Cyna — cena
Cyna: aktualna cena wynosi 48 873 USD za tonę (≈ 43 574 € · 192 535 zł) — 17,22 % poniżej rocznego maksimum. W ciągu ostatnich 12 miesięcy cena wzrosła o 36,35 %, roczny przedział wynosi od 35 400 USD do 59 040 USD. W ciągu ostatnich 24 godzin cena spadła o 1,68 %.
Inwestuj w ETF na surowce już od 50 €
Złoto, ropa i całe sektory surowcowe przez ETF — na jednym koncie, prosto.
eToro to wieloaktywowa platforma inwestycyjna. Wartość Twoich inwestycji może rosnąć lub spadać. Twój kapitał jest zagrożony.
Wykres: Cyna
Interaktywny wykres i 30-dniowy przegląd
Wykres ceny cyny pokazuje, jak cena zmieniała się w czasie. Widok interaktywny pozwala przełączać przedział czasu (od 7 dni do MAX), walutę (USD / EUR / PLN) i nakładać średnie kroczące. Kliknięcie dwóch punktów mierzy procentową zmianę między danymi datami.
Jak ustala się cenę cyny?
Cena cyny jest kwotowana za tonę metryczną (1 t = 1 000 kg) — standardową jednostkę dla surowców przemysłowych i masowych na London Metal Exchange (LME), CME oraz głównych giełdach europejskich. Przesyłki hurtowe przewozi się w kontenerach lub masowcach, zwykle w partiach 25- lub 100-tonowych.
Przy cenie 48 873 USD za tonę jeden kilogram ma wartość 48,87 USD. Ceny dla użytkowników końcowych w przypadku produktów przetworzonych obejmują ponad cenę hurtową także marże przetwórcze, transport i cła.
Co wpływa na cenę cyny?
Luty do elektroniki odpowiadają za około 50% globalnego zużycia cyny, dlatego ceny cyny wyjątkowo mocno podążają za cyklem w półprzewodnikach. Dyrektywa UE RoHS wymusiła stosowanie lutów bezołowiowych: dawny stop cynowo-ołowiowy Sn63/Pb37 zastąpiła rodzina stopów Sn-Ag-Cu (SAC). Najczęściej stosowana formulacja SAC305 zawiera 96,5% cyny, 3% srebra i 0,5% miedzi. Ponieważ alternatywy bezołowiowe mają wyższą zawartość cyny, zmiana regulacyjna trwale zwiększyła intensywność zużycia cyny w branży. Montaż PCB w smartfonie zużywa około 1–2 g cyny, płyta główna PC 5–10 g, a płyty serwerowe znacznie więcej.
Podaż jest silnie skoncentrowana. Globalna produkcja górnicza wynosi około 290 000 ton, a duża część pochodzi z trzech krajów. Chiny produkują około 70 tys. ton, głównie w prowincjach Junnan i Kuangsi; Indonezja około 75 tys. ton, z dominującą rolą państwowej PT Timah na wyspach Bangka i Belitung; Mjanma około 30 tys. ton, niemal w całości z kopalń rzemieślniczych w stanie Wa; a Peru około 25 tys. ton, z kopalnią San Rafael należącą do Minsur. Dalej są Brazylia, Boliwia i Demokratyczna Republika Konga. Trzej najwięksi producenci odpowiadają łącznie za około 60% światowej produkcji i obejmują kraje, w których przepisy eksportowe, zmiany koncesji lub warunki bezpieczeństwa regularnie wpływają na podaż.
Trzecim filarem jest blacha ocynowana, czyli stalowa blacha pokryta cyną, używana do produkcji puszek na żywność i farby. Ten segment jest strukturalnie stabilny, bo popyt na żywność w puszkach jest relatywnie odporny na cykl gospodarczy. Częściowo równoważy to zmienność w elektronice. Inne czynniki to zastosowania chemiczne, takie jak stabilizatory PVC, katalizatory i fungicydy; mosiądz i stopy brązu, w tym klasyczny brąz 88% miedzi — 12% cyny używany w armaturze przemysłowej; oraz poziomy zapasów w magazynach LME. Na ceny wpływają też wahania wydobycia w kopalni Man Maw w Mjanmie oraz okresowe ograniczenia eksportowe Indonezji, których celem jest ograniczenie handlu na czarnym i szarym rynku.
