ETF – Burzovně obchodované fondy

ETF jsou oblíbenou alternativou k podílovým fondům, protože rozloží riziko, zatímco investice do nich je tak snadná jako nákup jednotlivých akcií. Mají vysokou likviditu a nízké transakční poplatky. Lze do nich investovat buď jednorázově, nebo pravidelně, což se nazývá strategií průměrování nákladů (DCA). ETF jsou emitovány hlavně velkými společnostmi, které zajišťují jejich likviditu. Tyto fondy jsou navrženy pro investory, kteří touží snížit riziko spojené s investicemi do jednotlivých akcií, ale zároveň chtějí dosáhnout vyšších výnosů než u tradičních bankovních produktů.

Tyto fondy obvykle sledují vývoj svého základního aktiva, jako jsou světové akciové indexy, a jsou vydávány velkými bankami a investičními společnostmi, například Barclays Global Investors, State Street Global Advisors, Invesco PowerShares, LyxorBarclays, iShares, Proshares, ETF Securities a další. Existují různé typy ETF, což umožňuje investorům spekulovat na ceny nejen akcií, ale i komodit, měn, nebo vývoj úrokových sazeb mezibankovního trhu. Pro investice do ETF není potřeba vysoký počáteční kapitál, začít lze od pár stovek měsíčně.

Co je ETF?

V překladu burzovně obchodovaný fond (Exchange Traded Fund), pro který se používá také výraz indexová akcie, koš akcií, nebo indexový derivát. Jde o cenný papír, který představuje portfoliovou investici do skupiny vybraných, obvykle klíčových akciových titulů, které vykazují nějakou společnou charakteristiku (např. příslušnost k akciovému indexu, sektoru nebo regionu). Velice zjednodušeně lze říci, že je to „akcie složená z jiných akcií“.

Prostřednictvím ETF lze snadno spekulovat nejen na růst, ale i na pokles podkladového aktiva prostřednictvím klasického nákupu instrumentu, který se zhodnocuje s poklesem hodnoty podkladového aktiva (SHORT ETF).

Jaká ETF existují?

 • Indexové ETF – Následují akciové indexy jako S&P 500 nebo Nasdaq a další. Můžete si tedy vybrat, jestli nakoupíte mezinárodní indexové ETF, nebo čistě Evropské indexy atd.
 • Komoditní ETF – Umožní vám investovat do drahých kovů, bavlny nebo ropy.
 • Dluhopisové ETF – Tyto ETF jsou zaměřený na různé balíky dluhopisů
 • Sektorové ETF – Přináší možnost investovat do jednotlivých sektorů, jako například biotechnologie, automobilový průmysl, spotřební zboží apod.

Výhody ETF

 • Nízká nákladovost – Vysoké poplatky u běžných investičních nástrojů jsou často důvodem ztrátovosti malých investorů. U ETF se nákladovost pohybuje od 0.02 % ročně (Vanguard). Pokud to srovnáme například s aktivně spravovanými podílovými fondy, kde se nákladovost pohybuje i přes 2 % ročně, vyjde ETF jako vítěz.
 • Široká diverzifikace – ETF často následují akciové indexy, které zahrnují i stovky akciových titulů (například S&P 500, DIA či NASDAQ) nebo balíky dluhopisů, komodit apod. Diverzifikace je označována za synonymum bezpečí. Díky ní nedochází k vysoké volatilitě, tedy výkyvům na trhu.

Nevýhody ETF

 • Investování nízkých částek se mnohdy nevyplatí, kvůli poplatkům
 • Jsou zaměřeny hlavně na akciové indexy, omezená nabídka

S ETF můžete obchodovat pomocí různých brokerů. V současné době lze využít k obchodování české brokery, u kterých získáte podporu pro vaše investování a v případě potřeby i užitečné rady. Jsou vhodné zejména pro začínající investory. V nabídce daných brokerů pak naleznete zmíněné ETF.

 • Díky těmto výjimečným vlastnostem a výhodám si burzovně obchodované fondy v poslední době získaly velkou oblibu a staly se jedním z nejflexibilnějších a nejvšestrannějších investičních nástrojů.
 • Od doby, kdy americká burza prosadila a stala se průkopníkem konceptu obchodovatelného koše akcií vytvořením depozitního certifikátu Standard & Poor’s (SPDR) v roce 1993, se burzovně obchodované fondy vyvinuly ve zcela novou investiční kategorii.
 • Dnes počet ETF kótovaných a obchodovaných na burze Amex nadále roste – nejen co do počtu produktů a jejich rozmanitosti, ale také co do objemu aktiv a tržní hodnoty.

