xtb
AKCIE S   0%  POPLATKY u XTB czflag
79% CFD účtů je ztrátových
xtb

Akcie "Cenné papíry"


Akcie "Cenné papíry" se nejčastěji rozdělují podle druhu a to následovně. Akcie, zatímní listy, poukázky na akcie, dluhopisy, investiční kupóny, podílové listy, opce, směnky, šeky, skladní listy, náložní listy a jiné listiny, které jsou zákonem prohlášeny za cenný papír. Cenné papíry mohou být v listinné nebo zaknihované podobě.

Listinná podoba – akcie existuje jako fyzická listina. Zaknihovaná podoba – cenný papír existuje jako záznam v evidenci.

Investice do akcií

Investice do akcií - je to dobrý nápad? Investice do akciových fondů se v minulosti a i dnes velmi často jeví jako ideální způsob investování volných finančních prostředků, pokud je kladen důraz na výnos. V minulosti a také v návaznosti na údálosti po hypoteční krizi ve spojených státech se však investování do akcií mnohým investorům, nemusí zdát jako ideální způsob.

Nejenom nedávné prudké poklesy, ale také stále větší korelace jednotlivých sektorů zapřičiňují vyšší rizikovost celkového portfolia a spousta investorů se začíná poohlížen po nových alternativách. Mezi jednu z nich patří aktivní obchodníci, kteří si sami spravují své volné prostředky a nabízejí své zkušenosti a úspěchy privátně. Jedná se hlavně o aktivní obchodníky mechanických strategií, kteří kladou velký důraz na komplexní statistiku, diversifikaci, zvládnutou psychologii.

Dnes velmi přesvědčivě nahrazují soukromí úspěšní investoři, specializující se na aktivní obchodování opcí, futeres či forexu zažité způsoby investování jako jsou akciové fondy, nákup zlata, dluhopisů apod. 

Akcie nebo dluhopis?

Drobný investor se nejčastěji setkává s cennými papíry ve formě investičních nástrojů. Mezi nejznámější zde patří akcie, dluhopisy a opce. Akcie lze obchodovat na burze cenných papírů, ať už v zahraničí nebo v České republice. Při nákupu akcie se  investor stává spolumajitelem společnosti a má také nárok na podíl na zisku tzv. dividendu.

Dluhopis představuje jiný druh cenných papírů. Dluhopis je vlastně smlouva o půjčce, mezi vydavatelem (emitentem)  a kupujícím. Emitent se zde zavazuje splatit vložený vklad při konci platnosti dluhopisu a pravidelně vyplácet úroky kupujícímu.

Opce jsou naproti tomu sofistikovanější forma cenného papíru. Opce je cenný papír, který dává vlastníkovi právo prodat či koupit určité podkladové aktivum za stanovenou cenu a v určitý čas.

Obchodování na burze patří dlouho léta k nejběžnějšímu zhodnocování peněžních prostředků. U nás k tomuto účelu funguje pražská burza (SPAD), kde můžete začít investovat po splnění určitých podmínek.

Obchodování na burze, jak na to?

Obchodování na burze u nás, je tak podmíněno peněžními prostředky investora. Na pražské burze mohou obchodovat jen movitější investoři, kteří disponují kapitálem alespoň v řádu milionu Kč.

Aby se usnadnil přístup k obchodování na burze i menším investorům, kteří obchodují jen s desítkami kusů akcií, byla zřízena česká burza RM-SYSTÉM, kde v drtivé většině najdete stejné tituly jako na pražské burze a potřebujete jen minimální kapitál k investici a to v řádech tisíců - desetitisíců  korun. RM-SYSTÉM se tak doporučuje především nováčkům, kteří s obchodováním na burze teprve začínají a nemají potřebný kapitál.

Samozřejmě existuje i mnoho jiných společností, které nabízejí například i obchodování na zahraničních trzích, ovšem doporučujeme si je vždy ověřit, abyste se vyhnuli podvodným společnostem.

Jak koupit akcie online?

Pokud zvažujete investování do akcií, máte na výběr z několika způsobů jak akcie nakoupit. Mimo nákup na burze, je jedním z těchto způsobů i nakupovaní akcií online. V dnešní době máte na výběr z několika brokerských společností, které vám tento nákup zprostředkují.

V dalších krocích pro online nákup akcií, budete potřebovat účet u licencované brokerské společnosti s přímím vstupem na trh, u nás jsou nejznámější Fio, Patria, RM-SYSTÉM. Osobně mám zkušenosti s investováním a nákupem akcií online u RM-Systému a Fia, postup je jednoduchý. V jedné z jejich poboček podepíšete smlouvu, převedete vaše investiční prostředky a můžete začít nákupem akcií v jejich aplikaci e-broker (fio.cz/e-broker/). Mimo to, máte stále možnost investovat a nakoupit přímo na pobočce nebo po telefonu.