Jak inwestować w cynę
Polski inwestor detaliczny może uzyskać ekspozycję na cynę na kilka sposobów. CFD na cynę to najbardziej bezpośrednia droga — lewarowany instrument powiązany z ceną LME Tin, który pozwala zajmować pozycje w obu kierunkach, ale wiąże się z wysokim ryzykiem. Czyste ETF-y na cynę są rzadkie; częściej spotyka się ETC/ETN na cynę o ograniczonej dostępności, a ekspozycję można też uzyskać przez CFD lub pojedyncze akcje. Do głównych spółek notowanych na giełdzie należą Alphamin Resources (AFM, notowanie w Kanadzie, kopalnia Bisie w Demokratycznej Republice Konga), peruwiański Minsur (San Rafael, jedna z największych kopalń cyny na świecie) oraz Malaysia Smelting Corporation (MSC, notowanie w Kuala Lumpur). Indonezyjska PT Timah jest państwowym producentem notowanym w Dżakarcie i zwykle jest trudniej dostępna przez brokerów detalicznych.
30-dniowa historia cen
Wykres i dzienne ceny zamknięcia
Pobierz wykres: WebP
Dzienne zamknięcie
23 dni handlowych
| Data | Cena (USD) | Cena (EUR) | Cena (PLN) | Dzienna zmiana |
|---|---|---|---|---|
| 2 lis 2026 | 48 873 USD | 43 574 € | 192 535 zł | ▼ −1,68 % |
| 1 lis 2026 | 49 706 USD | 44 317 € | 195 817 zł | ▲ +0,02 % |
| 30 paź 2026 | 49 697 USD | 44 309 € | 195 781 zł | ▼ −2,01 % |
| 29 paź 2026 | 50 717 USD | 45 218 € | 199 800 zł | ▼ −1,45 % |
| 28 paź 2026 | 51 461 USD | 45 882 € | 202 731 zł | ▲ +0,87 % |
| 27 paź 2026 | 51 017 USD | 45 486 € | 200 981 zł | ▲ +0,99 % |
| 26 paź 2026 | 50 517 USD | 45 040 € | 199 012 zł | ▲ +0,85 % |
| 23 paź 2026 | 50 089 USD | 44 658 € | 197 326 zł | ▼ −2,26 % |
| 22 paź 2026 | 51 248 USD | 45 692 € | 201 891 zł | ▼ −0,17 % |
| 21 paź 2026 | 51 334 USD | 45 768 € | 202 230 zł | ▲ +0,97 % |
| 20 paź 2026 | 50 839 USD | 45 327 € | 200 280 zł | ▲ +0,90 % |
| 19 paź 2026 | 50 384 USD | 44 921 € | 198 488 zł | ▲ +0,52 % |
| 16 paź 2026 | 50 125 USD | 44 690 € | 197 467 zł | ▼ −0,64 % |
| 15 paź 2026 | 50 446 USD | 44 977 € | 198 732 zł | ▼ −2,55 % |
| 14 paź 2026 | 51 767 USD | 46 154 € | 203 936 zł | ▼ −2,71 % |
| 13 paź 2026 | 53 209 USD | 47 440 € | 209 617 zł | ▲ +0,38 % |
| 12 paź 2026 | 53 006 USD | 47 259 € | 208 817 zł | ▲ +3,03 % |
| 9 paź 2026 | 51 447 USD | 45 869 € | 202 675 zł | ▼ −5,22 % |
| 8 paź 2026 | 54 279 USD | 48 394 € | 213 832 zł | ▲ +0,18 % |
| 7 paź 2026 | 54 184 USD | 48 309 € | 213 458 zł | ▼ −0,24 % |
| 6 paź 2026 | 54 314 USD | 48 425 € | 213 970 zł | ▲ +0,56 % |
| 5 paź 2026 | 54 013 USD | 48 157 € | 212 784 zł | ▼ −0,59 % |
| 4 paź 2026 | 54 332 USD | 48 441 € | 214 041 zł | — |