Kdo jsou kryptoměnové velryby a jak ovlivňují trh kryptoměn

Vývoj na krypto trzích ovlivňuje mnoha faktorů, nabídka, poptávka i psychologie. Tyto faktory mohou obchodníkům pomoci určit, zda je aktivum překoupené a trh nasycený. Každý ukazatel hraje důležitou roli při tvorbě technické analýzy a cenových předpovědí, přičemž některé faktory mohou určovat směr, kterým se bude cena aktiva ubírat. Jedním z faktorů, který může zasahovat do tržních trendů, je manipulace s cenou. Za tímto vnějším faktorem se točí lidský vliv.

Pokud sledujete trhy s kryptoměnami, pak jste jistě slyšeli o velrybách (obchodníci s vysokým čistým jměním) a o tom, jak tyto subjekty mohou ovlivňovat tržní trendy. To nás přivádí k pojmu „velrybí manipulace“. Co je to velrybí manipulace a jak mohou velryby ovlivňovat a měnit tržní trendy?

Krypto velryby

Velrybou se myslí jednotlivci nebo subjekty, kteří mají k dispozici velké množství kapitálu, což jim umožňuje ovlivňovat trendy na trhu ve svůj prospěch. Hlavním cílem těchto subjektů je dosáhnout zisku tím, že manipulují s cenami aktiv. Kryptoměnové komunity často používají a diskutují o termínu „velryba“ v souvislosti s manipulacemi cen aktiv a neočekávanými výkyvy cen.

Manipulace s cenou se provádí ně kolika způsoby. Velryby mohou tyto manipulace provádět tím, že vlastní velké množství BTC nebo jiných kryptoměn. Velryba pak učiní krok k prodeji, když to považuje za vhodné, čímž vytvoří vlnu, která ovlivní hybnost ceny manipulované kryptoměny. Na příkladu manipulace s cenou Bitcoinu prostřednictvím Tetheru, která byla celá prováděna prostřednictvím Bitfinexu. Je zajímavé, že vedoucí pracovníci stojící za touto burzou, byli také zodpovědní za vývoj a emisi Tetheru.

V roce 2018 zveřejnili Amin Shams a John Griffin z Texaské univerzity studii zabývající se manipulací cenou bitcoinu. Podle této studie byla cena bitcoinu záměrně zvýšena z 1 000 USD na 20 000 USD za minci v roce 2017. Tento nárůst ceny byl údajně způsoben několika investory s vysokým čistým jměním, známými jako „velryby“, kteří využili kryptoměnu Tether (USDT), která je krytá dolarem, aby posunuli cenu bitcoinu ve svůj prospěch a dosáhli tak zisku.

Jak velryby fungují a manipulují s cenami

Vytvořit „velrybí vlnu“ nebo zorganizovat cenovou manipulaci není snadné, zejména na vyspělých a rozsáhlých trzích. Čím větší je trh, tím obtížnější bude pro velrybu manipulovat s cenou. Možná proto byly manipulace s cenou bitcoinu snazší, když měl bitcoin nižší hodnotu  – když ještě patřil k nezralému trhu, který nyní pomalu, ale vytrvale dozrává.

Manipulace cen probíhá prostřednictvím akcí, které podnikají velké hráči na trhu, nazývaní velryby. Tito velrybí investoři nakupují nebo prodávají velká množství bitcoinů a vydávají větší objednávky s cílem ovlivnit směr tržních trendů. Můžou se chovat jako medvědí velryby, když sází na pokles cen, nebo provádět cenové pumpování, když se snaží zvýšit ceny aktiv.

Navýšení hodnoty ceny:

  • Pokud chce velryba napumpovat cenu a výrazně zvýšit hodnotu bitcoinu, zadá masivní nákupní příkaz za vyšší cenu, než je současná hodnota. Když se poptávka zvýší prostřednictvím masivní objednávky vytvořené velrybou, vznikne okno, které trvá několik hodin a v jehož důsledku cena vzroste. Tuto akci může provádět jedna velryba nebo skupina cenových manipulátorů, kteří organizovaně pracují na zvýšení ceny aktiva.
Podobné:   Průměrná cena prodaných NFT

Snížení hodnoty ceny

  • Když velryba chce snížit hodnotu bitcoinu nebo jiné kryptoměny, záměrně udržuje ceny na nízké úrovni tím, že zadává velké prodejní objednávky za cenou nižší než je aktuální tržní cena. Následně, pokud existuje dostatek kupujících ochotných vykoupit celou objednávku za krátkou dobu, tato medvědí taktika vede k poklesu hodnoty aktiva v důsledku zvýšené poptávky.

Medvědí velryby

Jak snížit ceny kryptoměn a bitcoinu? Jedna nebo více velryb s vysokým čistým jměním zadá velký prodejní příkaz na cenové hladině pod aktuální tržní cenou. Pokud se zvýší poptávka, tento prodejní příkaz bude nebude vykoupen a tím dojde k posunu ceny ostatních prodejních příkazů na trhu dolů. Tímto způsobem je trh opakovaně zmanipulován a ceny kryptoměn a bitcoinů začnou klesat.

Pokud by byla poptávka po bitcoinu nízká, což však obvykle není případ, ostatní obchodníci mohou se spojit a použít strategii nazývanou „prolomení zdi“. Tato „zeď“ je cena prodejního příkazu od velryby. Pokud ostatní obchodníci dokážou identifikovat tento „návnadu“, mohou ignorovat velký prodejní příkaz s nízkou cenou.

Medvědí obchodníci doufají, že na trhu jsou noví obchodníci a investoři, kteří chtějí využít příležitosti a zakoupit bitcoin za nízkou cenu. Tato situace vytváří vlnu, která snižuje cenu bitcoinu a ovlivňuje mnoho investorů. Nicméně u bitcoinu je poptávka obecně vysoká, což snižuje vliv těchto taktik na tržní ceny.

Pump and Dump schéma

Když se velryby rozhodnou zvýšit ceny kryptoměn, mohou využít strategii nazývanou „pumpování cen – Pump and Dump„. Jedná se o jednu z manipulativních technik používaných na menších a méně rozvinutých trzích.

Přibližně 1 000 lidí vlastní zhruba 40 % celkového počtu bitcoinů na trhu. Jednotlivec s vysokým čistým jměním může ovlivnit ceny a způsobit jejich nárůst. Jednotlivec nebo skupina velryb může vytvořit situaci s malou nabídkou a vysokou poptávkou – tzv. inflaci – tím, že zadá masivní nákupní objednávky. Velký nákupní příkaz zvýší současnou cenu bitcoinu a navíc posune i jeho budoucí cílovou cenu výš.

Když cena vzroste, velryby prodávají některé ze svých bitcoinových pozic, aby získaly zisk z manipulace s cenou, kterou provedly.

Ve světě medvědích velryb a pumpování cen někteří obchodníci získávají zisky, zatímco jiní utrpí ztráty. Na akciových trzích jsou manipulativní praktiky, jako je „pump-and-dump“, pumpování cen a lov medvědů, přísně zakázány. Zatímco na stále nezralém trhu s kryptoměnami jsou tyto praktiky stále velmi rozšířené.

Krpenský Martin
Ověření brokeři na akcie, etf i krypto
Reálné akcie a kryptoměny. Nízký minimální vklad 100 USD. Možnost kopírování obchodů. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4.8
51% CFDs účtů retailových je ztrátových
Reálné akcie a ETF. Nízké poplatky + Česká zákaznická podpora. Více než 5200 instrumentů k obchodování. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4.5
76% CFDs účtů je ztrátových
© Copyright 2024 ForexSrovnávač.cz