CFD Rollover (Rolování pozice) a SWAP u tradingu

Pojem “Rollover“ – široce rozšířený termín v ekonomickém prostředí a v závislosti na aplikaci může mít jiný význam.

Podle ekonomického slovníku Rollover může znamenat následující:

  • Prodloužení úvěru účtováním a současnou obnovou  nového úvěru;
  • Převod finančních prostředků z jedné formy investic do druhé.

Pojem „Rollover“ je široce rozšířen mezi obchodníky a aktivně používán v činnostech brokerských společností.

CFD Rollover, jako proces přenosu pozice na další den předpokládá připsání swapu. Swap je procento, které se opisuje nebo připisuje z obchodní pozice obchodníka za přenos na další obchodní den.

Jak funguje SWAP u cfd brokera?

Výpočet Swap pro drahé kovy se provádí v měně kotace kovu – v amerických dolarech nebo eurech. Např. v instrumentu XAUUSD, zlato proti americkému dolaru, kotační měna je americký dolar. Při otevření krátké pozice na tento instrument, klient platí půjčku zlata zlevněnou sazbou a získává připsání  za deponování amerických dolarů na zakladě příslušné sazby mezibankovního trhu.  Pro ostatní instrumenty souboru Kovy je účinná stejná schéma.

  • Výpočet Swap pro akciové indexy se provádí  v měně země původu indexu. Např. instrument FTSE100, CFD na britský akciový index je přivázán k britské libře.  Při otevření krátké pozice na instrument, klient platí půjčku kontraktů na index a získává připsání za deponování bristké libry na základě sazby mezibankovního thu na GBP. Pro ostatní indexy je účinná stejná schéma.
  • Pro CFD na komodity výpočet Swap se provádí v měně kotace instrumentu.  Např. instrument OIL, CFD na naftu WTI  je kotován vůci americkému dolaru. Při otevření krátké pozice na instrument, klient platí půjčku kontraktů na naftu zlevněnou sazbou a získává připsání za deponování amerických dolarů na základě sazby mezibankovního trhu na USD.

Swap pro akcie

Swap pro CFD na akcie se stanoví jako fixní částka, přičemž je negativní jak pro dlouhé, tak i pro krátké pozice. Mnohem vzácnější Swap, jak v případech s měnovými páry,  je vázána ke krátkodobým mezibankovním sazbám, ale v tomto případě některé společnosti berou v úvahu jejich velmi významný zájem tímto zhoršením podmínky pro klienty.

Podobné:   Co je to Hedging a jak ho využít

Jak víme, na měnovém trhu  se  uskutečňuje proces prodeje nebo nákupu měnových párů, přitom každá měna má svou vlastní úrokovou sazbu definovaná národní bankou v zemi.

Jak se CFD Rollover počítá?

Na trhu CFD Rollover se vypočítává na základě rolloveru podkladové a kotačního aktiva. Rozdíl mezi úrokovými sazbami aktiv tvoří základ určení rolloveru.

  • Pokud při nákupu měny její úroková sazba je vyšší, než úroková sazba prodané měny, v takové případě Rollover bude připsán na obchodní pozici.
  • Pokud při nákupu měny její úroková sazba je nižší, než úroková sazba prodané měny, v takové případě Rollover bude  odepisován z obchodní pozice.  Takže, rollover může vytvořit jak dodatečný výdělek, tak i dodatečné ztráty. Přičemž, částka  připsání a odepisování je přímo úměrná částce transakce.
Krpenský Martin
Latest posts by Krpenský Martin (see all)
Ověření brokeři na akcie, etf i krypto

Reálné akcie a kryptoměny

Nízký minimální vklad 100 USD
Možnost kopírování obchodů. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4.8
76% CFDs účtů retailových je ztrátových

Reálné akcie a ETF

Nízké poplatky + Česká zákaznická podpora. Více než 5200 instrumentů k obchodování. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4.5
76% CFDs účtů je ztrátových
© Copyright 2024 ForexSrovnávač.cz