Schéma Pump and Dump: podvodná strategie

Jak Pump and Dump funguje a co mohou obchodníci a investoři udělat, aby se nestali obětí tohoto oblíbeného podvodného schématu? Pump and Dump začíná vydáním falešných a nadnesených prohlášení nebo tipů ohledně určitého aktiva (akcie, kryptoměna). Tyto zprávy vedou k náhlému nárůstu jeho ceny. Tato manipulace způsobí, že ostatní investoři, přilákáni rostoucí cenou, vstoupí na trh a začnou nakupovat toto aktivum, což ještě více zvyšuje jeho hodnotu.

Jakmile cena dosáhne určitého bodu, podvodníci začnou prodávat své akcie za vyšší ceny a takto vytvořená umělá poptávka opadne. To vede k rychlému poklesu ceny a ostatní investoři, kteří přišli později, utrpí finanční ztráty.

  • Všichni obchodníci se snaží dosáhnout zisku na finančních trzích, a někteří z nich, hledající rychlý a velký zisk, mohou sáhnout k nekalým praktikám, jako je pump & dump strategie. Obvykle cílem je přilákat nezkušené obchodníky, kteří jsou náchylní k rychlým reakcím na změny cen.

Jak funguje strategie Pump and Dump?

1. Schéma Pump and Dump zahrnuje umělé zvýšení ceny určitého aktiva, jako jsou akcie nebo kryptoměny, aby podvodníci mohli prodat své pozice novým investorům za vyšší cenu.

2. To způsobí, že cena aktiv roste nad svou skutečnou hodnotu. Tento nafouknutý stav trvá do doby, než podvodníci prodají své pozice a cena rapidně klesne na reálnou hodnotu. Tímto způsobem mnozí nezkušení investoři utrpí ztráty, zatímco podvodníci získají neoprávněný zisk.

3. Podvodníci začínají tím, že šíří falešné a zavádějící informace, které mají přesvědčit investory, že investice do daného aktiva je velmi výhodná a že cena bude nadále růst.

4. Využívají techniky FOMO a FUD, což jsou strach zmeškat příležitost a strach, nejistota a pochyby. Cílem je přitáhnout co nejvíce nových investorů, zejména ty nezkušené, kteří nerozumí manipulaci cenami a rizikům spojeným s tímto podvodem.

Tito podvodníci, kteří za pump and dump schématy stojí, sami drží velké množství aktiva.  Poté co cena dosáhne uměle nafouknuté hodnoty, rychle jej prodávají, což vede k prudkému poklesu ceny a ztrátě hodnoty aktiv pro ostatní investory.

Takto může vypadat Pump & Dump schéma na cenovém grafu

Účinná obrana proti Pump & Dump

Abyste se vyhnuli podvodným obchodům, je důležité neupadnout do léčky. Měli byste ověřovat fakta ve všech zprávách, se kterými se setkáte, zejména ty, které působí zastrašujícím nebo šikanujícím dojmem.

Podobné:   Kdo vyvíjí a kontroluje Bitcoin a jeho blockchain?

1. Předtím než investujete, proveďte důkladný průzkum zaměřený na technické a fundamentální analýzy dané akcie, nebo kryptoměny a zjistěte více o jejím pozadí. Buďte obezřetní vůči placeným propagátorům a investorům, kteří minimalizují rizika a místo toho se soustředí na nafukování cen.

2. Podvodníci provádějící pump & dump schémata často oslovují lidi na kanálech Telegramu, sociálních médiích nebo prostřednictvím e-mailových kampaní a snaží se je přesvědčit, aby rychle nakoupili. Pokud něco zní příliš dobře na to, aby byla pravda, pravděpodobně tomu tak skutečně je.

Komise pro cenné papíry aktivně pracuje na vzdělávání obchodníků a investorů ohledně podvodných akcií a pump-and-dump schémat. Doporučuje, aby obchodníci vždy důkladně prověřili situaci a provedli průzkum, než investují své peníze.

Podvodníci se zaměřili na kryptoměny

Většina nových investorů, kteří se zajímají o kryptoměny, slyšela o ohromném vzestupu hodnoty bitcoinu z méně než jednoho dolaru na 70 000 dolarů za minci. Z toho důvodu mnozí obchodníci a investoři hledají podobnou příležitost a věří, že rychlé zbohatnutí může spočívat v menších kryptoměnách.

Na seznamu 400 nejobchodovanějších mincí je většina menších kryptoměn nekvalitní a může být podvodným projektem, který nemá žádnou skutečnou hodnotu. Některé jsou vytvořeny za účelem provedení podvodu, jako je pump and dump schéma. Pokud nejsou mince vytvořeny přímo jako podvod, pachatelé stále mohou nafouknout hodnotu těchto aktiv. Snaží se přesvědčit obchodníky a investory, aby je nakoupili, s falešným slibem, že cena bude nadále stoupat a přinese jim obrovské zisky.

Technicky vzato, podvodníci mohou použít pump-and-dump schéma u jakékoli kryptoměny a akcie na trhu. Nicméně, kvůli menší známosti kryptoměn s malou tržní kapitalizací, mají větší pravděpodobnost, že se jim tato strategie povede.

Krpenský Martin
Ověření brokeři na akcie, etf i krypto
Reálné akcie a kryptoměny. Nízký minimální vklad 100 USD. Možnost kopírování obchodů. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4.8
51% CFDs účtů retailových je ztrátových
Reálné akcie a ETF. Nízké poplatky + Česká zákaznická podpora. Více než 5200 instrumentů k obchodování. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4.5
76% CFDs účtů je ztrátových
© Copyright 2024 ForexSrovnávač.cz