Akciové a burzovní indexy

Akciové (burzovní) indexy jsou ukazatele vývoje cen na akciových trzích a burzách. Indexy většinou obsahují nejlikvidnější akcie s největší tržní kapilazicí v daných státech. Hodnota indexu se pak vypočítává na bázi váženého průměru, tedy čím má akcie větší kapitalizaci, tím více má na cenu indexu vliv. Na burze v Praze (Index PX) je to například společnost ČEZ. Tyto akcie musejí mít určitý společný znak pro zahrnutí do indexu, zejména vysokou kapitalizaci, nebo musí splňovat podmínky, které má každý index trochu rozdílné.
Burzovní indexy slouží ke sledování vývoje na na trhu, pokud index roste, má se všeobecně za to, že hospodářství dané země není v recesi a její ekonomika roste. Burzovní index tedy udává současný stav vývoje na kapitálovém trhu a v naznačuje směr hospodářství dané země a sleduje tak dlouhodobý vývoj na trzích. Každý burzovní či akciový trh na světě, má vlastní index.

Vzdělávání zdarma u XTB

77% CFD účtů je ztrátových

Co jsou to akciové indexy

Akciové indexy zachycující vývoj celého trhu jsou např.S&P; 500 pro New York Stock Exchange., Dow Jones Industrial Average, DAX 30 frankfurtské burzy, CAC 40 pařížské burzy nebo FTSE 100 londýnské burzy atd. Podle vývoje akciových indexů je možno posuzovat vývoj ekonomiky, nebo celkové ekonomické situace v daných odvětvích a v jednotlivých zemích, proto jsou akciové indexy pro mnohé investory tím nejdůležitějším ukazatelem, který neustále sledují.

Jak obchodovat indexy

CFDs jsou vynikajícím nástrojem pro obchodování těchto indexů! Jsou zde obchodovány jako maržové obchody s finační pákou až 1:10 na tzv. spread. Futures na Indexy jsou na CFDs obchodovány pomocí spreadu, který je určován tvůrci trhu, zejména s ohledem na volatilitu Indexu. Obchodníci s futures kontrakty zde nemusí řešit kontraktní měsíce, data expirací apod. Obchodování s CFDs kontrakty na Indexy je tím jednodušší, obchodníci se zde soustřeďují na to podstatné, na obchod a své zisky. Vysoká finační páka je vhodná pouze pro agresivní a sofistikované obchodníky, kteří se v systému obchodování dobře orientují, jsou disciplinovaní a mají zavedený systém bezpečného money managementu! Mezi nejpopulárnější Indexy pro obchodování S&P500; Index, Nasdaq 100, Dow Jones IA, DAX 30, Nikkei 225, DJ Euro Stock 50, MSCI Taiwan a další.

Nejznámější indexy

Aktuální dnešní kurzy nejznámějších světových indexů. Řazeno dle nejvýšší ceny. Po rozklinutí přejdete na detail jednotlivého indexu - kde najde (aktuální ceny, grafy, historické ceny a další informace jednotlivých indexů)

Investovat do reálných akcií s 0% poplatky

Vysvětlivka: Kromě obchodování a tradingu s CFD kontrakty, máte také možnost u těchto brokerů nakupovat a vlastnit skutečné akcie a přijímat tak například i dividendy a jste i ze zákona pojištění proti úpadku těchto společností.
xtb logo
🎓 Účet pro Akcie, Forex i Krypto

79% CFDs účtů je ztrátových

logo