Jak fungují ETF?

ETF jsou relativně novým investičním nástrojem. Jejich popularita roste, protože investování do fondů prostřednictvím burzy je efektivnější, než zprostředkování bankou. Investoři mohou snáze a rychleji měnit své investice do fondů a platí přitom nižší poplatky v porovnání s běžnými fondy.

Podílové fondy byly tradičně určené pro dlouhodobé investory. S příchodem ETF však vznikla možnost aktivního obchodování s fondy, tedy vydělávání na malých nárůstech třeba jen v desetinách procenta, ale za několik hodin nebo dní. Namísto aktivního řízení fondu drahými manažery probíhají investice ETF podle přesného algoritmu. Tím algoritmem je index (lépe řečeno přesné kopírování složení vybraného indexu podle známého složení aktiv indexu).

Správa ETF se tím redukuje na to, že když se jednou za delší dobu změní složení indexu, stejné úpravy je potřeba udělat v portfoliu ETF, a když se jednou za čas navyšuje nebo snižuje objem ETF, je třeba proporcionálně upravit pozice tak, aby nadále kopírovaly složení indexu. Statistiky přitom ukazují, že jen velmi malá část aktivně řízených fondů (10 – 25% podle různých pramenů) dokáže trvale překonávat index.

ETF pasivně kopírují index, takže správce ETF těžko může něco pokazit nebo něčím vyniknout. A veškeré poplatky jsou u ETF natolik nízké, že v návratnosti pro investora je toto kritérium zanedbatelné. Jinými slovy, dlouhodobě v průměru ETF přinesou svým investorům vyšší zhodnocení a stojí je přitom na poplatcích mnohem méně, než běžné fondy. ETF rovněž pravidelně vyplácejí investorům dividendy společností zahrnutých v podkladovém indexu.

Proč investovat do ETF?

Investování do ETF, které kopírují vývoj určitého indexu, nabízí investorům rozložení rizika. Když investor vlastní ETF, v podstatě vlastní každý titul v daném indexu. Pokud se cena jednoho titulu sníží, ovlivní to celkovou cenu indexu a tím i hodnotu ETF, ale pouze podle procentuální váhy tohoto titulu v indexu.

ETF se vyznačují vysokou likviditou a jejich kurz se neustále mění, což umožňuje investorům nakupovat nebo prodávat během vteřin. Navíc mají nízké náklady, poplatky jsou srovnatelné s poplatky za akcie a závisí na trhu, na kterém se ETF obchodují.

Bezpečnost je zajištěna tím, že majetek ETF je oddělen od správcovské společnosti. ETF jsou také transparentní a snadné pro investory, kteří chtějí spekulovat na vzestup určitého segmentu ekonomiky, ale nejsou si jisti, kterou společnost si vybrat – stačí koupit ETF kopírující vývoj indexu, který zastupuje zvolený segment. Nakonec jsou ETF dostupné stejně jako akcie, je možné je nakupovat i v malých množstvích pomocí frakcí.

ETF mohou pomoci všem investorům maximalizovat portfolio a minimalizovat investiční riziko. Je to snad nejvíce přímá a zároveň různorodá možnost investování. Místo agresivního rozšiřování portfolia a zbytečného nakupování desítek titulů je jediná investice do ETF sama o sobě dosti diverzifikovanou. Odpadá tím nutnost sledovat a nakupovat jednotlivé akcie firem, stačí zakoupit pouze akcie daného ETF.

Rizika:

 • tržní riziko – jedná se o riziko ztráty při změně tržních cen (tomuto riziku jsou vystaveny obecně všechny cenné papíry)
 • měnové riziko – podléhají mu všechny instrumenty, které se obchodují na zahraničních trzích v cizí měně

Jak koupit a investovat do ETF

Investování do indexových akcií (ETF) je stejně jednoduché, jako nákup klasických firemních akcií. Stačí si jen vybrat burzu, odvětví nebo komoditu jejíž hodnotu má kopírovat vaše indexová akcie. Tento druh investice zahrnuje nákup indexových akcií, které kopírují hodnotu vybraného indexu, burzy, odvětví nebo komodity. Proces je stejně jednoduchý jako nákup tradičních firemních akcií, což znamená, že i ti méně zkušení investoři mohou snadno diverzifikovat své portfolio.

