ETF (Exchange Traded Funds) – Jak fungují?

ETF emitují je zpravidla velké společnosti zajišťující jejich likviditu. Jde o investiční nástroj určený pro investory, kteří chtějí omezit riziko z investování do jednotlivých titulů na burze, ale nechtějí se vzdát vyšších průměrných výnosů cenných papírů oproti klasickým vkladům v bance.

ETFs úspěšně konkurují investicím do podílových fondů, protože rovněž diverzifikují riziko. Investování však probíhá stejně jednoduše, jako u nákupu akcií, likvidita je velmi vysoká a poplatky za nákup a prodej nízké. Do etf jde investovat jak jednorázově, tak pravidelně, pravidelné investování do indexových ETF, například jednou za měsíc se označuje jako DCA strategie (dollar cost averaging).

ETF zpravidla kopírují vývoj podkladového aktiva, ze kterého se skládají, nejčastěji jsou to světové akciové indexy. Emitují je zpravidla velké banky a investiční společnosti (Barclay’s Global Investors, State Street Global Advisors, Invesco PowerShares, LyxorBarclay’s, iShares, Proshares, ETF Securities atd.)

Díky existenci několika typů ETF mohou investoři spekulovat na pohyb cen nejen u akcií, ale rovněž i u komodit, měn, či vývoje sazeb mezibankovního trhu apod. Není nutné přitom vkládat vysoký počáteční kapitál, ani hledat brokera, který má širší licenci.

Co je ETF?

V překladu burzovně obchodovaný fond (Exchange Traded Fund), pro který se používá také výraz indexová akcie, koš akcií, nebo indexový derivát. Jde o cenný papír, který představuje portfoliovou investici do skupiny vybraných, obvykle klíčových akciových titulů, které vykazují nějakou společnou charakteristiku (např. příslušnost k akciovému indexu, sektoru nebo regionu). Velice zjednodušeně lze říci, že je to „akcie složená z jiných akcií“.

Prostřednictvím ETF lze snadno spekulovat nejen na růst, ale i na pokles podkladového aktiva prostřednictvím klasického nákupu instrumentu, který se zhodnocuje s poklesem hodnoty podkladového aktiva (SHORT ETF).

Jaká ETF existují?

  • Indexové ETF – Následují akciové indexy jako S&P 500 nebo Nasdaq a další. Můžete si tedy vybrat, jestli nakoupíte mezinárodní indexové ETF, nebo čistě Evropské indexy atd.
  • Komoditní ETF – Umožní vám investovat do drahých kovů, bavlny nebo ropy.
  • Dluhopisové ETF – Tyto ETF jsou zaměřený na různé balíky dluhopisů
  • Sektorové ETF – Přináší možnost investovat do jednotlivých sektorů, jako například biotechnologie, automobilový průmysl, spotřební zboží apod.

Výhody ETF

  • Nízká nákladovost – Vysoké poplatky u běžných investičních nástrojů jsou často důvodem ztrátovosti malých investorů. U ETF se nákladovost pohybuje od 0.02 % ročně (Vanguard). Pokud to srovnáme například s aktivně spravovanými podílovými fondy, kde se nákladovost pohybuje i přes 2 % ročně, vyjde ETF jako vítěz.
  • Široká diverzifikace – ETF často následují akciové indexy, které zahrnují i stovky akciových titulů (například S&P 500, DIA či NASDAQ) nebo balíky dluhopisů, komodit apod. Diverzifikace je označována za synonymum bezpečí. Díky ní nedochází k vysoké volatilitě, tedy výkyvům na trhu.

Nevýhody ETF

  • Investování nízkých částek se mnohdy nevyplatí, kvůli poplatkům
  • Jsou zaměřeny hlavně na akciové indexy, omezená nabídka

S ETF můžete obchodovat pomocí různých brokerů. V současné době lze využít k obchodování české brokery, u kterých získáte podporu pro vaše investování a v případě potřeby i užitečné rady. Jsou vhodné zejména pro začínající investory. V nabídce daných brokerů pak naleznete zmíněné ETF.

