfoliu/ 6,15 %

Canadian Natl Railway Co. je více než sto let stará kanadské železniční společnosti, která jako jediná transkontinentální železniční dopravu, tzn. spojuje atlantické i pacifické pobřeží země. Ve dvacátých letech minulého století vznikla konsolidací krachujících železničních společností a dnes je největším osobním i nákladním železničním dopravcem v Kanadě.

Walmart Inc. (WMT)

Odvětví: Maloobchod

Tržní kapitalizace: 410B

P/E: 41,91

ROE: 12,50 %

Dividendový výnos: 1,48 %

/podíl v portfoliu/ 4,49 %

Walmart Inc. je jeden z největších amerických diskontních řetězců. Aktuálně provozuje okolo 12,5 tisíců obchodů ve více než 26 zemích. Díky tomu společnost prosperuje na úsporách z rozsahu svého podnikání a nabízí tak svým zákazníkům oproti konkurenci velmi nízké ceny zboží.

Kde obchodovat
Reálné akcie a ETF
Nízké poplatky
Česká zákaznická podpora. Více než 5200 instrumentů k obchodování. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4,5 rating
4.5
79% CFDs účtů je ztrátových
Reálné akcie a kryptoměny
Nízký minimální vklad 100 USD
Možnost kopírování obchodů. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4,3 rating
4.3
81% CFDs účtů retailových je ztrátových
© Copyright 2023 ForexSrovnávač.cz