Chování a pohyby cen

Je důležité, abychom si uvědomili, že každý instrument se kterým se obchoduje si vytvoří svůj vlastní dav obchodníků, kteří s ním přednostně obchodují. Důležitým krokem pro nás je zjištění, jak tento dav přemýšlí a funguje, čím se řídí při obchodování.

Dav, který obchoduje má jasnou představu o tom jaké by mělo být normální chování ceny sledovaného aktiva. Jaká je denní nízká a vysoká cena a kdy se cena začne pohybovat mimo její normální rozsah. (denní nízká cena - je nejnižší cena, se kterou se v ten den obchodovalo, naopak denní vysoká cena - je zase nevyšší cena, v ten samý obchodní den.)

▶ Právě proto je pro nás důležité, abychom si jasně definovali co je normální pohyb ceny daného instrumentu se kterým obchodujeme. Toto poznání nám pomůže při určování neobvyklého pohybu ceny a následné reakce na tuto situaci.

Chování davu při obchodování


Statistická analýza nemůže pokrýt jemné odchylky v chování davu a právě proto nemůžeme 100% tvrdit, že cena se bude chovat tímto, nebo jiným způsobem. Klíčové termíny které popisují chování davu při obchodování jsou:

Akumulace (angl. "accumulation") - to je fáze obchodování, kdy je dav velmi povzbuzen pohybem ceny nahoru a mnozí nakoupí poprvé, nebo přikoupit ke stávající pozici, kterou otevřeli dříve.

Distribuce (angl. "Distribution") - to je fáze, kdy obchodníci začnou být zklamáni pohybem ceny nahoru a prodají.

Změna pozice - když nakoupíme řekněme 50 podílů určitého instrumentu, tak jsme vstoupili do obchodu (angl. "Enter a position"), pokud přikoupíme dalších 50 podílu tak jsme přidali do naší pozice (angl. "Add to position"). V případě, že jsme prodali 70 podílejí tak jsme zredukovali naši pozici (angl. "Reduce a position"). V případě, že prodáme všechno, tak jsme uzavřeli naši pozici (angl. "Close a position" nebo "square a position").

Obchoduj Forex & akcie nebo ETF
U 76 % retailových účtů došlo ke vzniku ztráty.

Návrat ceny k průměrné pozici.


Tento koncept v obchodování na burze znamená, že nízká nebo vysoká pozice ceny je jen dočasná a cena má tendeci pohybu zpět ke průměru. V prvním kroku musíme identifikovat jaký je normální obchodní rozsah naší ceny. Řekněme, že jsme zjistili, že naše cena se obvykle pohybuje v denním obchodním systému rozsahu (angl. "Trading range") 4 € denně. To značí, že nízká denní cena je řekněme 10 € a vysoká je 14 €. Náš průměr pak je 12 €. Naše odchylka od průměru dolů, nebo nahoru pak je 2 €.


  ▶ Ceny, které se drží kolem průměru jsou normální a reprezentují souhlas trhu, který zhruba vyjadřuje rovnováhu ceny pro daný den. Ceny dále od této běžné ceny mají tendenci lišit se jen o jednu jednotku od průměru buď nahoru, nebo dolů a tato jednotka se nazývá Standardní odchylka (angl. "Standard deviation").

Koncept průměrného obratu


Tento koncept se v anglickém jazyce nazývá "concept of mean reversion" a při obchodování na burze znamená to, že za určitý uplinulý čas najdeme průměrnou cenu, pak si zjistíme max. nízký - max. vysoký rozsah pohybu ceny a jednoduše vstoupíme do trhu, když se cena posunula k nízkým straně a prodáme když se posunula ke vysoké straně.

Při tomto konceptu si třeba uvědomit také jeho nedostatky:

  1. Ideální časový úsek, který uvážíme? Bude to týden, měsíc, rok, nebo ještě déle?

  2. Budou ceny normálně rozloženy kolem průměru? Při technické analýze se díváme na možný trend pohybu ceny a kterým směrem se trend bude ubírat. Pokud cena vystoupí více než jednu standardní odchylku, tak pak bychom měli prodat, ale pokud trend stále pokračuje vzhůru, tak zjistíme, že jsme prodali předčasně a uvedené pravidlo nás poškodilo. My jsme považovali cenu za předraženou, no jiní obchodníci na základě jejich vlastních kriterii ne a tak cena stoupala vysoko nad standardní odchylku.