Jak fungují bitcoin transakce?

Bitcoin byl vytvořen, aby fungoval jako prostředek pro posílání plateb. Ať už tedy utrácíte Bitcoin nebo ho příjmáte jako platbu od další osoby, určitě vás zajímá, jak taková transakce funguje.

Bitcoinové transakce jsou zprávy, které jsou digitálně podepsány pomocí šifrování a kryptografie a odeslány k ověření celé bitcoinové síti. Transakce jsou veřejné a lze je najít v digitální knize známé jako blockchain.

Představte si blockchain jako historii transakcí mezi různými bitcoinovými adresami. Tyto transakční záznamy aktualizuje bitcoinová síť, jakmile vznikají nové transakce. Všechny transakce jsou tak uloženy na jednom místě a lze je zpětně dohledat, až do první provedené transakce

Vývoj Bitcoin transakcí na blockchainu v čase

Vývoj Bitcoin transakcí po měsíci

Jak velké jsou Bitcoin poplatky?

Bitcoin poplatek za transakci je vlastně odměna těžařům, kteří svým výpočetním výkonem ověřují jak transakce, které na bitcoinové síti probíhají, tak zároveň těží další Bitcoiny.

Poplatky za zaposílaní Bitcoinu se počítají podle různých faktorů a nejsou konstantní, tudíž nejde přesně říct, kolik vás poslání Bitcoin bude stát. Ve většině případů si může uživatel ručně nastavit transakční poplatky. Pokud nechcete platbu poslat rychle, můžete si zvolit minimální poplatek, na platbu však čekáte několik dní. Pokud platbu chcete urychlit, musíte zvýšit i poplatek, v tom případě vám dají těžaři přednost a ověří blok s vaší transakcí dříve.