Krypto zima: Kdy přijde oživení kryptoměn?

Účastníci trhu s digitálními aktivy v poslední době čím dál častěji mluví o „krypto zimě“. Co se pod tímto označením skrývá a kdy přijde oživení bitcoinu a dalších digitálních měn?

Propad cen kryptoměn v čele s nejznámější digitální mincí – bitcoinem – postihl celou krypto komunitu – od investorů, přes obchodníky po podnikatele cílící na digitální trh. Třebaže se historicky hodnota digitálních mincí a tokenů na krypto trhu pohybovala nezávisle na aktivitě větších trhů – jako je ten s akciemi nebo komoditami, oproti tomu byl krypto trh naopak velmi citlivý na události, jako je půlení bitcoinu a další zprávy související s technologií blockchainu. Poměry se však změnily a krypto trh – stejně jako všechny ostatní trhy – klesl s příchodem pandemie, následné inflace nebo geopolitických nepokojů. Nejistota zachvátila trhy – kryptoměnu nevyjímaje.

Krypto komunita tak přišla s termínem „krypto zima“, který parafrázuje známou hlášku z oblíbené televizní ságy „Hra o trůny“. Krypto zima popisuje to, co je na jiných trzích vnímáno jako medvědí trh – tedy pokles na trhu. Meméčka na téma „krypto zima“ zaplavila internet.

Jak dlouhá bude krypto zima?

Poslední krypto zima trvala 2 roky, možná by trvala ještě déle, kdyby COVID-19 v červenci 2020 nevyvolal DeFi léto. Předchozí cykly krypto zimy trvaly pouze 111-547 dní, přičemž průměr byl během posledních tří poklesů vychýlený na delší dobu.

Katalyzátorem návratu na býčí trh je nová utilita blockchainu a vzhledem k tomu, že se v rámci ekosystému vyvíjí více možností využité než kdykoli předtím, očekává se zachování 15 až 18měsíční časová osa zotavení. Experti se rovněž domnívají, že tentokrát spotřebitelské krypto produkty prorazí k většímu uznání hlavního proudu, i když významným faktorem zotavení je také širší makroekonomické prostředí.

Zotavení z krypto zimy bude i nadále mnohem více vázáno na širší prostředí, konkrétně na výkonnost a sentiment kolem technologického sektoru, který je obvykle považován za růstové akcie a nyní bude muset zkrotit růst výdajů a zformovat své hlavní činnosti, aby se stal atraktivní investicí pro kupce s averzí k riziku.

Stejné smýšlení ovlivní investování do kryptoměn a způsob, jakým bude kapitál alokován během této krypto zimy. Naštěstí pro ty, kteří mají dovednosti v oblasti vývoje softwaru, je psaní kódu způsobem investování času do hodnotného aktiva a může přežít v prostředí nízkého financování. Týmy, které vyvíjejí softwarové produkty řešící skutečné problémy, přilákají kapitál potřebný k růstu. A ty týmy, které budou schopny vyvinout finanční trakci před získáním finančních prostředků, budou mít nejsilnější pozici pro získání investic.

Podobné:   Co je lepší Bitcoin nebo Ethereum? 1 a 2 na trhu kryptoměn

Co bude znamenat návrat býčího trhu pro kryptoměny?

V konečném důsledku zmizely peníze, které se během býčích tržních cyklů často utrácejí nehospodárně, a pokud chtějí týmy prorazit, musí mnohem strategičtěji využívat kapitál a zaměřit se na budování udržitelných obchodních modelů kolem svých řešení.

Pokud se podíváme na historické trendy toho, jak dlouho trvá softwarovým společnostem získat první milion uživatelů nebo zákazníků, což je jasné měřítko úspěchu a určitého mírného přizpůsobení produktu trhu, měli bychom začít vidět světlo na konci kryptografického medvědího trhu za 18 až 24 měsíců. 1-2 průlomové úspěchy z produktového hlediska by mohly stačit k nastartování dlouhodobější býčí štafety na trhu.

Nová technologická budoucnost

Pokud jde o to, jak trh s kryptoměnami ovlivní tradiční trhy v budoucnu, očekává se, že stále více společností bude mít ve svých rozvahách expozici vůči kryptoměnám, zejména organizace založené na datech, jejichž datová centra by těžila z tokenizace těchto aktiv a nových zdrojů příjmů, které mají k dispozici při zpeněžování těchto aktiv.

Prozíravé technologické společnosti budou hledět na hrozbu disintermediace (odstraňování mezičlánků) tím, že otevřou přístup ke svým vlastním datovým modelům a umožní uživatelům využívat jejich osobní údaje na konkurenčních platformách, aby si upevnily svou pozici lídra v rozvíjejícím se technologickém prostoru, nebo budou riskovat, že zůstanou pozadu.

Opět platí, že jelikož většina softwarových systémů je odvozena jeden od druhého s poměrně běžným a srozumitelným případem použití, fungují spíše jako komodita nebo utilita než tradiční produkt nebo služba a mohou být dodávány za poměrně nízkou cenu, což znamená, že mnoho z těchto systémů bude soutěžit o značku, s níž by starší technologické společnosti měly výhodu prvního kroku.

Krpenský Martin
Ověření brokeři na akcie, etf i krypto

Reálné akcie a kryptoměny

Nízký minimální vklad 100 USD
Možnost kopírování obchodů. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4.8
76% CFDs účtů retailových je ztrátových

Reálné akcie a ETF

Nízké poplatky + Česká zákaznická podpora. Více než 5200 instrumentů k obchodování. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4.5
76% CFDs účtů je ztrátových
© Copyright 2024 ForexSrovnávač.cz