Saúdskoarabské akcie

Saúdská Arábie je největší akciový trh v regionu Středního východu a severní Afriky. Saúdská burza cenných papírů má +100 kotovaných společností s celkovou tržní kapitalizací asi + 1 bilion dolarů. Největší veřejně obchodovanou společností v Saúdské Arábii je Saudi Basic Industries Corporation neboli „SABIC“. V zemi však existují další velké společnosti včetně Saudi Arabian Oil Company - „Saudi Aramco“.

Saúdská burza je burza cenných papírů, která se nachází v Rijádu v Saúdské Arábii. Byla založena Úřadem pro kapitálový trh Saúdské Arábie v roce 2016. Burza je první svého druhu, která byla v zemi založena, a byla navržena tak, aby poskytovala likviditu malým a středním podnikům (MSP).

Akcie v Saúdské Arábii můžete nakupovat prostřednictvím svého brokera. Případně si můžete koupit akcie otevřením účtu přímo na Saúdské burze cenných papírů.

Jaké druhy saúdských akcií jsou k dispozici na saúdské burze?

Saúdská burza cenných papírů je největší v arabském světě. Je to také jedna z nejaktivnějších burz na světě. Saúdský akciový trh funguje již více než století a od svého vzniku je regulován Úřadem pro kapitálový trh.

Na saúdské burze jsou k dispozici čtyři druhy akcií – vládní cenné papíry, podnikové cenné papíry, sukuk a podílové fondy. Státní cenné papíry jsou vydávány různými vládními agenturami a institucemi k financování projektů nebo ke krytí rozpočtových deficitů. Korporátní cenné papíry vydávají společnosti za účelem získání kapitálu pro svou činnost nebo provoz. Sukuk jsou islámské dluhopisy, které lze obchodovat jako akcie na běžném akciovém trhu. Podílové fondy investují do akcií a jiných aktiv, aby poskytovaly investorům výnosy, aniž by měly přímé vlastnictví těchto aktiv.

Investice do saúdských akcií také představují způsob, jak se zajistit proti hospodářským poklesům, protože země nebyla do značné míry ovlivněna regionální nestabilitou a její ekonomika založená na ropě zůstává silná.

Saúdskoarabský akciový trh je relativně malý a málo rozvinutý, což znamená, že může investorům nabídnout přístup ke společnostem, které nejsou dostupné na jiných trzích.

Investovat do reálných akcií s 0% poplatky

Vysvětlivka: Kromě obchodování a tradingu s CFD kontrakty, máte také možnost u těchto brokerů nakupovat a vlastnit skutečné akcie a přijímat tak například i dividendy a jste i ze zákona pojištění proti úpadku těchto společností.
xtb logo
🎓 Účet pro Akcie, Forex i Krypto

79% CFDs účtů je ztrátových

logo