Trailing Stop

Obchodní stop, nazývaný také „Trailing Stop“ je funkce, která automaticky optimalizuje úroveň Stop Loss pokynu. Aktualizuje ji v případě, že se cena pohybuje příznivě oproti její předpovědi. Abyste lépe pochopili, jak funguje Trailing Stop pří obchodování, musíte pochopit, k čemu slouží.

Předpokládejme, že otevřete obchodní pozici a nastavíte stop-loss, který automaticky uzavře pozici, pokud ztráty dosáhnou určité úrovně. V případě, že se trh pohne v náš prospěch, nebylo by skvělé, kdyby se úroveň stop-lossu posunula automaticky o tento pohyb? A právě proto byl navržen pokyn Trailing Stop.

Základní využití pokynu Trailing stop

Trailing stop používáme jako posuvnou ochranu zisku – posuvný stop loss. Obvykle se nastavuje v bodech a funguje tak, že pokud jde pozice vaším směrem, posouvá se za vámi do zisku, ale pokud jde pozice proti, zasekne se a vyřadí vás v závislosti na zadaných bodech od dané chvíle obratu a uzavře tak vaší pozici automaticky.

  • Trailing stop je Inteligentní dynamický příkaz – dává možnost eliminovat ztráty vyplývající z prudkých pohybů na trhu a tím umožnit snížit rizika velkých ztrát a zároveň vydělávat na růstu či poklesu cen.
  • Trailing stop umožňuje využívat systém, který se automaticky upravuje. Posouvá se vzhůru či dolů za danou pozici tak, aby mohly být uzamčeny zisky, pokud se cena vyvíjí dle plánu. Jedná se tedy o pohyblivý (dynamický) – posuvný pokyn Stop loss.

Než budeme pokračovat, rádi bychom upozornili, že tato funkce není k dispozici na všech platformách. Jednou z platforem, na které ji lze nalézt, je například eToro.

Co říkají profesionální obchodníci

Neobchodujte zejména na delších Time-Frame pouze se Stop lossem ale jen s Trailing stopem. Používáním zastaralého Stop lossu přicházíte o značné finanční prostředky. Vzhledem k tomu, že např. v noci, kdy nekontrolujete vývoj pozice, tak ani NEPOSOUVÁTE „ručně“ Stop loss.

To se týká i průběhu dne, kdy nemáte čas kontrolovat trh, na kterém dochází k silným pohybům (zejména u zpráv) ve váš prospěch, které se nakonec otočí proti vám a vymažou téměř celý zisk. Pamatujte – tento pokyn chrání a vytváří zisky!

Stejně jako u Stop-Loss pokynu je u TS pokynu cena při prodeji nastavena pod aktuální tržní hodnotou. Rozdíl mezi Stop lossem a Trailing Stop pokynem je ten, že při Trailing Stop pokynu je Stop cena nastavena v určité vzdálenosti od aktuální tržní hodnoty instrumentu daného měnového páru. To znamená, že průběžně sleduje pohyb trhu v klientův prospěch, i v případě, že se trh pohne pouze o 1/10 pipu.

Pokud se ale kurz pohybuje v neprospěch klienta, pokyn “Trailing Stop“ zůstává na stejné úrovni (viz. níže detailní popis).

Podobné:   Co je to Dividenda

Prodejní a nákupní příkaz Trailing Stop

  • U prodejního pokynu dochází ke změně stop ceny směrem vzhůru tehdy, když dojde v průběhu platnosti pokynu k růstu kurzu na nové maximum. Pokud cena poklesne nebo zůstane beze změny, ke změně stop ceny nedochází a zůstane zachována na poslední nejvyšší dosažené hodnotě.
  • U nákupního pokynu dochází ke změně stop ceny o stanovenou odchylku směrem dolů tehdy, když dojde v průběhu platnosti pokynu k poklesu ceny na nové minimum. Pokud kurz vzroste nebo zůstane beze změny, ke změně stop ceny nedojde a zůstane zachována na poslední nejnižší dosažené hodnotě.

Obchodování pomocí Trailing stop

Při růstu ceny instrumentu se Trailing Stop automaticky posouvá proporčně vzhůru. Při poklesu ceny instrumentu se Stop cena nemění, což je při obchodování s obyčejným Stop lossem na grafu velmi problematické. Problém nastává v noci, ale i v průběhu dne, kdy nemůžeme soustavně sledovat a ručně posouvat „zastaralý“ Stop loss pokyn. Tím může docházet ke ztrátám z již dosažených zisků z předešlých obchodních dní.

Zásadní věc, při použití Trailing Stop (TS) je fakt, že TS např. v platformě MetaTrader4 chrání vaši pozici pouze tehdy, je-li v provozu váš počítač a client Terminal. Jinými slovy – TS se neregistruje na serveru brokera, jako je tomu u klasického Stop Lossu. Programové řešení TS – je možné přenášet úpravou parametrů otevřené pozice TS na server. Tuto možnost musíte komunikovat s brokerem – Virtuální privátní server (VPS).

Často kladené dotazy (FAQ)

Jaký je rozdíl mezi Stop Loss a Trailing stop?

Trailing stop se aktualizuje automaticky, zatímco Stop Loss je pevně daný.

Jak funguje Trailing Stop?

Jedná se o stop, který se automaticky aktualizuje a optimalizuje stop loss aplikovaný na pozici, která nadále roste.

U jakého brokera funguje Trailing Stop?

Možnost Trailing Stop pokynu na MT4, nebo v obchodní aplikaci neposkytuje každý broker. Je nutné toto ověřit před samotným obchodováním dotazem na brokera.
Krpenský Martin
Ověření brokeři na akcie, etf i krypto
Reálné akcie a kryptoměny. Nízký minimální vklad 100 USD. Možnost kopírování obchodů. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4.8
76% CFDs účtů retailových je ztrátových
Reálné akcie a ETF. Nízké poplatky + Česká zákaznická podpora. Více než 5200 instrumentů k obchodování. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4.5
76% CFDs účtů je ztrátových
© Copyright 2024 ForexSrovnávač.cz