Filecoin (FIL): Vše, co potřebujete vědět o této kryptoměně!

Hledáte krypto alternativu k bitcoinu či etheru, do které byste mohli investovat? Třebaže se Filecoin veřejně obchoduje teprve od října 2020, jeho popularita rychle roste. Přečtěte si vše podstatné o kryptoměně Filecoin a rozhodněte se sami, zda jej přidáte do vašeho investičního portfolia.

Relativně nová digitální měna – Filecoin (FIL) vyvolává značný zájem investorů i kryptoměnových nadšenců. Jeho aktuální cena převyšuje 60 USD za minci a z hlediska tržní kapitalizace se řadí na 23. místo. Jeho nižší cena (v porovnání s nedosažitelným bitcoinem) z Filecoinu činí dostupnou investici. Vyplatí se ale do této digitální mince investovat? Dozvíte se v následujícím článku, ve kterém se dozvíte vše podstatné, abyste se mohli sami informovaně rozhodnout, zda je pro vás investice do FIL to pravé.

Co je to Filecoin (FIL)?

Filecoin je decentralizovaná úložná síť typu peer-to-peer, která svým uživatelům umožňuje následující:

 • pronajmout úložný prostor ve svých počítačích,
 • koupit místo pro ukládání svých souborů.

Lidé, kteří poskytují služby úložiště, jsou motivováni tokeny FIL od těch, kteří potřebují místo. To znamená, že poskytovatelé úložného prostoru fungují podobně jako těžaři bitcoinů, kteří jsou odměněni BTC coiny pokaždé, když ověří transakci a přidají ji do blockchainu.

Stejně jako bitcoiny, i Filecoin využívá technologii blockchainu – a to konkrétně k decentralizaci cloudového úložiště dat. Uživatelé sítě Filecoin tak nemusí důvěřovat jediné entitě, která by ukládala jejich informace. Místo ukládání souborů na centrální server se síť rozděluje a ukládá do různých počítačů po celém světě.

Lidé, kteří poskytují služby úložiště, uvádějí své vlastní poplatky na základě kvality svých služeb a ti, kteří potřebují mít uložená data, musí zaplatit poplatek. To je stejný princip, jako v případě nejznámějšího cloudového úložiště – Dropboxu. Nicméně rozdíl spočívá v tom, že v případě sítě Filecoin se uživatelé vyhnou monopolu. Místo toho si mohou vybírat ze sítě „těžařů úložiště“ (storage miner) na základě nejlepší nabídky.

Každý, kdo má výkonný počítač a nějaký úložný prostor navíc, se může zaregistrovat jako poskytovatel úložiště a vydělat si nějaké tokeny FIL, když si lidé tento prostor „pronajmou“.

Myšlenku Filecoinu představil Juan Benet v dokumentu Filecoin: A Cryptocurrency Operated File Storage Network. Síť nyní vyvíjí společnost Protocol Labs a staví na dřívější verzi protokolu známého jako Interplanetary File System (IPFS).

V roce 2017 proběhla počáteční nabídka mincí Filecoin (Initial Coin Offering ICO), ve které projekt získal více než 250 milionů USD, což z něj činilo v té době vůbec největší ICO. Později v roce 2020 byl spuštěn token FIL, který začal být obchodován na různých burzách.

Na jakém principu funguje Filecoin (FIL)?

Abyste pochopili, jakým způsobem síť Filecoin funguje, měli bychom si nejprve vysvětlit, jak fungují běžné centralizované úložné služby, jako je již zmiňovaný Dropbox. Když se zaregistrujete do Dropboxu, umožní vám ukládat data ve objemu až 2 GB v rámci základního balíčku. Mezi ukládanými dokumenty mohou být obrázky, fotografie, dokumenty atd.

Dropbox poté odešle tato data do svých centrálních úložných center v USA. Pokud potřebujete své soubory načíst, později je můžete jednoduše znovu stáhnout. Přestože je Dropbox účinný, je ukládání dat tímto způsobem riskantní. V případě hacknutí miliony uživatelů o svá data přijdou.

Filecoin tento problém postupně eliminuje – a to pomocí decentralizovaného úložného systému, ve kterém jsou data uložena v různých počítačích po celém světě místo jediného centrálního úložného místa.

S Filecoinem si také nemůžete jednoduše znovu stáhnout soubory vždy, když je zrovna potřebujete. Místo toho zaplatíte malý poplatek vyhledávacímu těžaři, který je pro vás získá.

