Akcie kótované na pražské burze: Seznam akcií

Burza cenných papírů Praha (BCPP) je největší burzou cenných papírů v České republice. Byla založena v roce 1993 a sídlí v Praze v rybné ulici. Burza je regulována Českou národní bankou a působí pod dohledem Komise pro cenné papíry. Na burze PSE se obchoduje s různými finančními nástroji, včetně akcií, dluhopisů a derivátů. Má dva hlavní trhy: Burzu cenných papírů Praha a trh START, který je speciálně určen pro malé a střední podniky.

V posledních letech zaznamenala burza značný růst, obchoduje na ní stále více mezinárodních i českých investorů. Kromě toho burza zahájila několik nových iniciativ s cílem rozšířit nabídku a přilákat nové emitenty, včetně rozšíření trhu start, nové obchodní platformy a programu na podporu kótování zelených dluhopisů.

Akcie na pražské burze

Akcie, které jsou obchodované na pražské burze můžeme rozdělit na dvě kategorie. Ty největší společnosti s velkou tržní kapitalizací jsou součástí indexu PX pražské burzy nebo primárního trhu. Další společnosti se obchodují na sekundárním trhu START. Na hlavním trhu Burzy Praha je  k dispozici více než 10 společností které jsou obchodovány v českých korunách. Mezi nejvýznamnější patří akcie ČEZ, Komerční banky, nebo Monety Money Bank. Na trhu START je k dispozici více než desítka akcií menších a středních podniků. Na pražské burze pak existuje mnoho společností, které vyplácejí dividendy, přičemž nejvíce z nich je v sektorech energetiky, bankovnictví a telekomunikací.

Seznam akcií na pražské burze včetně trhu start, seřazeno dle tržní kapitalizace:

*Po rozkliknutí jednotlivé společnosti z tabulky, přejdete na detail akcie, kde je přehledný graf, vývoj ceny nebo i data o dividendách

Kde koupit akcie z Pražské burzy?

Koupit české akcie na pražské burze je již poměrně jednoduché i pro retailového klienta, lze to například prostřednictvím aplikace u některé z českých bank či prostřednictvím českých brokerů jako XTB, kde je ovšem omezený výběr. Při nákupu a prodeji akcií je nutné počítat s poplatky a provizemi, které si účtuje banka nebo broker. Pro velké hráče s větším kapitálem jsou tu licencovaní obchodníci s cennými papíry, pro tento druh obchodů přímo na BCPP je nutné vlastnit kapitál v řádu milionů korun. Tito obchodníci jsou zároveň členy burzy (významné banky a makléřské firmy). Pro retailové klienty je zde však rm-system, kde se obchoduje v menších objemech a jsou zde všechny akcie k dispozici a to i primární nabídka akcií na vedlejší trhu start.

Čas obchodování na Pražské burze

Obchodování na Burze Praha probíhá každý pracovní den od 9:00 do 16:30. Burza Praha je otevřena pro veřejnost, avšak fyzická osoba nemůže obchodovat přímo na burze. Pro nákup a prodej akcií je nutné mít účet u brokera, nebo banky, která je členem burzy nebo u brokera.

Kde obchodovat
Reálné akcie a ETF
Nízké poplatky
Česká zákaznická podpora. Více než 5200 instrumentů k obchodování. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4,5 rating
4.5
80% CFDs účtů je ztrátových

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© Copyright 2023 ForexSrovnávač.cz