Akcie jako CFDs kontrakty s využitím Finanční páky

CFD na akcie je smlouva mezi investorem a CFD brokerem, která simuluje pohyb ceny určité akcie na finančním trhu. Při obchodování CFD na akcie nekupujete nebo neprodáváte skutečné akcie, ale pouze spekulujete na rozdíl mezi cenou akcie při otevření a uzavření obchodu.

Jak fungují CFD na akcie?

Jedná se finanční derivát, který umožňuje investorům spekulovat na pohyb cen akcií bez nutnosti vlastnit tyto akcie v depositáři. CFD akcie jsou velmi důležitým a hojně využívaným instrumentem pro investování nejen online. Přináší nám pákový efekt a flexibilitu. V odborné terminologii jsou finančním derivátem, který se odvozuje od finančního nástroje daného podkladového aktiva – může jím být akcie, komodity, indexy, ale i akciový index, na který se váže. Cena CFDs akcie se určuje dle nabídky a poptávky podkladového aktiva, neboli zrcadlí pohyb jeho ceny.

Trader má pouze dvě možnosti:

 1. Vybere Long pozici: Pokud očekává růst ceny, otevřete long pozici CFD na tuto akcii. Pokud cena stoupne, bude mít zisk. Naopak, pokud cena klesne, budete mít ztrátu.
 2. Vybere Short pozici: Pokud očekává pokles ceny, otevřete short pozici CFD na tuto akcii. Pokud cena klesne, bude mít zisk. Naopak, pokud cena stoupne, budete mít ztrátu.

Důležitá výhoda CFD na akcie je možnost profitovat na poklesu cen akcií (short obchody), možnost využít finanční páku (leverage) a nižší náklady na transakce ve srovnání s nákupem fyzických akcií. Nicméně CFD je spojeno s vysokým rizikem. Páka může zvýšit jak zisky, tak i ztráty, a v extrémních případech můžete ztratit celý váš kapitál.

Proč obchodovat s CFD akciemi?

Díky CFD se totiž můžete účastnit obchodování s cennými papíry či komodity a nemusíte ani jedno z těchto podkladových aktiv vlastnit. Oproti přímému obchodování s akciemi se u CFD akcie neplatí celá cena, ale pouze její část. V praxi se nejčastěji jedná o 10 % z ceny akcie. Investor tak získává značnou finanční páku, kdy i po malém růstu ceny akcie dokáže vygenerovat vysoký zisk. Na druhé straně mince je samozřejmě možná i vysoká ztráta, které se dosahuje rovněž velmi snadno. Důležité tak je, pamatovat při obchodování s CFD akcie i na toto riziko.

CFD jsou mohou vyhovovat těm investorům, kteří se chtějí zabezpečit proti ztrátě z otevřených pozic akcií, nebo v druhém případě z vlastnictví jiných investičních nástrojů. Rovněž jsou CFD zajímavé pro investory, kteří spekulují na pokles či růst akcií. V poslední řadě je lze doporučit agresivním investorům hledající vysoké zisky či ztráty.

Zajímavostí je, že CFD nejsou povoleny ve Spojených státech amerických. Mohou za to restrikce komise USSEC pro OTC (Over the Counter) finanční instrumenty.

Čtěte více:   Co jsou cyklické akcie? Tržní cyklus u některých akcií

Jak probíhá obchodování s CFD?

Pokud máte v plánu obchodovat s CFD, měli byste také znát průběh takového obchodování. U CFD obchodu se nesetkáte se standardními smluvními podmínkami. Každý poskytovatel si může vytvořit vlastní, přičemž podstatná část těchto podmínek je společná.

V prví fázi se tak zvaně obchod s určitým instrumentem otevírá mezi kupujícím a prodávajícím. Na základě toho se otevírá pozice instrumentu, kterou uzavřeme až zpětným obchodem, jelikož CFD nemá žádnou expiraci. Aby došlo k uzavření pozice, je nutné nejdříve provést vyrovnání, neboli platbu mezi smluvními stranami (realizace zisku či ztráty).

Počítejte také s možností přítomnosti poplatků u daného poskytovatele obchodování. Poskytovatel může inkasovat poplatky v podobě rozpětí nákup/prodej, provizí, nočních poplatků, ale rovněž i poplatků za správu účtu. Ty prakticky můžete inkasovat i vy, záleží na tom, jakou smluvní stranu tvoříte.

Aplikace Plus500 na CFDs akcie

Aplikace Plus500 na CFDs akcie

Výhody CFD oproti klasickému obchodování s akciemi:

 1. Finanční páka je jedním z hlavních lákadel obchodování CFD , která umožňuje obchodovat s většími pozicemi než by bylo možné s nízkým vlastním kapitálem.
 2. CFD umožňují obchodovat jak na růst cen, tak na jejich pokles. To dává možnost využít tržních příležitostí v obou směrech.
 3. Kromě akcií můžete obchodovat CFD na různá aktivní jako akciové indexy, komodity, měny a další.
 4. CFD jsou často používány pro krátkodobé obchody a spekulativní obchodování
 5. Nízký vstupní kapitál v řádu menších tisíců korun

Nevýhody

 1. Finanční páka (leverage) používaná u CFD může zvýšit zisky, ale také ztráty, což může vést ke ztrátě větší než váš původní kapitál.
 2. Pokud CFD obchodo začne ztrácet hodnotu, broker nás může žádat o doplnění kapitálu, aby byly pokryty další ztráty. Pokud nebudeme schopni doplnit dostatek prostředků, broker může automaticky uzavřít naše pozice, což může vést k velkým ztrátám.
 3. Někteří CFD brokeři mohou účtovat skryté poplatky, které mohou snižovat vaše zisky. To může zahrnovat spready (rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou), provize, poplatky za noční financování a další.
 4. Vhodné pouze na kratší obchody v řádů dní až týdnů, CFD se nedoporučuje držet déle jak 3 a více měsíců. Někteří brokeři mohou mít také omezení na držení pozice.
 5. Ne všichni CFD brokeři nabízejí obchodování s akciemi na všech trzích
 6. Obchodování CFD vyžaduje určitou úroveň znalostí a porozumění finančním trhům, protože jde o složité finanční deriváty.

CFD jsou nabízeny prostřednictvím specializovaných CFD brokerů a každá společnost může nabízet odlišné podmínky, marže, poplatky a pákový efekt. Důkladně si přečtěte podmínky a požadavky společnosti, s kterou chcete obchodovat, a zvažte své znalosti, zkušenosti předtím, než začnete obchodovat CFD na akcie.

Kde obchodovat
Reálné akcie a kryptoměny
Nízký minimální vklad 100 USD
Možnost kopírování obchodů. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4,8 rating
4.8
74% CFDs účtů retailových je ztrátových
Reálné akcie a ETF
Nízké poplatky
Česká zákaznická podpora. Více než 5200 instrumentů k obchodování. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4,5 rating
4.5
79% CFDs účtů je ztrátových
© Copyright 2023 ForexSrovnávač.cz