Sýr — cena
Sýr se aktuálně obchoduje za 1,63 US$ za libru (≈ 1,45 € · 35,23 Kč) — blízko ročnímu maximu. Za posledních 12 měsíců cena oslabila o 6,32 %, roční rozpětí se pohybuje od 1,40 US$ do 1,78 US$. Pohyb za 24 hodin je minimální (±0,00 %).
Investujte do komoditních ETF už od 50 € (1 000 Kč)
Zlato, ropa i celé komoditní sektory přes ETF — na jednom účtu, jednoduše.
eToro je multi-assetová investiční platforma. Hodnota vašich investic může stoupat nebo klesat. Váš kapitál je ohrožen.
Graf: Sýr
Interaktivní graf a 30denní přehled
Graf ceny sýra ukazuje, jak se cena vyvíjela v čase. Interaktivní zobrazení umožňuje přepínat časový rámec (od 7 dní po MAX), měnu (USD / EUR / CZK) a překrýt klouzavé průměry. Kliknutím na dva body změříte procentní změnu mezi danými daty.
Jak se určuje cena sýra?
Co ovlivňuje cenu sýra?
Hlavním vstupem pro cenu sýra je cena syrového mléka. Sýr je nejhodnotnějším koncovým produktem v kategorii Class III Milk, která se používá v americkém systému Federal Milk Marketing Order. Class III Milk zahrnuje syrové mléko používané k výrobě sýra. Oficiální měsíční cenu Class III Milk počítá americké ministerstvo zemědělství (USDA AMS) z cen USDA NDPSR pro sýr, máslo a syrovátku: vyšší ceny sýra zvedají cenu Class III Milk a naopak. Na výrobu jednoho kilogramu čedaru je potřeba zhruba 10 kg syrového mléka a syrové mléko tvoří 50–60 % nákladové základny zpracovatele. Oba benchmarky jsou proto úzce provázané. Ziskovost mléčných farem, tedy významná část příjmů producentů mléka, přímo souvisí s kotací sýra na CME.
Poptávce dominuje segment stravovacích služeb. Strukturálním motorem spotřeby sýra v USA je pizzeriový průmysl: kombinovaná poptávka po mozzarelle ze strany řetězců Domino's, Pizza Hut, Papa John's, Little Caesars a nezávislých pizzerií patří mezi nejdůležitější měsíční faktory. Přibližně 35–40 % celkové americké produkce sýra tvoří mozzarella a v této kategorii je hlavním prodejním kanálem foodservice. Údaje o tržbách pizzeriových řetězců, indexy návštěvnosti amerických restaurací, Black Box Intelligence a Restaurant Performance Index jsou proto časnými indikátory cen sýra. Mléčný regál v maloobchodu — čedar, Monterey Jack a švýcarský sýr — je pomalejší a stabilnější segment. Foodservice je citlivější na hospodářský cyklus: v recesích slábne poptávka v pohostinství a ceny sýra se dostávají pod tlak. Širší obraz poptávky dávají zprávy USDA Foreign Agricultural Service o mléčných výrobcích spolu s měsíčními údaji o exportu a domácím využití.
Exportní poptávka je třetím hlavním faktorem cen sýra. Vývoz amerického sýra v posledních letech strukturálně roste a tvoří přibližně 5 % celkové americké produkce sýra, tedy zhruba 0,4 milionu tun ročně. Hlavním odběratelem je Mexiko, největší samostatný trh, následované Jižní Koreou a Japonskem. Globální produkce sýra dosahuje zhruba 24 milionů tun ročně. EU z toho vyrábí přibližně 10 milionů tun, hlavně v Nizozemsku, Německu, Francii, Itálii a Irsku. Spojené státy produkují 6,5 milionu tun, Brazílie 0,8 milionu tun a Nový Zéland 0,4 milionu tun. Nový Zéland je přes menší výrobní základnu důležitým hráčem v globálním exportu mléčných výrobků. Nizozemští, irští a francouzští exportéři jsou hlavními konkurenty amerických dodavatelů na trzích v Mexiku, Japonsku a Koreji. Měsíční cenové signály a exportní statistiky z EU Milk Market Observatory patří mezi nejlepší ukazatele globální rovnováhy.
Jak investovat do sýra?
Sýr obvykle není u retailových brokerů dostupný jako přímé CFD. Likvidita u CME Cheese Futures a opcí na sýr je relativně nízká a XTB ani eToro nenabízejí sýr jako samostatný kontrakt. Retailová expozice se proto obvykle staví přes akcie veřejně obchodovaných firem z globálního odvětví zpracování mléka. Kanadská společnost Saputo (SAP.TO) obchodovaná v Torontu patří mezi největší sýrařské a mlékárenské firmy na světě, s významným byznysem v USA přes Saputo Cheese USA a s přítomností v Evropě. Irská Glanbia (GLB.IR) je přes své americké dceřiné firmy důležitým hráčem na trzích s čedarem a mozzarellou v USA. Francouzská Savencia (SAVE.PA) se soustředí na značkové sýry, zatímco americká Kraft Heinz (KHC) je navázána na benchmark CME přes tavený čedar a Kraft Singles. Francouzská Lactalis je největší mlékárenskou firmou na světě, ale je v soukromých rukou a na burze dostupná není. Dva regulovaní brokeři, u kterých jsou dostupné akcie zpracovatelů mléka:
30denní historie cen
Graf a denní zavírací ceny
Stáhnout graf: WebP
Denní uzávěrka
15 obchodních dní
| Datum | Cena (USD) | Cena (EUR) | Cena (CZK) | Denní změna |
|---|---|---|---|---|
| 16. 10. 2026 | 1,63 US$ | 1,45 € | 35,23 Kč | ▲ +1,24 % |
| 15. 10. 2026 | 1,61 US$ | 1,43 € | 34,80 Kč | ▲ +1,26 % |
| 14. 10. 2026 | 1,59 US$ | 1,41 € | 34,37 Kč | ▲ +3,25 % |
| 13. 10. 2026 | 1,54 US$ | 1,37 € | 33,29 Kč | ▲ +1,99 % |
| 12. 10. 2026 | 1,51 US$ | 1,34 € | 32,64 Kč | ▲ +0,67 % |
| 8. 10. 2026 | 1,50 US$ | 1,33 € | 32,42 Kč | ▲ +1,35 % |
| 7. 10. 2026 | 1,48 US$ | 1,32 € | 31,99 Kč | ▲ +1,37 % |
| 6. 10. 2026 | 1,46 US$ | 1,30 € | 31,56 Kč | ▲ +0,69 % |
| 2. 10. 2026 | 1,45 US$ | 1,29 € | 31,34 Kč | ▼ −2,68 % |
| 1. 10. 2026 | 1,49 US$ | 1,32 € | 32,21 Kč | ▲ +4,93 % |
| 29. 9. 2026 | 1,42 US$ | 1,26 € | 30,69 Kč | ▼ −1,39 % |
| 28. 9. 2026 | 1,44 US$ | 1,28 € | 31,13 Kč | ▼ −1,37 % |
| 24. 9. 2026 | 1,46 US$ | 1,30 € | 31,56 Kč | ▼ −1,35 % |
| 23. 9. 2026 | 1,48 US$ | 1,32 € | 31,99 Kč | ▼ −1,33 % |
| 19. 9. 2026 | 1,50 US$ | 1,33 € | 32,42 Kč | — |