Warren Buffett – miliardář, filantrop, investorská legenda

Všeobecně je považovaná jako nejúspěšnější investor na světě. Často je označován mnoha superlativy jako legenda mezi investory, investorský guru, kouzelník z Omahy apod. Warren Buffet je majoritní akcionář, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Berkshire Hathaway.

Dlouhodobě se umísťuje mezi 10 nejbohatšími lidmi světa, v roce 2011 obsadil 3. místo. Časopis Time označil Buffeta jako nejvlivnějšího člověka na světě. Warren Buffet je také známý filantrop, který před časem oznámil záměr 99% jeho majetku rozdat na charitu.

Osobní život Warrena Buffeta

Buffet se narodil v roce 1930 v USA (Omaha), jako druhý ze tří dětí amerického burzovního makléře a poslance Howarda Buffeta. Již jako dítě projevil talent na vydělávání peněz. Přivydělával si jako podomní prodejce žvýkaček, limonády nebo časopisů. V dětství se také začíná zajímat o akcie, v 8 letech začíná číst otcovy knihy o akciovém trhu. V 1O letech navštívil poprvé burzu v New Yorku a byl zcela uchvácen atmosférou, v 11 letech v makléřské firmě Harris Upham si přivydělává jako pomocná síla, která zapisuje na tabuli ceny akcií a sleduje jejich pohyb. Po roce si byl již dostatečně jistý a nakoupil si sám několik akcií. Již ve 14 letech podává své první daňové přiznání.

Univerzitní vzdělání získal na Univerzitě v Pensylvánii a v Nebrasce, ale Buffet nebyl akademickým vzděláním příliš nadšen, byl přesvědčen, že opravdové vzdělání může získat pouze na reálném trhu. Poté co se dozvěděl, že jeho vzor Benjamin Graham vyučuje na Columbia Business School, neváhal a ihned se do kurzu zapsal.

Grahamovské učení mělo na Buffeta obrovský vliv a sám Buffet označil Grahamovu knihu Inteligentní investor, jako nejlepší knihu o investování do akcií všech dob. Buffet se oženil se svojí ženou Susan v roce 1952, následně měli 3 děti.  Jako manželé začali žít odděleně v roce 1977, ale nikdy se nerozvedli. Susan zemřela na rakovinu v roce 2004. Bohužel v roce 2012 byla také Buffetu diagnostikovaná rakovina prostaty.

Profesní život Warrena Buffeta

Warren Buffet začíná v roce 1954 pracovat jako burzovní makléř ve společnosti Graham-Newman Corp.. Po dvou letech zde končí, aby založil svoji první investiční společnost Buffett Partnership, Ltd. Klientům nabízí správu finančních prostředků s cílem překonat index Dow Jones minimálně každé tři roky.

Podobné:   Tesla Battery day se konal 22. září

Dařilo se mu mnohem lépe a index dokázal překonat každý rok. Za prvních 12 let existence společnosti dokázal překonat index Dow Jones každý rok v průměru o 9,1%. Průměrný roční výnos spravovaného portfolia činil 31,6%. Prostředky společnosti Buffett Partnership se rozrostly natolik, že firma mohla nakupovat rozhodující podíly v jiných společnostech.

V roce 1962 Buffet kupuje menšinový podíl v Berkshire Hathaway a o tři roky později kupuje většinový podíl a přebírá kontrolu nad touto společností. V roce 1969 Buffet partnership zaniká a Buffet se naplno věnuje Berkshire Hathaway.

V roce 1965 kdy Buffet získal kontrolu nad společností, měla cena akcie Berkshire Hathawy 19,46 USD. Na konci roku 2007 činí hodnota jedné akcie 78 tisíc dolarů. Pokud někdo věřil Berkshire Hathaway před 43 lety a investoval 1000 USD, vydělal na tom neuvěřitelných 376 000 USD.

Berkshire Hathaway vykazuje čisté jmění ve výši 121 miliard USD, čož v USA patří k absolutní špičce. Berkshire Hathaway vlastní veřejně obchodovatelné akcie v hodnotě 75 miliard USD společností jako American Express (12,6%), Washington Post (25%), Wells Fargo (12,4%), Coca-Cola (8,6%) Moody´s Corp. (12,4%) aj. Warren Buffet je jediným miliardářem, který se dostal do žebříčku nejbohatších lidí na světě časopisu Forbes, díky investováním do akcií.

Krpenský Martin
Ověření brokeři na akcie, etf i krypto
Reálné akcie a kryptoměny
Nízký minimální vklad 100 USD. Možnost kopírování obchodů. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4.8
76% CFDs účtů retailových je ztrátových
Reálné akcie a ETF Nízké poplatky + Česká zákaznická podpora. Více než 5200 instrumentů k obchodování. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4.5
76% CFDs účtů je ztrátových
© Copyright 2024 ForexSrovnávač.cz