Akciové a burzovní indexy

Akciové indexy jsou ukazatele vývoje cen na akciových trzích a burzách. Indexy většinou obsahují nejlikvidnější akcie s největší tržní kapitalizací v daných státech. Hodnota indexu se pak vypočítává na bázi váženého průměru, tedy čím má akcie větší kapitalizaci, tím více má na cenu indexu vliv. Na burze v Praze (Index PX) je to například společnost ČEZ. Tyto akcie musejí mít určitý společný znak pro zahrnutí do indexu, zejména vysokou kapitalizaci, nebo musí splňovat podmínky, které má každý index trochu rozdílné.

Burzovní indexy slouží ke sledování vývoje na na trhu, pokud index roste, má se všeobecně za to, že hospodářství dané země není v recesi a její ekonomika roste. Burzovní index tedy udává současný stav vývoje na kapitálovém trhu a v naznačuje směr hospodářství dané země a sleduje tak dlouhodobý vývoj na trzích. Každý burzovní či akciový trh na světě, má vlastní index.

Co jsou to akciové indexy

Akciové indexy zachycující vývoj celého trhu jsou např.S&P; 500 pro New York Stock Exchange., Dow Jones Industrial Average, DAX 30 frankfurtské burzy, CAC 40 pařížské burzy nebo FTSE 100 londýnské burzy atd. Podle vývoje akciových indexů je možno posuzovat vývoj ekonomiky, nebo celkové ekonomické situace v daných odvětvích a v jednotlivých zemích, proto jsou akciové indexy pro mnohé investory tím nejdůležitějším ukazatelem, který neustále sledují.

Jak obchodovat indexy

CFDs jsou vynikajícím nástrojem pro obchodování těchto indexů! Jsou zde obchodovány jako maržové obchody s finační pákou až 1:10 na tzv. spread. Futures na Indexy jsou na CFDs obchodovány pomocí spreadu, který je určován tvůrci trhu, zejména s ohledem na volatilitu Indexu. Obchodníci s futures kontrakty zde nemusí řešit kontraktní měsíce, data expirací apod. Obchodování s CFDs kontrakty na Indexy je tím jednodušší, obchodníci se zde soustřeďují na to podstatné, na obchod a své zisky. Vysoká finační páka je vhodná pouze pro agresivní a sofistikované obchodníky, kteří se v systému obchodování dobře orientují, jsou disciplinovaní a mají zavedený systém bezpečného money managementu! Mezi nejpopulárnější Indexy pro obchodování S&P500; Index, Nasdaq 100, Dow Jones IA, DAX 30, Nikkei 225, DJ Euro Stock 50, MSCI Taiwan a další.

Logo eToro
Nabídka Detaily
Minimální vklad 1000 Kč
Akcie a ETF Dostupné
Demo učet Zdarma
Vzdělávání Zdarma
Kopírování investorů Možné
Ochrana pojištění až do výše 1 milionu EUR ve spolupráci s Lloyd's of London. eToro je regulováno několika regulačními autoritami, včetně CySEC a FCA
Varování ohledně rizik: 51% účtů CFD retailových klientů přichází o peníze.