Co je to a jak funguje Blockchain?

Blockchain vznikl spolu s Bitcoinem, jako doprovodný transakční systém, který umožňuje svým uživatelům zabezpečit a zároveň i potvrdit informace o transakcích. Systém Blockchainu je vlastně jedná velká decentralizovaná databáze, která existuje v počítačích svých uživatelů. Samozřejmostí u takovéto databáze je její zabezpečení hash heslem, které poskytuje solidní ochranu všech klíčových informací, jako jsou například, záznamy o transakcích, stavech účtů apod.

Blockchain (česky: bločenka) je decentralizovaná databáze, která funguje jako nezávislý „správce“ a distrubutor hlavních světových kryptoměn jako je Bitcoin další.

Blockchain je navržen tak, aby nikdo nedokázal ohrozit jeho fungovaní, neexistuje v něm tedy žádný slabý bod, nepotřebuje obrovská datacentra ani žádné „zaměstnance“, aby ho udržovali v chodu a funkční. Každý si celou blockchain databázi jednotlivých kryptoměn může stáhnout do svého PC a stát se tkz: minerem. Blockchain tedy v současné době běží na milionech počítačů vlastněných lidmi, „minery“, kteří těží Bitcoin a další kryptoměny.

Hlavní výhody blockchainu patří:

  • Bezpečnost, nikdo Blockchain neřídí, v podstatě eliminuje lidskou chybu, lidské selhání
  • Decentralizace – znamená, že síť funguje na bázi milionů uživatelů (nebo-li peer-to-peer).
  • Transparetní data, informace o transakcích atd
  • Veškerá data jsou šifrovaná hashovacím algoritmem

Jak funguje Blockchain

Dva hlavní cíle, díky nimž je použití blockchainu, typu implementace technologie distribuované účetní knihy (DLT), velmi atraktivní pro jednotlivce i společnosti, jsou bezpečný a levný převod finančních prostředků kdekoli na světě během několika minut. To však nejsou jediné výhody a možnosti blockchainu. Veřejný blockchain může být spravován sítí počítačů typu peer-to-peer autonomně.

To představuje novou decentralizovanou formu řízení, která umožňuje řídit vydávání a distribuci digitálních aktiv extrémně nákladově efektivním způsobem: blockchainový systém se udržuje kompenzací za spotřebovanou energii a zdroje sítě.

Ve výsledku tak technologie Blockchainu přináší do světa transakcí určitou anonymitu i ochranu, protože je mnohem složitější ukrást nebo napadnout databázi, která se nachází v celé síti uživatelů, než na jednom centralizovaném serveru. Systém Blockchainu je dnes natolik využívaný, že řada vývojářů a tvůrců kryptoměn si nedokáže představit své kryptoměny, bez tohoto systému. Některé univerzity již pořádají kurzy pro studenty na téma Blockchain.

Výhody Blockchainu

  • Z velkého množství dat je schopen dojít k jednotnému přehledu aktuálního stavu celé sítě a mincí v ní.
  • Svou decentralizací poskytuje vysokou ochranu proti změnám transakcí.
  • Blockchain poskytuje řešení konfliktních transakcí, které dokáže identifikovat a zpracovat tak, aby nedošlo například, k dvojímu zaplacení.
  • Systém je nezkorumpovatelný. Jednou potvrzená data už nelze změnit, systém je decentralizovaný a jednotlivé bloky(záznamy) nevlastní jedna entita.
  • poskytuje větší pořádek v účetnictví a značně snižuje riziko vzniku jakékoliv chyby.

Krátce o tom, co je to Bitcoin.

Digitální měnu Bitcoin vytvořil v roce 2009 Satoshi Nakamoto. Uvedu pouze jeho definici, která je dle mého názoru pochopitelná i pro laiky. „Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl měnu jakkoli ovlivňovat, ničit, padělat, zabavovat účty, kontrolovat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Bitcoin je deflační měna. Celkové množství peněz je konečné a předem známo, a jeho uvolňování do oběhu je definováno pouze matematickými zákony. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady.

Základní princip fungování Bitcoinu se skládá ze dvou hlavních, na sebe navazujících, operačních činitelů. Těmi jsou bloky a transakce. Transakce jsou vlastně data, která se zapisují do decentralizované databáze a bloky jsou záznamy, které potvrzují vznik a průběh dané transakce. Jednoduše si představte jakoukoliv výrobní linku v továrně. Na páse se nachází určité výrobky (transakce), které postupně putují ke kontrolorovi kvality (blok). Kontrolor posoudí, zda je daný výrobek v pořádku a zapíše jeho základní parametry. Přesně tak funguje Bitcoin Blockchain.

Příklady využití Blockchainu

O výhodách a nevýhodách této poměrně nové technologie se vedou mnohé spory, někdo si myslí že to je slepá ulička, někdo zase, že Blockchain je budoucnost, podívejme se tedy na skutečné případy použití blockchainu napříč odvětvími:

Technologie blockchain pro mezinárodní platby

  • Bitcoin blockchain se zpočátku ukáza jako dobrá a mnohem levnější alternativa ke službám, jako je PayPal, Western Union a pro mezinárodní bankovní převody s extrémně vysokými poplatky, nicméně to již dnes nemusí platit, protože poplatky postupně rostou, alternativa je pak vznikající nadstavba Bitcoin lightning network.

Automatizace

  • Vznik chytrých kontraktů, decentralizovaných autonomních organizací (DAO), decentralizovaných aplikací (dAPP) a konceptu internetu věcí (IoT) představuje rostoucí křivku pro implementaci blockchainu na technologických trzích, kde je automatizace potřeba. Bitcoin a Ethereum nejsou jedinými příklady úspěšné implementace blockchainu v zájmu automatizace, protože inspirovaly řadu decentralizovaných platforem, které jejich funkce kopírují.

Volby a hlasování

  • Některé státy jako Norsko nebo Dánsko již otestovaly nebo testují elektronické hlasování na technologii blockchainu. Důležitá je hlavně anonymita voličů, jejich hlasy lze bezpečně shromažďovat a ukládat. Díky tomu je blockchain vhodný pro prediktivní trhy, jejichž počet a popularita v dnešní době roste.

Firemní databáze

  • Některé firmy v poslední době začaly zkoumat možnosti blockchainu v lodním průmyslu a dodavatelských řetězcích, kde dříve chyběla náležitá viditelnost a sledovatelnost. Digitalizace dodavatelského řetězce jako takového nevyhnutelně povede k širší implementaci blockchainu, díky jeho transparentnosti a efektivitě.

Prevence podvodů

  • Zavedení technologie blockchain do bankovního systému, zejména pokud jde o boj proti praní špinavých peněz (AML), Poznej svého zákazníka (KYC) a další bezpečnostní postupy, jako je financování proti terorismu, dodržování předpisů a další.

 

Kde obchodovat
Reálné akcie a ETF
Nízké poplatky
Česká zákaznická podpora. Více než 5200 instrumentů k obchodování. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4,5 rating
4.5
80% CFDs účtů je ztrátových
© Copyright 2023 ForexSrovnávač.cz