  • Díky těmto výjimečným vlastnostem a výhodám si burzovně obchodované fondy v poslední době získaly velkou oblibu a staly se jedním z nejflexibilnějších a nejvšestrannějších investičních nástrojů.
  • Od doby, kdy americká burza prosadila a stala se průkopníkem konceptu obchodovatelného koše akcií vytvořením depozitního certifikátu Standard & Poor’s (SPDR) v roce 1993, se burzovně obchodované fondy vyvinuly ve zcela novou investiční kategorii.
  • Dnes počet ETF kótovaných a obchodovaných na burze Amex nadále roste – nejen co do počtu produktů a jejich rozmanitosti, ale také co do objemu aktiv a tržní hodnoty.

Jak fungují ETF?

ETF jsou relativně novým investičním nástrojem. Jejich popularita roste, protože investování do fondů prostřednictvím burzy je efektivnější, než zprostředkování bankou. Investoři mohou snáze a rychleji měnit své investice do fondů a platí přitom nižší poplatky v porovnání s běžnými fondy.

Podílové fondy byly tradičně určené pro dlouhodobé investory. S příchodem ETF však vznikla možnost aktivního obchodování s fondy, tedy vydělávání na malých nárůstech třeba jen v desetinách procenta, ale za několik hodin nebo dní. Namísto aktivního řízení fondu drahými manažery probíhají investice ETF podle přesného algoritmu. Tím algoritmem je index (lépe řečeno přesné kopírování složení vybraného indexu podle známého složení aktiv indexu).

Správa ETF se tím redukuje na to, že když se jednou za delší dobu změní složení indexu, stejné úpravy je potřeba udělat v portfoliu ETF, a když se jednou za čas navyšuje nebo snižuje objem ETF, je třeba proporcionálně upravit pozice tak, aby nadále kopírovaly složení indexu. Statistiky přitom ukazují, že jen velmi malá část aktivně řízených fondů (10 – 25% podle různých pramenů) dokáže trvale překonávat index.

ETF pasivně kopírují index, takže správce ETF těžko může něco pokazit nebo něčím vyniknout. A veškeré poplatky jsou u ETF natolik nízké, že v návratnosti pro investora je toto kritérium zanedbatelné. Jinými slovy, dlouhodobě v průměru ETF přinesou svým investorům vyšší zhodnocení a stojí je přitom na poplatcích mnohem méně, než běžné fondy. ETF rovněž pravidelně vyplácejí investorům dividendy společností zahrnutých v podkladovém indexu.

Kde obchodovat
Reálné akcie a kryptoměny
Nízký minimální vklad 100 USD
Možnost kopírování obchodů. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4,8 rating
4.8
74% CFDs účtů retailových je ztrátových

Jak fungují short ETF?

Short ETF umožňují investorovi vydělávat na poklesu cen aktiv. Zobrazují vývoj daného indexu, k němuž se vztahují, zrcadlově, tzn. jejich hodnota roste, když cena podkladového aktiva klesá. V nabídce jsou jak fondy jejichž podkladem je standardní index, tak sektorově zaměřené fondy a akcie. Pokud index ztratí 2%, fond v tomto případě 2% přidá. A platí to také naopak. Tento typ ETF fondů totiž netvoří svojí hodnotu souvisle od svého počátku, ale každý den je závěrečná hodnota zafixována a stanovena opět jako bod nula, tedy jako počáteční hodnota pro další den.

Investoři pak zase zrcadlovitě participují na vývoji indexu. Toto zhodnocení je pak opět „připočteno nebo odečteno” od minulé hodnoty. Kromě opačného kursového vývoje získá investor ještě úroky. Ty se započítávají přímo do hodnoty indexu. U short pozice jsou totiž prodány cenné papíry, které fond nevlastní a utržené peníze se zainvestují zpravidla na měnovém trhu. Při poklesu cenu jsou papíry nakoupeny zpět – za výhodnější cenu – a tím dojde k realizaci zisku. Příklady SHORT ETF naleznete.