Koupit ETF u akciového brokera je dnes již rychlí proces, pokud víte, jaké kroky podniknout. Zde je postup, jak nakupovat ETF prostřednictvím většiny akciových brokerů

 1. Výběr brokera: Nejprve si vybereme brokera. Při výběru brokera se zaměříme zejména na poplatky, platformu, uživatelské prostředí, dostupnost investičních produktů, a zda nabízí ETF, frakční ETF a další služby, které vás zajímají.
 2. Registrace a ověření: Založíme si účet u vybraného brokera. Během registrace budeme muset poskytnout osobní informace a dokumenty potřebné pro ověření totožnosti.
 3. Vklad finančních prostředků: Po ověření účtu budeme muset na účet vložit finanční prostředky. To se obvykle dělá bankovním převodem nebo převodem z jiného platebního nástroje
 4. Výzkum ETF: Před nákupem ETF je důležité udělat si výzkum. Zjistěme, které ETF odpovídají našim investičním cílům a strategii. Můžeme zvážit faktory jako jsou výkonnost, poplatky, složení ETF a rizikovost.
 5. Umístění objednávky: Jakmile máme prostředky na účtu a rozhodli jsme se, které ETF chceme koupit, přejděme do sekce obchodování na platformě brokera. Vyhledáme zvolené ETF a  zadáme typ objednávky (například tržní nebo limitní objednávku), počet kusů ETF, které chceme koupit, a potvrdíte transakci.
 6. Sledování a správa investic: Po nákupu ETF je důležité sledovat výkonnost portfolia. Využijme nástroje a analýzy, které poskytuje broker, a podle potřeby přizpůsobíme své investiční strategie.
 7. Daňové povinnosti: I investování do ETF přináší daňové povinnosti, které si týkají zejména budoucího zisku. Je nutné se ujistit, že rozumíme daňovým důsledkům investování do ETF a případně se poradíme s daňovým poradcem.

ETF jsou obchodovatelné během celého dne na burze, což znamená, že je možné je kdykoliv nakupovat a prodávat za aktuální tržní cenu. Tato vlastnost dává investorům větší flexibilitu a kontrolu nad jejich investicemi. Pamatujte, že investování do ETF, jako každý typ investice, nese rizika, a je důležité dělat informovaná rozhodnutí.

Populární brokeři pro ETF
Reálné akcie a kryptoměny. Nízký minimální vklad 100 USD. Možnost kopírování obchodů. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4.8
51% CFDs účtů retailových je ztrátových
Reálné akcie a ETF. Nízké poplatky + Česká zákaznická podpora. Více než 5200 instrumentů k obchodování. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4.5
76% CFDs účtů je ztrátových
Neomezený demo účet. Žádné poplatky za výběr nebo vklad. Upozornění na pohyby ceny i formou SMS. Česká podpora na online chatu.
4.0
80% CFDs účtů je ztrátových

Jak fungují pákové / short ETF?

Short ETF umožňují investorovi vydělávat na poklesu cen aktiv. Zobrazují vývoj daného indexu, k němuž se vztahují, zrcadlově, tzn. jejich hodnota roste, když cena podkladového aktiva klesá. V nabídce jsou jak fondy jejichž podkladem je standardní index, tak sektorově zaměřené fondy a akcie. Pokud index ztratí 2%, fond v tomto případě 2% přidá. A platí to také naopak. Tento typ ETF fondů totiž netvoří svojí hodnotu souvisle od svého počátku, ale každý den je závěrečná hodnota zafixována a stanovena opět jako bod nula, tedy jako počáteční hodnota pro další den.

Investoři pak zase zrcadlovitě participují na vývoji indexu. Toto zhodnocení je pak opět „připočteno nebo odečteno” od minulé hodnoty. Kromě opačného kursového vývoje získá investor ještě úroky. Ty se započítávají přímo do hodnoty indexu. U short pozice jsou totiž prodány cenné papíry, které fond nevlastní a utržené peníze se zainvestují zpravidla na měnovém trhu. Při poklesu cenu jsou papíry nakoupeny zpět – za výhodnější cenu – a tím dojde k realizaci zisku. Příklady SHORT ETF naleznete.