Úložnou síť tak tvoří tři hlavní účastníci, mezi které patří:

V tomto ohledu existují tři strany, které obecně tvoří síť Filecoin. Tyto jsou:

 • Klienti: potřebují služby úložiště. Jako klient si můžete vybrat, s kým chcete ukládat data, na základě takových faktorů, jako je rychlost uložení a jeho cena. K uložení nebo načtení vašich souborů budete muset zaplatit malý poplatek pomocí tokenů FIL.
 • Těžaři úložiště (Storage miners): mají volné úložné místo, a jejich úkolem je ukládat data do sítě Filecoin. Na oplátku jsou placeni tokeny FIL, které pak mohou proměnit za fiat měny (jako je americký dolar, euro atd.) nebo ukládat do svých peněženek. Těžaři úložiště nabízejí několik možností úložiště a nastavují vlastní ceny podle toho, jak rychlé jsou jejich služby. Těžař také musí poskytnout důkaz, že mohou efektivně ukládat data.
 • Vyhledávací těžaři (Retrieval miners): jsou placeni za to, aby klientům usnadnili získávání dat od těžařů úložiště. Jejich role je důležitá, neboť jakmile jsou data uložena, jsou šifrována a poskytovatel úložiště k nim nemá dešifrovací klíče. Právě proto v síti fungují vyhledávací těžaři, kteří mají přístup k těmto klíčům a dohledávají tak potřebné soubory ze sítě počítačů po celém světě.

Historický vývoj cen Filecoinu (FIL)

Na současném kryptoměnovém trhu se Filecoin řadí mezi vůbec nejmladší kryptoměny. Ačkoli byl jeho whitepaper (zakládací dokument) poprvé publikován již v roce 2014, token FIL byl uveden na trh až v říjnu 2020. To znamená, že je FIL na trhu pouze rok.

Z tohoto důvodu není mnoho historických dat o cenových pohybech tohoto digitálního aktiva. Třebaže měl jen pomalý start a jeho cena zpočátku nerostla nijak závratně, v únoru 2020 se jeho hodnota rychle zvýšila z 24,86 USD na 42,90 USD. To přilákalo mnoho nových investorů a brzy se objemy obchodování tokenu FIL zvýšily.

Filecoin dosáhl svého maxima ve výši 236,84 USD na začátku dubna 2021. V tomto momentě začali investoři FIL prodávat a jeho cena šla dolů. V současné době se obchoduje za něco málo před 60 USD za minci.

Třebaže Filecoin vykazuje vysokou volatilitu, může být z dlouhodobého hlediska stále dobrou investicí. Jestliže chcete i přes extrémní cenovou nestálost do FIL investovat, níže naleznete různé způsoby, jakým do Filecoinu vložit váš kapitál.

Podobné:   Jde "snadno" zbohatnout nákupem Bitcoinu?

Jakým způsobem lze investovat do Filecoinu?

Vzhledem ke skutečnosti, že se jedná o jeden z nejnovějších coinů, je s podivem, jak rychle během několika měsíců od uvedení na trh cena Filecoinu vzrostla. Filecoin se z mnoha důvodů jeví jako vhodná investice pro ty, kteří si nemohou dovolit dražší mince, jako je bitcoin nebo ether.

Rozhodnete-li se investovat do Filecoinu, pak to budete moci udělat hned několika způsoby. Doporučujeme následující tři metody:

 • Hodling neboli dlouhodobé držení tokenů FIL
 • Denní obchodování tokenů FIL
 • Investice do technologie Filecoin

Je jen na vás, jakou metodu si zvolíte. Pokud se nebojíte vystavení riziku, pak můžete vyzkoušet všechny metody najednou, zkombinovat dvě, nebo se rozhodnout pro jednu jedinou z nich. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv způsob investování do FIL, poradíme vám, jak postupovat v každém případě postupovat.

Hodláte-li FIL dlouhodobě držet (tzv. strategie hodlingu), nebo jej obchodovat, budete si tokeny muset nejprve koupit. Doporučujeme vám zvolit si některou z renomovaných kryptoměnových burz nebo obchodních platforem s potřebnou licencí.

Jakým způsobem lze koupit Filecoin?

Nákup Filecoinu je u většiny burz nebo obchodních platforem celkem podobný. Postupujte podle následujících kroků:

 • Pokud jste tak ještě neučinili, otevřete si u účet na některé z kryptoburz, která FIL podporuje.
 • Pořiďte si peněženku. Pokud budete dlouhodobě držet Filecoin, doporučujeme pořídit si peněženku mimo burzu, která bezpečně uloží vaše digitální aktiva investici. Plánujete-li aktivní obchodování, není třeba investovat do peněženky, vaše tokeny můžete ponechat na burze.
 • Vložte prostředky na svůj účet. Každá burza stanovuje minimální částku, kterou budete muset vložit.
 • Kupte tokeny FIL. Po vložení finančních prostředků na váš účet můžete nyní pokračovat v nákupu FIL podle postupu uvedeného na burze, kterou používáte.

