Vydělávání peněz je nezbytnou součástí koloběhu života, který začíná většinou brigádami v období dospívání, pak budete mít příjem ze zaměstnání nebo podnikání. Za peníze si sice nekoupíte všechno jako je štěstí, zdraví, ale přesto je to co potřebujete.
Peníze můžete vydělávat buď aktivně, nebo pasivně. Jedná se o zcela odlišné příjmy, ale může se stát, že často prolínají. Pasivní příjem může zároveň pocházet i z aktivního příjmu. Ať už máte aktivní nebo pasivní příjem, vždy jich můžete mít více. Jen se ujistěte, že je vše legální, abyste nemuseli řešit komplikace s daňovými úřady.
Aktivní příjem
Jednoduše řečeno, za aktivní příjem lze považovat téměř cokoli, co děláte, takže tím aktivním musíte být vy. To je Jedná se buď o práci, kterou vykonáváte, nebo o podnikatelskou činnost, ať už se jedná o živnost, nebo o založenou firmu.
Staňte se YouTuberem
Pokud máte herecký talent nebo prostě víte udělat originální video pošlete ho na YouTube. Časem se váš kanál stane populárním a vy pak budete mít možnost stát se partnerem a vydělávat tak prachy z reklamy zobrazené při videu a v rámci videa. Když přijedete na hlavní stránku YouTube (pokud nejste přihlášeni) můžete vidět videa od nejsledovanějších a nejúspěšnějších autorů YouTube videí, kteří tvorbu těchto videí mají jako hlavní pracovní činnost a vydělávají několik tisíc Euro měsíčně.
Viz například kanál Blendtec. Tento kanál má velmi jednoduchý koncept, protože každé video je o tomtéž Will It Blend? (rozmixuje se to?). Mixuje různé věci například elektronické spotřebiče jako iPhone nebo iPad. www.youtube.com/watch?v=lAl28d6tbko. Stačí jednoduchý nápad a prachy jsou v kapse. Na to, abyste se mohli stát YouTube partnerem si potřebujete vytvořit AdSense účet (to jsou ty malé reklamy při každém videu) www.google.com/adsense. Více informací o YouTube Partner program najdete zde: www.youtube. com/t/partnerships_benefits
Vytvoření vlastní webové stránky
Žijeme v době, kdy se lidé právě pomocí web stránky dostávají z dluhů a stále blíže k finanční nezávislosti. Víte o nějakém tématu napsat několik poutavých článků? Tak jste na dobré cestě vydělávat peníze pomocí vlastní webové stránky. Na to, aby byla web stránka úspěšná potřebujete kromě psaní i nějaké ty znalosti internetového marketingu jako je například SEO (optimalizace stránek pro vyhledávače jako například Google) a spoustu jiných věcí, abyste dostali lidi na vaši stránku. Můžete být nejtalentovanější spisovatel na světě, pokud vaše texty nikdo nečte jste úplně neznámý člověk. Naštěstí Internet je plný informací a tak stačí do Googlu zadat „jak udělat stránku“ a najdete potřebné informace.
Pasivní příjem
U pasivního příjmu obvykle nevykonáváte žádnou činnost. Jedná se tedy o peníze, které přibývají na váš účet, zatímco například při sledování televize. Ačkoli se to zdá být velmi jednoduché, pasivní příjem není pro každého, protože nemá vždy předchází čas strávený prací. Pasivní příjem se na začátku obvykle pohybuje pouze v řádu několika stokorun měsíčně, takže jedná se spíše o doplněk k aktivnímu příjmu, ale později se můžete dopracovat k velkým částkám, které vám zajistí lepší živobytí. Pasivní příjem znamená, že vyděláváte peníze 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, i když spíte doma.
Nejběžnější typy pasivních příjmů
1. Úroky – možná jste se s pasivním příjmem setkávali běžně, jen jste o něm nevěděli. Příkladem je např. Úroky. Pokud máte na účtu peníze, které nebudete v nejbližší době potřebovat, můžete je investovat nebo vložit na účet stavební spořitelny nebo jiný spořící účet. Veškeré peníze, které obdržíte od banky nebo státu (státní podpora ve stavební spořitelně) jsou pasivním příjmem.
2. Pronájem – velmi oblíbeným pasivním příjmem je také pronájem nemovitostí nebo jiného hmotného majetku. V tomto případě se jedná o klasický pasivní příjem, který není zcela zadarmo. Získáváte však pravidelný příjem každý měsíčně na bankovní účet nebo v hotovosti, ale v případě jakéhokoli neúspěchu musíte zasáhnout a případně zaplatit opravy na vlastní náklady, pokud není ve smlouvě uvedeno jinak.
3. Reklama – firma, která chce někde umístit svou reklamu, musí vždy zaplatit. Pokud vám to nevadí na svém vozidle umístit reklamu, můžete si za tímto účelem vozidlo pronajmout. Totéž platí pro plochy na domech. Vydání vlastního díla – věděli jste, že pokud si dáte práci s napsáním vlastní knihy během svého života, budete mít z profilu po zbytek života? Peníze totiž nedostanete jednorázově, ale budete mít příjem za každou knihu, kterou se prodá.
4. Videa na YouTube – Jistě každý z nás pravidelně sleduje YouTube, ať už jde o písničky, nebo videa. Pokud dosáhnete určitého počtu odběratelů a hodin sledování, můžete si za zveřejněná videa vydělat peníze. Většina praktikuje svůj každodenní život, například natáčením každodenních činností.
5. Investování – pokud máte dostatek peněz, můžete je investovat. Existuje mnoho způsobů, jak investovat, můžete například začít půjčovat peníze za mírný úrok, ale dejte si pozor, aby vaše činnost byla v souladu se zákonem a ne lichva. Peníze ale můžete také investovat do nějaké společnosti. Můžete si koupit akcie na burze cenných papírů, které vám pak vynesou výnos na základě vaší investice do společnosti.
6. Patent – jednoznačně velký pasivní příjem můžete mít také z vlastnictví patentu. Někdy můžete získat patent na nějaký nápad. Nad nápadem můžete strávit několik hodin, ale někdy to může trvat jen pár minut, protože nápad je zcela zdarma. myšlenka, a může vám vydělat spoustu peněz.
7. Vybudujte si tým – budování prodejního týmu je běžným pasivním příjmem. Většina žen v dnešní době prodává kosmetiku nějaké společnosti. Jedná se tedy o aktivní příjem, který však lze kombinovat s pasivním příjmem. Pokud dívka A sestaví tým dívek, které budou pracovat pod jejím vedením, může dívka A vydělávat peníze za provize z prodeje dívek pod jejím vedením, což ji nestojí žádný čas.
8. Nákupní slevy – jakkoli je to neuvěřitelné, můžete také uvažovat o penězích, které získáte za nákupy. Většina obchodů vám v dnešní době nabízí svou věrnostní kartu, která se někdy vůbec nevyplatí, jindy zase můžete sbírat body, které můžete vyměnit