Komodity

Základy komoditního obchodování. Komodity jsou například měď, zlato, stříbro, platina, ropa a paladium.

Na burze se obchodují kontrakty na dané komodity tkz Futures. To je určité množství komodity (barely u ropy, trojské unce u zlata...). Každý kontrakt má svoji expirační dobu - tedy doba, kdy expiruje a vytvoří se nový kontrakt. Na takový kontrakt potřebujete margin (zálohu, kterou složíte brokerovi), abyste se mohli daného trhu účastnit.

Naprostá většina obchodníků jsou spekulanti, kteří nepožadují fyzické dodání a vydělávají pouze na rozdílné ceně mezi nákupem a prodejem (či naopak). Nikdy fyzické dodávky komodit neodebírají. Na burzu tak může vstoupit i malý obchodník.

Na burze se obchodují kontrakty. To je určité množství dané komodity (barely u ropy, trojské unce u zlata...). Každý kontrakt má svoji expirační dobu-kdy končí, své označení a velikost. Na takový kontrakt potřebujete margin (zálohu,kterou složíte brokerovi), abyste se mohli daného trhu účastnit. Výhoda spočívá v tom, že margin představuje pouze část skutečné velikosti kontraktu. Je to vlastně jako by vám banka půjčila bezúročně peníze. Využívá tak páku, díky níž si můžeme dovolit investovat do komodit, na které normálně nemáme. Když kupujete například jeden kontrakt Eura, potřebujete margin okolo 100$, ale ovládáte kontrakt o velikosti například 2500 USD!

Pro slušný zisk nám potom stačí drobný pohyb trhu. Často můžete slyšet z médií, že se nějaká komodita změnila o půl procenta. Pro laika to může být nepatrný pohyb, ale pro člověka znalého trhů se může jednat o pohyb v řádech tisíc dolarů. Komtrakt má svoji specifikaci, kde je určeno, jakou hodnotu má pohyb jednoho bodu. Tento bod může označovat třeba tisícinu příslušné ceny.

Výhoda marginu


Výhoda spočívá v tom, že margin představuje pouze část skutečné velikosti kontraktu. Je to vlastně jako by vám banka půjčila bezúročně peníze. Využíváte totiž finanční páku, díky níž si můžeme dovolit investovat do komodit, na které normálně nemáme. Když kupujete například jeden kontrakt Eura, potřebujete margin okolo 100$, ale ovládáte kontrakt o velikosti například 1000 USD, to samé platí i u komodit!

Pro slušný zisk nám potom stačí drobný pohyb trhu, řádově procenta. Často můžete slyšet z médií, že se nějaká komodita změnila o půl procenta. Pro laika to může být nepatrný pohyb, ale pro člověka znalého trhů se může jednat o pohyb v řádech tisíců dolarů zisku (ale naopak- to je potřeba si uvědomit i ztráty).

Kontrakt má svoji specifikaci, kde je určeno, jakou hodnotu má pohyb jednoho bodu. Tento bod může označovat třeba tisícinu příslušné ceny.

V současné době všetšina regulovaných brokerů nabízí obchodování komodit na finační páku až 1:20, to znamená, že pokud obchoduje se 100 USD, velikost vaší pozice je 2000 USD a každé procento pohybu komodity, je pro vás 20% zisku nebo ztráty.


Kde obchovat komodity


Broker Platformy Regulace Min. vklad Vklady / Výběry CopyTrader Fyzické akcie Odkaz na web Recenze

Tip redakce

xStation, mobilní verze5$Platební karty, Skrill, bankovní převod xtb.cz         recenze
CFD poskytovatel, Vlastní platforma, WebTrader100$Platební karty, Paypal, Skrill , bankovní převod Plus500.cz recenze

Vlastní platforma, sociální síť + CopyTrader™100$Bankovní převod, platební karty, Skrill, PayPal, Neteller eToro.com recenze
MetaTrader 4, MetaTrader 5, WebTrader, R Trader100$Bankovní převod, kreditní a debetní karta, Skrill, NETELLER robomarkets recenze
Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. Při obchodování s rozdílovými smlouvami dochází u 74–89 % účtů retailových investorů ke vzniku finanční ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

Komodity nevlastníme


Nechceme komoditu vlastnit, chceme jen spekulovat na jejím pohybu. To znamená, že se snažíme levně nakoupit a potom draze prodat. Ale pozor. U komodit to jde i obráceně. Pro většinu lidí jde o nepřirozený proces a člověk se s tím musí sžít. My také můžeme komoditu nejdříve prodat - když si myslíme, že je cena vysoko a teprve potom ji můžeme koupit. Můžeme tedy spekulovat jak na to, když cena komodit roste nebo klesá.

Takže víme, co je komoditní kontrakt. Jako obvykle tohle všechno můžete trénovat zdarma na demo účtech. Když se rozhodnete pro skutečné obchody, musíte si sehnat vhodného brokera. To je společnost, která vám umožní přístup na světové trhy a poskytne vám obchodní platformu, kde zadáváte příkazy (online).

Dobrý broker vám pomůže s vašimi dotazy, odkáže vás na specifikace kontraktů, marginů, pořádá různé semináře atd.

Jak vidíte, pokud máte základní informace, neliší se technika obchodování s komoditami s technikou běžného obchodníka, který levně nakupuje (třeba elektroniku) a potom ji se ziskem prodává. Naším obrovským plusem je to, že to jde na burze dělat i obráceně, nemusíte tedy spekulovat pouze na růst.

Základní druhy komodit k tradingu


Základní rozdělení komodit pro obchodování:

Mezi komoditní trhy patří zejména trhy energetických komodit, kde se obchoduje především ropa, zemní plyn, topný olej. Taktéž trhy drahých a průmyslových kovů jako jsou zlato, stříbro, měď, zinek či hliník, ale také trhy zemědělských komodit, kam patří kukuřice, rýže, sója a pšenice.


1. Energie: Ropa WTI, Ropa BRENT, Zemní plyn a Gasoline



2. Kovy: Zlato, Platina, Měď, Stříbro



3. Zemědělství: Sója, Kukuřice, Rýže, Kakao, Cukr, Pšenice