Dlouhodobé držení Filecoinu

V případě této strategie uložíte svůj token FIL na dlouhou dobu do externí peněženky. Jde o to, čekat roky, než bude cena Filecoinu dostatečně vysoká, vy pak můžete tokenu prodat s velkým ziskem. Tato strategie může trvat několik let a doporučujeme ji pro nováčky, kteří se chtějí vyhnout složitostem denního obchodování.

Chystáte-li se vaše tokeny dlouhodobě držet, ujistěte se, že je ihned převedete do zabezpečené mimoburzovní peněženky. Držet FIL na burze není dobrý nápad, protože tyto burzy jsou náchylné k napadení hackery, čímž můžete o svou investici nenávratně přijít.

Obchodování FIL

Obchodování je jedním z nejlepších způsobů, jak pomocí Filecoinu rychle vydělat. Pokud nejste ochotni čekat roky jako v případě hodlingu, postojí denní obchodování tokenu za zvážení. Obchodování však může být složité a riskantní, zvláště pokud jste v světě krypto obchodování noví.

Obchodování má tu výhodu, že můžete profitovat z obou cenových směrů vytvořením krátké nebo dlouhé pozice. K navýšení zisku můžete také využít pákový efekt. Nicméně páka se obvykle nedoporučuje začínajícím obchodníkům, protože kromě násobení zisků může také zvýšit vaše ztráty.

Investice do technologie Filecoin

Zde se jedná se o pokročilou investiční strategii, kterou doporučujeme pouze zkušeným investorům. Věříte-li v základní technologii Filecoin, můžete se rozhodnout investovat přímo do ní namísto investování do jejího tokenu FIL. Tímto způsobem tedy investujete do samotné společnosti, nikoli do kryptoměny.

Alternativně můžete také investovat do start-upů, které se přímo spoléhají na Filecoin. S tím, jak bude Filecoin úspěšnější, budou zaznamenávat růst i přidružené společnosti. Investice tímto způsobem je skvělá metoda, jak vydělat na úspěchu Filecoinu, aniž byste si museli kupovat tokeny.

Představuje Filecoin dobrou investici?

Vzhledem k extrémní volatilnosti kryptoměn – a FIL není výjimkou – na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Pokud hledáte okamžité zisky, pak pro vás dlouhodobé držení asi nebude ta nejvhodnější volba. Pokud však obchodujete, můžete využít cenových výkyvů a dosahovat si krátkodobých zisků.

Nicméně Filecoin se těší velkému zájmu institucionálních investorů. Například velká investiční firma Greyscale nedávno přidala Filecoin do svého portfolia. Masivní podpora Filecoinu proudí také z Číny. Většina těžařů úložiště v síti Filecoin má také sídlo v Číně.

Sečteno, podtrženo

Zda si koupíte Filecoin, závisí na vaší konkrétní finanční situaci, toleranci vůči riziku a také na vašich investičních cílech. Než do tokenu FIL investujete, měli byste si zodpovědět následující otázky:

 • Chcete tokeny dlouhodobě držet, věnovat se jejich dennímu obchodování, nebo jednoduše investovat do základní technologie sítě FIL?
 • Kolik jste ochotni v tomto procesu riskovat?
 • Sledujte všechny kurzy kryptoměn

Pohled na investiční cíle vám pomůže učinit rozumnější a informovanější rozhodnutí. To, že aktivum rychle roste, neznamená, že je pro vaše portfolio to pravé.

Doporučujeme tedy provést malý průzkum, podívat se na technické a fundamentální analýzy a poté se rozhodnout, zda je pro vás Filecoin tím správným nákupem.

Hledáte-li dlouhodobé peněžní zisky a nevadí vám dlouhodobá investice, možná budete chtít koupit Filecoin teď, zatímco je jeho cena relativně nízká. Brzy může vzrůst a překonat historické maximum – v tom případě je právě teď vhodný čas na nákup.

Krpenský Martin
Ověření brokeři na akcie, etf i krypto
Reálné akcie a kryptoměny. Nízký minimální vklad 100 USD. Možnost kopírování obchodů. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4.8
51% CFDs účtů retailových je ztrátových
Reálné akcie a ETF. Nízké poplatky + Česká zákaznická podpora. Více než 5200 instrumentů k obchodování. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4.5
76% CFDs účtů je ztrátových
© Copyright 2024 ForexSrovnávač.cz