Rizika pákových ETF

Páková ETF jsou komplexní finanční nástroje, které využívají finanční páku k zesílení výnosů (nebo ztrát) spojených s pohyby trhu. Páková ETF jsou obzvlášť citlivé na tržní volatilitu. Jejich vhodnost se liší v závislosti na tržním prostředí. V málo volatilních podmínkách mohou být páková ETF atraktivní volbou, jelikož mírné pohyby na trhu mohou být pákou zvýrazněny, čímž nabízí vyšší potenciál růstu. Na druhou stranu, v prostředí s vysokou volatilitou mohou být páková ETF mimořádně riziková.

Pro dlouhodobé investice jsou páková ETF obecně považována za nevhodnou volbu. To je dáno tím, že dlouhodobé držení těchto fondů je často negativně ovlivněno jejich zvýšenou volatilitou. Příklad s ETF SKF (inverzním fondem s pákou 2) a porovnání s RKH (ne-pákovým ETF) jasně ilustruje tento problém.

Zde je alternativní příklad ilustrující, jak pákové ETF fungují a proč nejsou vhodné pro dlouhodobé držení kvůli jejich vysoké citlivosti na tržní volatilitu:

Den 0:

 • Index X: 100 bodů
 • Pákové ETF (s pákou 3x) sledující Index X: 100 bodů

Den 1:

 • Index X vzrostl o 10%, tedy na 110 bodů.
 • Pákové ETF teoreticky vzroste o 30% (3×10%), tedy na 130 bodů.

Den 2:

 • Index X klesl o 10%, vrací se tedy na původních 100 bodů.
 • Pákové ETF teoreticky klesne o 30% (3×10%) z hodnoty 130, což je 39 bodů, tedy na 91 bodů.

Výsledek:

 • Index X je zpět na své původní hodnotě (0% změna).
 • Pákové ETF je na 91 bodech, což je pokles o 9% oproti původní hodnotě.

Tento příklad ukazuje, že i když se index vrátil na svou původní hodnotu, hodnota pákového ETF klesla. Důvodem je komplexní způsob, jakým se páka v ETF aplikuje, a to, že pákové ETF jsou obvykle resetovány každý den. To znamená, že jejich hodnota není přímo spojená s dlouhodobým vývojem indexu, ale s jeho denními změnami. Proto se páková ETF nehodí pro dlouhodobé investice, protože vysoká volatilita a efekt denního resetování mohou vést k značným ztrátám, i když se zdá, že sledovaný index se v dlouhodobém horizontu vrací na své původní hodnoty.

Seznam světových a nejobchodovatelnějších ETF

Seznam světových a nejobchodovatelnějších ETF nabízí široký výběr Burzovně obchodovatelných fondů, které pokrývají různé trhy a aktiva, a jsou oblíbeným nástrojem pro investory hledající diverzifikaci svého portfolia. Mezi ty nejznámější patří SPDR S&P 500 ETF (SPY), který sleduje výkonnost akciového indexu S&P 500 zahrnující 500 předních amerických společností, Invesco QQQ Trust (QQQ), reprezentující akciový index Nasdaq-100 s důrazem na technologický sektor, a iShares Gold Trust (IAU), poskytující investorům expozici vůči ceně zlata. Tento seznam dále zahrnuje různá další ETF zaměřená na specifické sektory, regiony nebo komodity, čímž nabízí investiční možnosti pro širokou škálu investičních přístupů a preferencí.

