Jak investovat a koupit akcie online?

Přemýšleli jste někdy o jak a kde koupit reálné akcie, jak probíhá investice do akcií? Myslíte, že je to příliš složité nebo potřebujete velké finanční částky? Každý, kdo přemýšlí o zahrnutí akcií do svého portfolia, by si měl být vědom, že investování do akcií je určeno především pro investory, kteří jsou připraveni nést zodpovědnost za zhodnocování svých peněz.

Investor se musí sám rozhodnout, do kterých akcií a kdy investovat. Investice do akcií jsou spojeny s možností vysokého výnosu a vysokou likviditou, ale i s vyšší mírou rizika ztrát.

Výhody investování do akcií Nevýhody investování do akcií
– Perspektiva vysokého výnosu – Riziko ztráty kapitálu
– Dividendy jako další složka výnosu – Volatilita cen akcií
– Vysoká likvidita na akciovém trhu – Potřeba studia a analýzy trhu
– Nízké až nulové poplatky u brokerů – Omezená kontrola nad firmami (u menšinového podílu)
– Možnost samostatného řízení portfolia (i on-line) – Závislost na vnějších faktorech (makroekonomika)
– Potenciální ochrana před inflací – Možnost manipulace a insider trading
– Geografická diverzifikace s minimálními náklady

Investování do akcií

Pokud zvažujete investování do akcií, máte na výběr z několika způsobů jak akcie nakoupit. Mimo nákup na burze, je jedním z těchto způsobů i nakupovaní akcií online. V dnešní době máte na výběr z několika brokerských společností, které vám tento nákup zprostředkují.

V dalších krocích pro online nákup akcií, budete potřebovat účet u licencované brokerské společnosti s přímím vstupem na trh, u nás jsou nejznámější Fio, Patria, RM-SYSTÉM. Osobně mám zkušenosti s investováním a nákupem akcií online u RM-Systému a Fia, postup je jednoduchý. V jedné z jejich poboček podepíšete smlouvu, převedete vaše investiční prostředky a můžete začít nákupem akcií v jejich aplikaci e-broker (fio.cz/e-broker/). Mimo to, máte stále **možnost investovat** a nakoupit přímo na pobočce nebo po telefonu.

Akciové fondy se v minulých desetiletích jevily jako vhodný zbůsob zhodnocení volných finančních prostředků firem i jednotlivců. Poslední roky se ale ukazuje, že jednotlivé sektory jsou spolu mnohem více propojeny, korelují mezi sebou a kvalita diversifikace portfolia stylem Buy and Hold nefunguje tak dobře jako dříve.

Kde koupit akcie a ETF?
Reálné akcie a kryptoměny
Nízký minimální vklad 100 USD. Možnost kopírování obchodů. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4.8
76% CFDs účtů retailových je ztrátových
Reálné akcie a ETF Nízké poplatky + Česká zákaznická podpora. Více než 5200 instrumentů k obchodování. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4.5
76% CFDs účtů je ztrátových

Aktivní obchodování akcií

Pokud jste se již rozhodli investovat do cenných papírů, měl by jste si nejprve několik věcí ujasnit. Každý investor má na výběr dva způsoby investování do akcií. Za prvé je to aktivní obchodování, kdy si klient otevře u obchodníka s cennými papíry účet a prostřednictvím internetové aplikace provádí jednotlivé operace.

Tyto služby nabízí např. eToro, XTB, Fio banka, Patria Direct nebo Saxo Bank. Výnosnost se při tomto způsobu obchodování může pohybovat v řádech až desítek procent měsíčně.

Jaké je riziko

  • Nutné je však zdůraznit také vysoké riziko a velmi vysoké časové nároky na tuto činnost. U aktivního obchodování přes licencovaného obchodníka s akciemi, investoři mají k dispozici širokou škálu nejrůznějších podpůrných služeb a aplikací pro své rozhodování, minimalizaci ztrát a maximalizaci potenciálního výnosu. Například tzv. pákový efekt (využití úvěru od makléřské společnosti k financování části nákupu cenných papírů), stoploss (uzavření investičních pozic tak, aby ztráty nenarostly nad předem určenou úroveň).

aktivnímu obchodování se dnes již nejčastěji využívá internet, který je nejlevnější a nejrychlejší. Druhým způsobem obchodování je svěření svých financí do správy profesionálních makléřů. Tento způsob investování je určen především pro ty, co si sami nevěří nebo nemají dostatek volného času.

U různých makléřských společností jsou možnosti, poplatky a vstupní parametry odlišné. Obvykle je pro správu majetku požadována investice několika miliónů korun.

