České dividendové akcie v roce 2023

Společnosti, které se obchodují na burze v Praze, vyplácí poměrně pravidelně dividendy s vynikajícím dividendovým výnosem. Průměr za poslední roky je téměř 6 % dividendového výnosu ročně, přitom evropský průměr se pohybuje kolem 3 %. Dividendové akcie jsou akcie společnosti, které pravidelně vyplácejí svým akcionářům část svých zisků ve formě dividend. Výše a pravidelnost vyplácení dividend se liší podle každé společnosti a může se měnit z roku na rok v závislosti na finančním výkonu společnosti a jejích plánech.

Výše dividendy se obvykle stanoví na valné hromadě společnosti a může se každý rok měnit v závislosti na výkonnosti společnosti a aktuální situaci na trhu. Výplata dividend v České republice může být provedena buď v hotovosti, v podobě bankovního převodu na účet akcionáře, převod na účet u brokera, nebo formou akcií navíc, které jsou vydávány v poměru k počtu akcií, které akcionář vlastní.

Dividendové tituly na pražské burze:

Český trh s akciemi má několik společností, které pravidelně vyplácejí dividendy svým akcionářům. Mezi ně patří například ČEZ, Komerční banka, Philip Morris ČR, Moneta Money Bank, a další. Kompletní srovnání najdete v následující tabulce tabulce.

České dividendové akcie = Žebříček společností

V tabulce níže je uvedena výše dividendy a dividendový výnos u jednotlivých českých akcií za jeden kalendářní rok, které jsou obchodované na burze v Praze (BCPP). Nejvyšší a nejlepší dividendový výnos nabízejí například banky jako jsou Komerční banka nebo Moneta. Nicméně dividendový výnos českých akcií se neustále mění a je třeba sledovat aktuální data u jednotlivých společností.

V České republice je daň z dividend ve výši 15% pro české společnosti. Tato daň se odvádí z hrubého dividendového výnosu před výplatou samotné dividendy. Tedy k brokerovi přijde dividenda již očištěná o daň.

Krpenský Martin
Kde obchodovat
Reálné akcie a kryptoměny
Nízký minimální vklad 100 USD
Možnost kopírování obchodů. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4,8 rating
4.8
74% CFDs účtů retailových je ztrátových
Reálné akcie a ETF
Nízké poplatky
Česká zákaznická podpora. Více než 5200 instrumentů k obchodování. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4,5 rating
4.5
79% CFDs účtů je ztrátových
© Copyright 2023 ForexSrovnávač.cz