Investování do alkoholu: Investiční whisky a víno

V době ekonomické krize se stává investice do vína a whisky stále oblíbenější alternativou pro ty, kteří hledají způsoby, jak diverzifikovat svá investiční portfolia. Investiční alkohol může nabízet potenciál růstu hodnoty s časem, a proto získává stále více příznivců.

Oblíbená rčení „ve vině je pravda“ a podobná platí i z finančního hlediska, protože víno a whisky mohou představovat zajímavé investiční příležitosti. Investoři si stále více uvědomují, že vybraná vína a whisky mohou nabídnout atraktivní zhodnocení kapitálu a stát se stabilními dlouhodobými investicemi. Tímto způsobem se tato forma investování stává součástí širšího trendu diverzifikace portfolia v dobách ekonomické nejistoty.

Trh s vínem a whisky

Trh s vínem a whisky se systematicky rozvíjí, a přestože je tento typ alternativních investic ve fázi vývoje. Zásadní výhodou investic do vína a whisky je bezesporu jejich relativní nezávislost na burzovních indexech a malá interakce s kapitálovým trhem.

Odolnost vůči spekulacím umožňuje růst těchto alternativních investic, i když akciové indexy klesají. Pokud tomu člověk rozumí, může se vyplatit diverzifikovat pečlivě vybranými víny či whisky především proto, že přinášejí stabilní hodnotu. Je třeba poznamenat, že existují dlouhodobé investice, které pokrývají období od přibližně pěti až po několik desítek let. Je také důležité připomenout, že v případě vína a whisky – stejně jako v případě jiných alternativních investic – jsou základem odborné znalosti. Pokud ji nemáme, vyplatí se využít znalostí a zkušeností specialistů.

Vždy existuje možnost, že vybraný druh nebo druh alkoholu nebude fungovat, což povede k tomu, že cena zůstane konstantní nebo se sníží, i když – to stojí za to zdůraznit – šikovná investice do alkoholu je téměř vždy výhodná investice.

Růst trhu: Globální trh s whisky se očekává, že poroste z 60,40 miliard USD v roce 2022 na 73,30 miliard USD v roce 2027, což představuje složenou roční míru růstu (CAGR) 4,5 % v roce 2023 a 3,8 % v období do roku 2027​​.

Investiční víno 

Stále více lidí na celém světě se zajímá o víno a považuje ho za součást svého životního stylu. To zvyšuje poptávku po různých typech vín, ať už jde o kvalitní vína, vína z konkrétních regionů nebo vína s určitými charakteristikami.

Investice do vína dále více konkuruje tradičním formám investování. Samozřejmě se musíte nejprve ponořit do tématu, dozvědět se o všech možnostech a hrozbách, specifičnosti trhu a získat patřičné znalosti o tom, do kterého nápoje je nejlepší investovat. Je třeba vzít v úvahu, že investice do vína, tedy bankovnictví vína, jsou dlouhodobé investice. Nejčastěji nakupovaná vína pro investiční účely jsou především vína z Bordeaux a Burgundska. Největší burzy vín – a je jich na světě několik – jsou Londýnská burza, její index Liv-ex 100 je sbírkou stovky nejcennějších a nejvýznamnějších vín.

Nutno podotknout, že investice do vína je samozřejmě zatížena jistou mírou rizika, i když šance na zisk je opravdu vysoká: příkladem může být případ vína Lafite Rotschild z roku 1982, které za pouhé čtyři roky vzrostlo o 400%.

Podobné:   Jde vydělat na reklamě: Jak funguje reklama na internetu?

Růst trhu s vínem je také podporován exportem vína na mezinárodní trhy, kde se může oslovit širší publikum. Lidé začínají více rozumět a cítit vášeň pro víno, což vede k větší diverzifikaci na trhu, zvýšené kvalitě a růstu segmentu luxusních vín.

Investiční whisky

Dalším nápojem, do kterého se dá investovat a jeho investiční obliba neustále roste, je whisky. Investice do whisky zahrnuje nákup lahví nebo beden s touto lihovinou a jejich obchodování na platformě World Whisky Index. Tato forma investování se zaměřuje především na tzv. single malt whisky, což jsou whisky pocházející z jedné palírny, z jednoho sudu, a jsou vyrobeny z jednoho druhu sladu.

Tento druh whisky představuje pouze 0,2 procenta celosvětové produkce, což ji činí mimořádně unikátní a ceněnou – platí zde zásada, že čím vzácnější nápoj, tím ceněnější. Nejvyhledávanější jsou whisky z malých a již neexistujících lihovarů a těch, kterých je na světě jen několik desítek kusů. Klíčem k úspěšné investici do whisky je výběr značky, kterou odborníci, sběratelé a znalci vysoko oceňují. Podobně jako u investice do vína, i investice do whisky vyžaduje trpělivost a dlouhodobý horizont růstu hodnoty.

AspektPopis
Rostoucí zájemWhisky se stala populární alternativou k tradičním investičním aktivům, jako jsou akcie nebo nemovitosti. Zájem o kvalitní whisky stoupl v posledních letech.
Omezená produkceMnoho renomovaných whisky destilérií vyrábí omezené množství vzácných limitek. To znamená, že některé whisky mohou získat na ceně, jakmile budou vyprodány.
Značky a ediceNěkteré značky whisky, zejména ty s dobrou pověstí, často vydávají omezené edice nebo speciální sběratelské lahve.
Skvělý stav a skladováníWhisky musí být skladována v optimálních podmínkách. Teplotní a světelné změny mohou ovlivnit kvalitu a hodnotu whisky. Správné skladování je klíčové pro udržení její hodnoty.
Diversifikace portfoliaInvestice do whisky by neměla tvořit celé investiční portfolio.

Závěr a rizika

Investování do alternativních aktiv, konkrétně do vína a whisky, získává stále větší oblibu mezi investory a může být efektivním způsobem, jak rozšířit a diverzifikovat svou investiční strategii. I přesto, že tato forma investic nese určitou míru rizika, s dostatečnými znalostmi, zkušenostmi a doprovodem kvalitních poradců může přinést zajímavé a plodné výnosy.

Rizika jsou především v nedostatku likvidity, obtížnost ověření autenticity, náročné skladování, citlivost na tržní volatility, dlouhodobý horizont růstu, daňová pravidla a další. Nakupující by měli pečlivě zvážit tato rizika a provést důkladný výzkum, než se rozhodnou do těchto alternativních aktiv investovat.

Krpenský Martin
Latest posts by Krpenský Martin (see all)
Ověření brokeři na akcie, etf i krypto

Reálné akcie a kryptoměny

Nízký minimální vklad 100 USD
Možnost kopírování obchodů. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4.8
76% CFDs účtů retailových je ztrátových

Reálné akcie a ETF

Nízké poplatky + Česká zákaznická podpora. Více než 5200 instrumentů k obchodování. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4.5
76% CFDs účtů je ztrátových
© Copyright 2024 ForexSrovnávač.cz