Rozhodnout se, na jakých trzích investovat

V současné době již není v lidských možnostech, aby jedinec měl dostatečný rozsah zkušeností a vědomostí, aby mohl kvalifikovaně investovat na všech dostupných burzách. Jak makléř, tak klient proto obvykle mají jeden nebo dva akciové trhy, kterým se věnují a které dobře znají. Jen v České republice fungují dva nezávislé trhy: Burza cenných papírů Praha a RM-Systém.

Podobné:   Jak investuje Warren Buffett

V USA se obchoduje na trzích NASDAQ, NYSE, AMEX a na různých elektronických tržištích. V Německu se nejčastěji obchoduje na Frankfurtské burze a její elektronické odnoži XETRA. Českým klientům jsou přístupné i další burzy v Evropě (London Stock Exchange, Swiss Exchang, Virt-X…), či burzy v Asii, ale o ně už je mnohem menší zájem, než o burzy domácí a americké.

Jak koupit akcie u brokera

Chcete-li nakupovat akcie online, potřebujete nejprve účet u brokera, který si můžete zřídit asi za 15 minut. Poté, co na účet přidáte peníze a ověříte si KYC verifikaci, můžete podle níže uvedených kroků vyhledat, vybrat a investovat do jednotlivých akcií

1. Vyberte si online brokera

Nejjednodušší způsob nákupu akcií je prostřednictvím online brokera (eToro, XTB). Po otevření a ověření účtu můžete nakupovat akci i ETF prostřednictvím webové, nebo mobilní aplikace během několika minut. Dalšími možnostmi je využití dalších služeb, jako finanční páka, spekulace na pokles a jiné.

Založení online účtu u brokera je stejně snadné jako zřízení bankovního účtu: Vyplníte žádost o účet, předložíte doklad totožnosti a vyberete si, zda chcete účet financovat zasláním šeku nebo elektronickým převodem peněz.

Co je tedy potřeba pro nákup akcií ve zkratce?

  • Založení účtu u brokera
  • Ověření účtu (KYC – občanka, potvrzení adresy a jiné)
  • 18 let je nutností
  • Financování účtu, minimální vklad u většiny brokera je v rámci desítek dolarů
  • Seznámení se s aplikací, webových rozhraním brokera
  • Možnost vyzkoušet i demo účet

Jaké akcie a sektory nakupovat?

Při každém investování musí investor zvažovat tři základní faktory: výnosnost, riziko a likviditu. Všeobecně platí, že čím vyšší je potenciální výnos, tím vyšší je riziko ztráty. I mezi cennými papíry nalezneme akcie společností se staletou tradicí stabilního vývoje (Pfizer, Allianz, Volkswagen, Exxon aj.) a nově vytvářené strukturované investiční nástroje, jako např. indexové akcie, kde je malé riziko ztráty, ale také omezená možnost výnosu.

Akcie jsou i rizikové

  • Na druhé straně jsou na trhu akcie s obrovskými výkyvy cen, na kterých se dá klidně za den vydělat dvojnásobek nebo také téměř o vše přijít. Třetím důležitým parametrem je likvidita investic. Jsou cenné papíry, kterých se každou hodinu prodá a koupí tak velký objem, že klient si může být jist možností kdykoliv svou investici ihned zpeněžit.

Jsou však i cenné papíry, kde může trvat řadu minut, než se podaří prodat akcie, aby přitom nedošlo k podstatnému poklesu ceny. Nižší likvidita však často bývá úměrná možnosti vyššího výnosu.  Dobrým vodítkem zde také může být např. obor, ve kterém je klient sám odborníkem (IT, farmacie, Telco, finance, potravinářství apod), kde pravidelně sleduje vývoj trhu, zná jednotlivé firmy v oboru apod. V takovém případě se mu bude daleko snáze hledat zajímavá investiční příležitost.

Závěrem je nutné zdůraznit, že pro dosažení úspěchu v investování je hlavní předem si vybrat z výše zmíněných možností. Odborně řečeno, pro investování je nutná ujasněná investiční strategie. Platí, že nejsnazší cesta k prodělku je neustále měnit strategii a nedržet se předem jasně definovaných cílů. Investování je zodpovědná činnost, ve které není místo pro emoce či nejasnosti.

Krpenský Martin
Ověření brokeři na akcie, etf i krypto
Reálné akcie a kryptoměny
Nízký minimální vklad 100 USD. Možnost kopírování obchodů. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4.8
76% CFDs účtů retailových je ztrátových
Reálné akcie a ETF Nízké poplatky + Česká zákaznická podpora. Více než 5200 instrumentů k obchodování. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4.5
76% CFDs účtů je ztrátových
© Copyright 2024 ForexSrovnávač.cz