Zisk na akcii (EPS)

Zisk na akcii (EPS – earning per share) – Je to podíl čistého příjmu nebo výnosu společnosti za posledních 12 měsíců přepočtený na jednu akcii. Například, společnost má čistý příjem 2 miliony USD a jsou vydány 2 miliony kusů nesplacených akcií, výnos na akcii je 2 mil. USD/2 mil. ks, tedy 1.00 USD. Tento ukazatel je pro mnoho investorů základem při rozhodování, zda-li nakupovat nebo prodávat akcie.

Výnos na akcii je pravděpodobně jeden z nejvýznamnějším fundamentálních ukazatelů pro fundamentální analýzu akcie. Vsadil bych se, že když se poprvé počítal nějaký ukazatel, byl to právě EPS. Odhaluje totiž to nejdůležitější, co investoři chtějí vědět. Kolik jim vydělá každá jejich akcie, tedy kolik dolarů firma vydělá na jednu její akcii!

I když je EPS skutečně jedním z hlavních poměrových ukazatelů, nelze jej používat izolovaně. Jeho používání spolu s ostatními klíčovými ukazateli vám pomůže lépe pochopit, zda akcie, kterou analyzujete, pravděpodobně v budoucnu poroste.

Jak se počítá zisk na akcii

 • Vypočítává se jako – EPS = čistý zisk / celkový počet akcií v oběhu

  Zisk na akcii (EPS)

  Zisk na akcii (EPS)

Příklady výpočtů v praxi:

 1. Řekněme například, že společnost A má zisk 100 USD a 10 akcií v oběhu – zisk na akcii by byl:
  100/10 = 10 USD
 2. Řekněme, že společnost B má čistý zisk 200 USD a 100 akcií v oběhu. Zisk na akcii společnosti B by byl:
  200/100 = 2 USD

Vidíte, že zatímco společnost B má vyšší čistý zisk než společnost A, zisk na akcii společnosti A je MNOHEM vyšší. To pěkně ilustruje, proč je pro investory tak důležité pochopit a používat poměrové ukazatele. Umožňují vám proniknout přímo do toho, jak kvalitní může být investice.

S vlastním výpočtem poměru si nemusíte příliš lámat hlavu, bezplatné stránky jako Yahoo Finance (a další) vám tyto poměry vypočítají za vás. Spíše pochopte podstatu toho, co tato čísla znamenají a proč jsou tak důležitá.

 • Tento příklad také hezky zdůrazňuje další věc týkající se poměrových ukazatelů – jsou to srovnávací nástroje. Poměr vypočítaný izolovaně nám ve skutečnosti nic neřekne. Pouze porovnáním poměru se stejným poměrem u jiných společností nebo s průměry v odvětví se o dané akcii skutečně něco dozvíte.

 

Kde obchodovat
Reálné akcie a ETF
Nízké poplatky
Česká zákaznická podpora. Více než 5200 instrumentů k obchodování. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4,5 rating
4.5
80% CFDs účtů je ztrátových
© Copyright 2023 ForexSrovnávač.cz