Hlavní výhody indexových, akciových (ETF):

  • rozložení rizika – pokud investor drží ETF kopírující vývoj indexu, zároveň vlastní každý titul obsažený v tomto indexu – jestliže se jeden titul začne propadat, sníží se cena
    indexu a také ETF pouze o procentuální váhu, kterou v indexu daný titul zastupuje
  • vysoká likvidita – kurz ETF se kontinuálně mění, investor může nakupovat/prodávat kdykoliv během obchodní seance
  • nízké náklady – poplatky jsou ve stejné výši jako pro akcie, poplatek je účtován
    dle trhu, na kterém se ETF obchodují
  • bezpečnost – oddělený majetek od správcovské společnosti
  • transparentnost
  • jednoduchost – pokud investor spekuluje na vzestup určitého segmentu ekonomiky,
    ale neví, kterou společnost si vybrat, stačí koupit ETF kopírující vývoj indexu, jenž
    zastupuje zvolený segment
  • dostupnost – stejně jako akcie, je možné nakupovat ETF i v množství jednoho kusu,
    v tzv. lotech se ETF neobchodují

Rizika:

  • tržní riziko – jedná se o riziko ztráty při změně tržních cen (tomuto riziku jsou vystaveny obecně všechny cenné papíry)
  • měnové riziko – podléhají mu všechny instrumenty, které se obchodují na zahraničních trzích v cizí měně

Investování do ETF

Investování do indexových akcií (ETF) je stejně jednoduché, jako nákup klasických firemních akcií. Stačí si jen vybrat burzu, odvětví nebo komoditu jejíž hodnotu má kopírovat vaše indexová akcie.

ETF mohou pomoci všem investorům maximalizovat portfolio a minimalizovat investiční riziko. Je to snad nejvíce přímá a zároveň různorodá možnost investování. Místo agresivního rozšiřování portfolia a zbytečného nakupování desítek titulů je jediná investice do ETF sama o sobě dosti diverzifikovanou. Odpadá tím nutnost sledovat a nakupovat jednotlivé akcie firem, stačí zakoupit pouze akcie daného ETF.

Seznam ETF (Burzovně obchodovatelné fondy)

Zde naleznete komplexní seznam Burzovně obchodovatelných fondů (ETF), které pokrývají širokou škálu aktiv a trhů. ETF jsou populární investiční nástroje umožňující diverzifikaci portfolia a obchodování na burze s podkladovými aktivy, jako jsou akcie, komodity, dluhopisy a mnoho dalších. Prozkoumejte tuto stránku pro podrobnosti o jednotlivých ETF a jejich investičních možnostech.