KategorieETF
ETF zaměřené na hlavní burzovní indexy
Dow Jones Industrial AverageDiamonds Trust, Series 1 (DIA)
S&P 500SPDRs (SPY)
NasdaqPowerShares QQQ (QQQQ)
ETF zaměřené na určité lokality nebo destinace (národní burzy)
AustrálieiShares MSCI Australia Index (EWA)
BelgieiShares MSCI Belgium Investable Mkt Idx (EWK)
BrazílieiShares MSCI Brazil Index (EWZ)
ČínaPowerShares Gldn Dragon Halter USX China (PGJ)
iShares FTSE/Xinhua China 25 Index (FXI)
FrancieiShares MSCI France Index (EWQ)
Hong KongiShares MSCI Hong Kong Index (EWH)
ChileiShares MSCI Chile Investable Mkt Idx (ECH)
ItálieiShares MSCI Italy Index (EWI)
JaponskoiShares MSCI Japan Index (EWJ)
Jihoafrická republikaiShares MSCI South Africa Index (EZA)
Jižní KoreaiShares MSCI South Korea Index (EWY)
KanadaCentral Fund of Canada Limited (CEF)
MalajsieiShares MSCI Malaysia Index (EWM)
MexikoiShares MSCI Mexico Investable Mkt Idx (EWW)
NěmeckoiShares MSCI Germany Index (EWG)
NizozemíiShares MSCI Netherlands Invstbl Mkt Idx (EWN)
RakouskoiShares MSCI Austria Investable Mkt Idx (EWO)
RuskoMarket Vectors Russia ETF (RSX)
SingaporeiShares MSCI Singapore Index (EWS)
ŠpanělskoiShares MSCI Spain Index (EWP)
ŠvédskoiShares MSCI Sweden Index (EWD)
ŠvýcarskoiShares MSCI Switzerland Index (EWL)
TaiwaniShares MSCI Taiwan Index (EWT)
TureckoiShares MSCI Turkey Invest Mkt Index (TUR)
Velká BritánieiShares MSCI United Kingdom Index (EWU)
EvropaVanguard European Stock ETF (VGK)
iShares S&P Europe 350 Index (IEV)
iShares MSCI EMU Index (EZU)
GlobálníVanguard Europe Pacific ETF (VEA)
Vanguard FTSE All-World ex-US ETF (VEU)
SPDR MSCI ACWI (ex-US) (CWI)
iShares MSCI EAFE Index (EFA)
Latinská AmerikaiShares S&P Latin America 40 Index (ILF)
Pacifik (kromě Japonska)iShares MSCI Pacific ex-Japan (EPP)
ETF zaměřené na určité komodity
RopaUnited States Oil Fund (USO)
PowerShares DB Oil Fund (DBO)
ZlatoSPDR Gold Shares (GLD)
StříbroiShares Silver Trust (SLV)
Zemní plynUnited States Natural Gas (UNG)
Ropa, topný olej, zlato, hliník, kukuřice, bavlnaPowerShares DB Commodity Index Tracking (DBC)
ETF zaměřené na určité sektory (odvětví)
Oil ServicesHOLDRs (OIH)
Real EstateiShares Dow Jones US Real Estate Index Fund (IYR)
Basic MaterialsiShares Dow Jones US Basic Materials (IYM)
EnergyiShares Dow Jones US Energy (IYE)
iShares Dow Jones US Oil & Gas Ex Index (IEO)
iShares S&P North Amer Natural Resources (IGE)
Energy Select Sector SPDR (XLE)
Materials Select Sector SPDR (XLB)
SPDR S&P Metals & Mining (XME)
SPDR S&P Oil & Gas Equipment & Services (XES)
SPDR S&P Oil & Gas Exploration & Prod (XOP)
Vanguard Energy ETF (VDE)
Vanguard Materials ETF (VAW)
PowerShares Water Resources (PHO)
FinancialsSelect Sector SPDR (XLF)
SemiconductorsHOLDRs (SMH)
SteelMarket Vectors Steel ETF (SLX)
Health CareSelect Sector SPDR (XLV)
HomebuildersSPDR S&P Homebuilders (XHB)
TechnologySelect Sector SPDR (XLK)
iShares Nasdaq Biotechnology (IBB)
iShares Dow Jones US Technology (IYW)
PowerShares DB Agriculture (DBA)
iShares MSCI Emerging Markets Index (EEM)
ETF zaměřené na jednotlivé národní měny
Japonský jenCurrencyShares Japanese Yen Trust (FXY)
Kanadský dolarCurrencyShares Canadian Dollar Trust (FXC)
Australský dolarCurrencyShares Australian Dollar Trust (FXA)
EuroCurrencyShares Euro Trust (FXE)
Americký dolarPowerShares DB US Dollar Index Bullish (UUP)
ETF zaměřené na dluhopisy
Dlouhodobé americké státní dluhopisyiShares Barclays 20+ Year Treas Bond (TLT)
Střednědobé americké státní dluhopisyiShares Barclays
Krpenský Martin
© Copyright 2024 ForexSrovnávač.cz