Obchodní metoda Price Action v praxi

Metoda Price action je velmi oblíbený obchodní styl, který má výhodu z čerpání informací přímo z vývoje ceny (čtení ceny). Nezabývá se tím, co ukazují nejrůznější indikátory, které se od ceny stejně odvíjejí.

  • Tím nechceme říct, že indikátory jsou špátné, to rozhodně ne. Nicméně to, co nás na tomto obchodním stylu nejvíce těší, je jeho strohost, jednoduchost a logika.

Co má ale společného se vším ostatním je skutečnost, že jednou z nejdůležitějších věcí je určit, zda se trh pohybuje v trendu nebo ne. Pokud trenduje, můžeme předpokládat, že bude v tomto trendu pokračovat a porozhlédneme se po možných vstupech v jeho směru. Pokud netrenduje, můžeme se naopak porozhlédnout po vstupech do opačného směru, než byl poslední největší cenový pohyb.

Uřčení směru pohybu ceny při price action

Jsou zde i další způsoby pohybu. Pokud se trh nepohybuje v trendu, můžeme pozorovat pohyb v určitém rozmezí neboli pásmu (angl. range). V tomto případě hovoříme o pohybu do strany nebo také o bočním trendu. Nicméně i toto rozmezí se skládá z drobných trendů, které můžeme pozorovat na nižších časových pásmech (angl. time frame).

  • Určení směru trhu je důležitým momentem pro začátek čtení cenové křivky, na zakladě kterého pak můžeme hledat další upřesňující informace o aktuálním dění. Následně se můžeme porozhlédnout například po důležitých S/R úrovních a ve finále plánujeme samotné vstupy na základě zvolených obchodních signálů.

Price action jako alternativa k technické analýze

Velmi častou alternativou k použití technických indikátorů je právě metoda price action. Ačkoli je aktuální tržní cena základní veličinou, která se používá pro účely generování technického ukazatele a pro účely obchodování prostřednictvím price action, metodika price action je lepší, protože neexistuje prodleva mezi realizací obchodů a změnou cen na trhu.

  • Obchodování s indikátorem nemusí stačit, protože zcela selhává v některých scénářích na trhu. Ačkoli lze provést úpravy, aby byly předpovědi lepší, přesnost obecně není tak dobrá a to, co je reprezentováno grafickými programy, prostě není to, co se na trhu skutečně děje.
Čtěte více:   Spekulace na pokles ceny

Lze tedy poměrně snadno říci, že obchodování pomocí vytvoření solidní strategie a provádění price action přístupu je výhodnější ve srovnání s obchodováním pouze pomocí indikátorů. Bylo zjištěno, že přibližně

  • 80 % obchodníků, kteří se spoléhají pouze na obchodování založené na indikátorech a nemají žádnou dobře stanovenou strategii, má tendenci přijít o všechny své investice v rámci trhu. Je tedy třeba si uvědomit, že ačkoli má obchodování s price action své nevýhody, lze je efektivně využít k obchodování na trhu, pokud je doplněno o rozumnou a dobře rozvrženou investiční strategii.

Problémy technických indikátorů

Velkým problémem při používání technických indikátorů je skutečnost, že většina nástrojů, které jsou k dispozici pro účely tvorby grafů, využívá cenová data, která se mění každou sekundu. Což znamená, že v době, kdy indikátor provede sadu operací pro vykreslení grafu, se již hodnoty cen změnily a také informace, které zobrazuje váš graf, již nejsou tím, co je na trhu skutečně přítomno.

  • To v podstatě znamená, že indikátory jsou určeny k práci na velkých časových rámcích a mohou vám poskytnout dlouhodobý pohled z trhu. Z podstaty věci je nelze použít pro účely krátkodobé předpovědi trendu a obchodování. Indikátory se také nehodí pro situace na trhu, kde je velká volatilita. To je způsobeno přítomností směrové tendence.

 

Kde obchodovat
Reálné akcie a kryptoměny
Nízký minimální vklad 100 USD
Možnost kopírování obchodů. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4,8 rating
4.8
74% CFDs účtů retailových je ztrátových
Reálné akcie a ETF
Nízké poplatky
Česká zákaznická podpora. Více než 5200 instrumentů k obchodování. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4,5 rating
4.5
79% CFDs účtů je ztrátových
© Copyright 2023 ForexSrovnávač.cz