Akcie společnosti Neuralink si hned tak nekoupíme

Společnost Neuralink, založená v roce 2016 Elonem Muskem a skupinou předních vědců v oblasti neurověd, se zaměřuje na rozvoj vyspělých neurotechnologií. Hlavním cílem této firmy je vytvářet zařízení, která by umožnila přímou komunikaci mezi lidským mozkem a počítači.

Technologie vyvíjené Neuralink mají potenciál revolucionizovat léčbu neurologických onemocnění a poruch, jako jsou Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba nebo těžké mozkové trauma. Kromě lékařských aplikací Neuralink také hledá možnosti, jak rozšířit lidské kognitivní schopnosti. Bezpečnost a etika jsou klíčové problémy, které společnost musí řešit, jelikož její technologie zasahuje přímo do lidského mozku.

Neuralink pracuje na technologii zvané „brain-machine interface“ (BMI), což je zařízení, které se implantuje do mozku a umožňuje uživatelům ovládat počítače nebo mobilní zařízení pouze svými myšlenkami. Jedním z průlomových momentů byla prezentace v roce 2020, kdy firma představila prase s implantovaným čipem, které mohlo ovládat počítačové hry svou mozkovou aktivitou.

Akcie Neuralink si ještě dlouhou dobu nekoupíme

Podle informací z emailu, který měla možnost vidět agentura Reuters, cena privátních akcií společnosti Neuralink vzrostla po zveřejnění zprávy, že společnost získala povolení pro klinické testy. V jednom případě byly akcie nabízeny za 55 dolarů za kus, což by naznačovalo celkovou hodnotu firmy na úrovni 7 miliard dolarů. Reuters ale není jasné, zda k prodeji za tuto cenu došlo. Důvodem vyšší ceny bylo získání zmíněného povolení.

Akcie Neuralinku nejsou obchodovány na veřejných burzách. Stojí za zmínku, že některé transakce, které hodnotu firmy odhadovaly na 5 miliard dolarů, probíhaly mezi zaměstnanci společnosti, kteří již akcie vlastní, a investory z předchozích investičních kol, aniž by šlo o nové investiční podněty. Tyto sekundární transakce neposkytují přesný odraz tržní hodnoty, protože jsou omezené svým objemem a chybí jim širší tržní konsenzus, který by měla oficiální investiční kola nebo primární veřejné nabídky (IPO).

Brokeři na akcie
Reálné akcie a kryptoměny. Nízký minimální vklad 100 USD. Možnost kopírování obchodů. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4.8
76% CFDs účtů retailových je ztrátových
Reálné akcie a ETF. Nízké poplatky + Česká zákaznická podpora. Více než 5200 instrumentů k obchodování. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4.5
76% CFDs účtů je ztrátových

Většina obchodů, které přispěly k odhadu hodnoty Neuralinku na zmíněných 7 miliard dolarů, byly spíše menšího objemu, s nejvyšší jednotlivou transakcí za 500 000 dolarů. Podle Reuters, malí investoři mohou mít zájem o držbu akcií společnosti spíše z obdivu k Muskovým projektům než z finančního zisku.

Hodnota Neuralinku je v miliardách USD

V roce 2021 Neuralink uskutečnil třetí kolo investic, během něhož získal 205 milionů dolarů na další vývoj od soukromých investorů, kteří ocenili společnost na 2 miliardy dolarů podle ceny jejich neveřejných akcií. Zvýšený zájem investorů, obzvláště těch, kteří očekávají růst hodnoty akcií (označovaných jako „býčí investoři“), byl zaznamenán především v měsících před oznámením z 25. května, kdy společnost obdržela od amerického úřadu FDA schválení pro testy na lidech.

Podobné:   3 Nejstarší ETF na světě

Navzdory potenciálním výzvám a několika probíhajícím vyšetřováním, které vedly k zřízení samostatné rubriky na webu věnované problémům Neuralinku, zůstávají investoři optimističtí. Reuters uvádí, že vývoj první komerční verze neurálního rozhraní může trvat až deset let, což je považováno za optimistický odhad. Přesto optimismus některých investorů přispěl k dosažení současné tržní hodnoty společnosti.

Přehled Investičního růstu a klíčových Investorů Neuralinku

Společnost Neuralink, známá pro své průkopnické technologie v oblasti biotechnologií a neurálních rozhraní, se pyšní významným kapitálem a podporou od řady prominentních investorů. Za svou relativně krátkou historii firma získala významné finanční prostředky přesahující 363 milionů dolarů, díky čemuž dominuje v oboru.

Významné osobnosti a fondy, které Neuralink podpořily, zahrnují herce Willa Smithe a bývalého fotbalistu AC Milán Keisuke Hondou, kteří investovali prostřednictvím fondu Dreamers VC. Dalším klíčovým investorem je americký podnikatel Steve Jurvetson, který je známý svým zájmem o kosmické technologie a svůj kapitál vložil prostřednictvím svého fondu Future Ventures. Mezi další investiční fondy, které Neuralinku věří, patří DFJ Growth, kde Jurvetson dříve působil, Google Ventures, Vy Capital a Founders Fund, který vede Peter Thiel. Taktéž není možné opomenout Craft Ventures, Valor Equity Partners a Gigafund založený polským emigrantem Lukem Noskem.

Poslední kolo financování v roce 2021 vidělo účast i od soukromých investorů, jako jsou Robert Nelsen, spoluzakladatel ARCH Venture Partners, Blake Byers, majitel Byers Capital, Sam Altman, šéf OpenAI, Fred Ehrsam, spoluzakladatel investiční firmy Paradigm, a Kenny Howery, bývalý americký velvyslanec ve Švédsku.

  • Historie financování Neuralinku obsahuje tři hlavní investiční kola: v roce 2017 firma získala 107 milionů dolarů, v roce 2019 přidala dalších 51 milionů a nejnovější kolo v roce 2021 přineslo 205 milionů dolarů. Tyto investice firmu umístily na vrchol v oblasti, kde překonává konkurenty jako Synchron s 125 miliony a Paradromics s 54 miliony dolarů.

Úspěch Neuralinku a jeho schopnost přitahovat tak významné investice svědčí o potenciálu a důvěře, kterou trh má v její technologie a budoucí vývoj v oblasti biotechnologií a neurálních rozhraní.

Krpenský Martin
Ověření brokeři na akcie, etf i krypto
Reálné akcie a kryptoměny. Nízký minimální vklad 100 USD. Možnost kopírování obchodů. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4.8
76% CFDs účtů retailových je ztrátových
Reálné akcie a ETF. Nízké poplatky + Česká zákaznická podpora. Více než 5200 instrumentů k obchodování. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4.5
76% CFDs účtů je ztrátových
© Copyright 2024 ForexSrovnávač.cz