KategorieETF
ETF zaměřené na hlavní burzovní indexy
Dow Jones Industrial AverageDiamonds Trust, Series 1 (DIA)
S&P 500SPDRs (SPY)
NasdaqPowerShares QQQ (QQQQ)
ETF zaměřené na určité lokality nebo destinace (národní burzy)
AustrálieiShares MSCI Australia Index (EWA)
BelgieiShares MSCI Belgium Investable Mkt Idx (EWK)
BrazílieiShares MSCI Brazil Index (EWZ)
ČínaPowerShares Gldn Dragon Halter USX China (PGJ)
iShares FTSE/Xinhua China 25 Index (FXI)
FrancieiShares MSCI France Index (EWQ)
Hong KongiShares MSCI Hong Kong Index (EWH)
ChileiShares MSCI Chile Investable Mkt Idx (ECH)
ItálieiShares MSCI Italy Index (EWI)
JaponskoiShares MSCI Japan Index (EWJ)
Jihoafrická republikaiShares MSCI South Africa Index (EZA)
Jižní KoreaiShares MSCI South Korea Index (EWY)
KanadaCentral Fund of Canada Limited (CEF)
MalajsieiShares MSCI Malaysia Index (EWM)
MexikoiShares MSCI Mexico Investable Mkt Idx (EWW)
NěmeckoiShares MSCI Germany Index (EWG)
NizozemíiShares MSCI Netherlands Invstbl Mkt Idx (EWN)
RakouskoiShares MSCI Austria Investable Mkt Idx (EWO)
RuskoMarket Vectors Russia ETF (RSX)
SingaporeiShares MSCI Singapore Index (EWS)
ŠpanělskoiShares MSCI Spain Index (EWP)
ŠvédskoiShares MSCI Sweden Index (EWD)
ŠvýcarskoiShares MSCI Switzerland Index (EWL)
TaiwaniShares MSCI Taiwan Index (EWT)
TureckoiShares MSCI Turkey Invest Mkt Index (TUR)
Velká BritánieiShares MSCI United Kingdom Index (EWU)
EvropaVanguard European Stock ETF (VGK)
iShares S&P Europe 350 Index (IEV)
iShares MSCI EMU Index (EZU)
GlobálníVanguard Europe Pacific ETF (VEA)
Vanguard FTSE All-World ex-US ETF (VEU)
SPDR MSCI ACWI (ex-US) (CWI)
iShares MSCI EAFE Index (EFA)
Latinská AmerikaiShares S&P Latin America 40 Index (ILF)
Pacifik (kromě Japonska)iShares MSCI Pacific ex-Japan (EPP)
ETF zaměřené na určité komodity
RopaUnited States Oil Fund (USO)
PowerShares DB Oil Fund (DBO)
ZlatoSPDR Gold Shares (GLD)
StříbroiShares Silver Trust (SLV)
Zemní plynUnited States Natural Gas (UNG)
Ropa, topný olej, zlato, hliník, kukuřice, bavlnaPowerShares DB Commodity Index Tracking (DBC)
ETF zaměřené na určité sektory (odvětví)
Oil ServicesHOLDRs (OIH)
Real EstateiShares Dow Jones US Real Estate Index Fund (IYR)
Basic MaterialsiShares Dow Jones US Basic Materials (IYM)
EnergyiShares Dow Jones US Energy (IYE)
iShares Dow Jones US Oil & Gas Ex Index (IEO)
iShares S&P North Amer Natural Resources (IGE)
Energy Select Sector SPDR (XLE)
Materials Select Sector SPDR (XLB)
SPDR S&P Metals & Mining (XME)
SPDR S&P Oil & Gas Equipment & Services (XES)
SPDR S&P Oil & Gas Exploration & Prod (XOP)
Vanguard Energy ETF (VDE)
Vanguard Materials ETF (VAW)
PowerShares Water Resources (PHO)
FinancialsSelect Sector SPDR (XLF)
SemiconductorsHOLDRs (SMH)
SteelMarket Vectors Steel ETF (SLX)
Health CareSelect Sector SPDR (XLV)
HomebuildersSPDR S&P Homebuilders (XHB)
TechnologySelect Sector SPDR (XLK)
iShares Nasdaq Biotechnology (IBB)
iShares Dow Jones US Technology (IYW)
PowerShares DB Agriculture (DBA)
iShares MSCI Emerging Markets Index (EEM)
ETF zaměřené na jednotlivé národní měny
Japonský jenCurrencyShares Japanese Yen Trust (FXY)
Kanadský dolarCurrencyShares Canadian Dollar Trust (FXC)
Australský dolarCurrencyShares Australian Dollar Trust (FXA)
EuroCurrencyShares Euro Trust (FXE)
Americký dolarPowerShares DB US Dollar Index Bullish (UUP)
ETF zaměřené na dluhopisy
Dlouhodobé americké státní dluhopisyiShares Barclays 20+ Year Treas Bond (TLT)
Střednědobé americké státní dluhopisyiShares Barclays
© Copyright 2023 ForexSrovnávač.cz