9 největších chyb běžného a začínajícího investora do akcií

Začínající investor do akcií ještě nezná spoustu nástrah, ze kterými se při investování může setkat. Ve sportu, tak i při investování mohou špatné návyky přivodit opakované ztráty. Sportovní tým může přijít o sérii výher díky špatným návykům či drobným chybám.

Podobně i investor začátečník může mít sérii špatných investic. Pokud je však investor disciplinovaný, může své návyky zlepšovat a chyby kontinuálně odstraňovat.

Zde jsou nejčastější (drobné) investorské chyby:

  1. Věřit v zaručenou 100% návratnost investice.  Když někdo říká, že Vaše investice je na 100% chráněna proti riziku, znamená to, že je garantována návratnost Vašich vložených peněz nebo investované peníze včetně výnosů nebo vaše investice odečtené od poplatků…?? Jaké jsou další omezení 100% návratnosti Vaší investice? Vždy se zaměřte na detaily.
  2.  Nicnedělání.  Kolikrát někdo v našem okolí již říkal, proč jaká investice nejde realizovat. Nedostatek času, peněz, příležitostí,. To jsou časté výmluvy pro nicnedělání. Věřte, že i malé peníze Vám dokážou vydělávat, čas si dokážete rozvrhnout lépe a příležitostí je víc než dost, stačí se jen rozhlédnout. Nejhorší je nic nedělání.
  3. Investice pouze za účelem získání daňové výhody. Nekupujte něco jen proto, že budete mít daňovou úlevu. Produkt s daňovou úlevou Vám většinou investované peníze zablokuje až do důchodového věku. Pokud ztratíte Váš příjem, k penězům se dostane většinou jen za předpokladu finančních sankcí. Investujte své peníze raději tak, aby Vám začali generovat stálý příjem a pokud budete potřebovat celkovou investici zpět, měli byste se k ni dostat bez sankcí.
  4.  Nerozhodujte o prodeji jen na základě původně zaplacené částky.   Nerozhodujte se pouze na základě ceny, kterou jste původně zaplatili. Možná jste si koupili akcie nebo komodity jejichž původní hodnota byla vyšší a nyní se trhy nevyvíjí podle Vašich představ. Vždy se musíte dívat do budoucnosti a přemýšlet o budoucím potenciálu Vaší investice, nikoliv jen slepě eliminovat vzniklou ztrátu.
  5. Investování na základě žhavých tipů.  Poté, co jste slyšeli investorský tip, o kterém Vám vypraví už i taxikář, je něco špatně. Pravděpodobně se jedná o bublinu, která brzy praskne a hodnota investice ztratí většinu své hodnoty.
  6.  Investice pouze do jednoho aktiva.  Lidi, kteří investují pouze např. do akcií zbytečně riskují ztrátu při nepříznivém vývoji finanční trhů. Pokud tito lidé argumentují, že vlastní akcie z 10 různých trhů a tím eliminují rizika, tak stále jejich investice je pouze v jednom investorském koši a ztrátě se nevyhnou. Klíčová je diverzifikace v rámci jednotlivých aktiv (terminované účty, komodity, akcie apod.)
  7. Řídit se podle rad z medií.  Burzovní a finanční media jsou skvělým zdrojem pro Vaše finanční vzdělávání, ale neměli by se stát Vašim finančním poradcem. Většinou platí pravidlo, že publikované zprávy byly aktuální včera. Investujte do aktuálních příležitostí.
  8.  Nenechte, aby ztráty z minulosti ovlivnili Vaše budoucí zisky . Neexistuje investor, který by nerealizoval ztrátu z investice. Důležitým pravidlem je se ze svých ztrát poučit, analyzovat příčinu a zvážit do jaké míry jste ztrátu mohl předvídat, případně ji zabránit. Nicméně tato ztráta Vás nesmí ovlivňovat při rozhodnutí o dalších investicích, jinak se může stát, že o své peníze přijdete znovu.
  9.  Mějte investiční strategii. Před tím, než učiníte rozhodnutí o svých investicích, vytvořte si scénáře, jak budete postupovat v případě, že se Vaše investice bude vyvíjet či nevyvíjet dle Vašeho plánu. Díky tomu se ubráníte ukvapeným rozhodnutím, když se Vaše investice nebude vyvíjet podle Vašeho očekávání.
Další články:   Jak investovat a koupit akcie online?
Krpenský Martin
Kde obchodovat
Reálné akcie a kryptoměny
Nízký minimální vklad 100 USD
Možnost kopírování obchodů. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4,8 rating
4.8
74% CFDs účtů retailových je ztrátových
Reálné akcie a ETF
Nízké poplatky
Česká zákaznická podpora. Více než 5200 instrumentů k obchodování. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4,5 rating
4.5
79% CFDs účtů je ztrátových
© Copyright 2023 ForexSrovnávač.cz