Bitcoin vs zlato a akcie: Kdo je vítěz za posledních 10 let?

Jak se Bitcoin za posledních deset let výkonnostně vyrovnával s tradičními aktivy, jako jsou akcie a zlato? Které z těchto aktiv může být označeno za krále s největším % zhodnocením? Jaká je ziskovost investice do Bitcoinu, zlata a akcií za posledních 10 let?

Bitcoin a zlato mají mnoho společných rysů, což vede mnohé k přirovnání bitcoinu k digitálnímu zlatu. Obě aktiva mají některé podobnosti, jako je omezená nabídka, bezpečnost a decentralizace. Nicméně, přestože mají něco společného, výnosy z investic do zlata za poslední desetiletí byly minimální u bitcoinu.

Před více než deseti lety byl Bitcoin zaveden na trh, což otevřelo cestu pro vznik nového trhu s více než 1 bilionem USD v tržní kapitalizaci. Od počátku, kdy se první kryptoměna začala obchodovat a získávat pozornost investorů, stal se Bitcoin nejvýznamnější digitální měnou z hlediska tržní kapitalizace, podílu na trhu, objemu obchodů a ceny. V porovnání s ostatními kryptoměnami dominuje celému trh.

Zhodnocení Bitcoinu za posledních 10 let

Investování do bitcoinu na začátku, kdy mnozí obchodníci a investoři neměli o tomto aktivu příliš pozitivní názor, se po letech ukázalo jako životní rozhodnutí. Dlouhodobé investice do bitcoinu dosáhly významnějších výnosů než investice do některých předních technologických akcií, pokud vezmeme v úvahu desetileté ukazatele.

Například od doby, kdy se Bitcoin poprvé objevil na trhu, dosáhlo toto aktivum výnosů až 9 150 088 %. Za posledních deset let byl maximální výnos kolem 109 420%, jako vidíme na přiloženém obrázku. Na druhé straně, jedna z nejlépe obchodovaných akcií na tradičním trhu, Amazon, dosáhla za stejné období výnosů 3 156 %, zatímco akcie Applu dosáhly výnosů 2 345 %. Mezi klíčovými rozdíly mezi BTC a těmito akciemi je mimo jiné jeho vysoká volatilita.

Maximální zhodnocení Bitcoinu za posledních 10 let.

  • Cena bitcoinu za posledních deset let prošla několika významnými vzestupy a pády. Pohybujíc se od pouhých 100 USD za 1 BTC až po historické maximum 70 000 USD. Představme-li si, že obchodník nebo investor před deseti lety investoval 500 dolarů do bitcoinu a tuto investici držel dodnes, nyní by tato investice měla hodnotu přes 30 milionu dolarů.

Bitcoin má zajímavou výkonnost, neboť i přes všechny poklesy a výkyvy dosáhl největších výnosů ve srovnání s nejlépe obchodovanými aktivy na tradičním akciovém trhu. BTC má dominující podíl na trhu s kryptoměnami a disponuje největším podílem kapitalizace. Pro lepší představu, na tradičním akciovém trhu se pouze několik akcií obchoduje za ceny nad 1 000 USD, zatímco cena BTC se již po řadu let drží nad 15 000 USD.

Zhodnocení Zlata za posledních 10 let

Bitcoin je často srovnáván se zlatem, přestože zlato je na trhu mnohem déle a považuje se za bezpečný útočiště během ekonomických recesí. Během těchto recesí obvykle roste hodnota zlata, protože mnoho investorů hledá stabilní způsob, jak uchovat své prostředky a chránit svá portfolia.

Podobné:   Metaverse a herní tokenizace ve světě kryptoměn?

Historické ukazatele naznačují, že cena zlata stoupá v době, kdy akciové trhy klesají, protože zlato je vnímáno jako náhled na bezpečný přístav. Proto se zlato často označuje jako jeden z nejlepších nástrojů k ochraně proti inflaci. Podobný status jako zlato získává v posledních letech také bitcoin. V zemích s vysokou inflací roste zájem o nákup BTC, protože lidé se snaží minimalizovat dopady devalvace národních měn.

Maximální zhodnocení zlata za posledních 10 let.

  • Během posledních deseti let zaznamenalo zlato růst o 75 %. Co je však pozoruhodné. Od roku 2020 cena zlata  začala stoupat na svůj rekord z roku 2011, kdy 1 unce zlata dosáhla hodnoty 2000 dolarů. Během recesí mají investoři tendenci obracet se k zlatu, což určuje, jaký bude návratnost investic do tohoto drahého kovu.

Zhodnocení akciového indexu S&P 500 za posledních 10 let

Výkonnost akciového trhu se hodnotí na základě S&P 500 Indexu, který zahrnuje 500 předních společností na akciovém trhu. Mezi těmito špičkovými hráči najdeme známá jména jako Microsoft, Apple a Amazon. Vyznačují se vynikajícím výkonem během posledních deseti let. V průběhu této doby byl nejúspěšnějším hráčem Amazon s návratností 3 156 %, následovaný Applem s 2 345 %, Visa s 1 597 % a Microsoftem s 899 %.

Maximální zhodnocení akciového indexu za posledních 10 let.

  • Během posledních dvou desetiletí dosáhl průměrný roční výnos na akciovém trhu 8 %. Mezi lety 2010 a 2020 byl průměrný roční výnos pro všech 500 nejlepších akcií dohromady 11 %. I přesto, že Bitcoin čelil častým poklesům a masovým výprodejům v průběhu posledních deseti let. Jeho výnosy převýšily ty nejobchodovanějších akcie, podle metrik za stejné období.

Kdo je vítěz?

Podle Tradingview zaznamenal bitcoin za posledních deset let ohromný růst přibližně 109 000 % s dosažením nového maximálního cenového bodu. Na druhou stranu, v průběhu tohoto období čelil také poklesům, když jeho hodnota klesla o ví než 70%. Přestože bitcoin čelil vysoké volatilitě, která vedla k četným minimům, převýšil hodnotou zlato a nejobchodovanější akcie ve všech odvětvích.

Bitcoin je často vnímán spíše jako komodita než akcie a podobně jako zlato reaguje pozitivně v době ekonomických krizí. Mnozí obchodníci a investoři považují bitcoin za další bezpečný přístav, díky jeho decentralizaci a automatizovanému protiinflačnímu mechanismu známému jako „halving“.

Navzdory počátečnímu negativnímu vnímání některými tradičními investory, kteří považovali bitcoin za podvod, se tato kryptoměna ukázala jako výjimečně úspěšná a překonala výkonností všechna hlavní tržní aktiva.

 

 

Krpenský Martin
Ověření brokeři na akcie, etf i krypto
Reálné akcie a kryptoměny. Nízký minimální vklad 100 USD. Možnost kopírování obchodů. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4.8
51% CFDs účtů retailových je ztrátových
Reálné akcie a ETF. Nízké poplatky + Česká zákaznická podpora. Více než 5200 instrumentů k obchodování. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4.5
76% CFDs účtů je ztrátových
© Copyright 2024 ForexSrovnávač.cz