Algoritmy pro těžbu kryptoměn: Jak těžit kryptoměny?

K těžbě kryptoměn dochází nejen kvůli zabezpečení blockchainových sítí, ale také díky ní lze vydělávat a přispívat k rozvoji kryptoměn. Pro správné fungování blockchainové sítě a zpracování transakcí, stejně jako pro rozdělování odměn těžařům, jsou v kryptoměnách používány specifické algoritmy.

Těžební zařízení dešifrují algoritmy, které jsou klíčové pro fungování dané kryptoměny. Kryptoměna sama je reprezentována zašifrovaným datovým řetězcem, který označuje jednotku (blok), a celý systém je organizován a monitorován pomocí blockchainu.

Existuje několik různých algoritmů, které slouží jako základ pro těžbu různých kryptoměn. Seznam pěti hlavních algoritmů používaných pro těžení kryptoměn:

Kryptoměny se dnes těží pomocí specializovaných zařízení

SHA-256

SHA-256 patří do skupiny algoritmů SHA-2 a znamená „Secure Hash Algorithm“. Algoritmus generuje 32bajtový (256bitový) podpis s jedinečným textovým řetězcem. Doba zpracování bloků pro algoritmus SHA-256 vyžaduje rychlost hašování s giga haši za sekundu, což trvá šest až deset minut. V případě Bitcoinu, první měny používající algoritmus SHA-256, je doba zpracování pro generování bloků stanovena na 10 minut.

Algoritmus SHA-256 umožňuje, aby se do sítě těžařů zapojily ASIC (Application-Specific Integrated Circuit), což zvyšuje úroveň konkurenceschopnosti mezi těžaři. Algoritmus SHA-256 umožňuje těžařům porovnávat vypočtenou hodnotu hash, která představuje výstup, s očekávanou hodnotou hash, čímž se určuje integrita dat a zachovává funkčnost sítě. Mezi nejznámější kryptoměny využívající tento těžební algoritmus patří např:

  • Bitcoin (BTC)
  • Bitcoin Cash (BCH)
  • Bytecoin (BCN)

Ethash

Ethash je Proof-of-Work algoritmus, který byl vytvořen pro blockchain Ethereum. Na začátku byl tento algoritmus nazýván Dagger-Hashimoto a kombinoval dva odlišné algoritmy. Vitalik Buterin, jeden ze zakladatelů Etherea, přispěl k vývoji algoritmu Dagger, zatímco Thaddeus Dryja vytvořil algoritmus Hashimoto.

Algoritmus Dagger vyvinul Buterin a byl navržen jako alternativa k algoritmům s tvrdými paměťovými funkcemi, jako je Scrypt. Buterin zdůraznil, že algoritmy jako Scrypt jsou obtížně ověřitelné. Během testování se ukázalo, že algoritmus Dagger je zranitelný vůči hardwarové akceleraci sdílené paměti, což vedlo k jeho vyřazení jako možnosti pro těžební algoritmus Etherea.

Thaddeus Dryja vytvořil algoritmus Hashimoto s cílem poskytnout odolnost proti těžbě pomocí specializovaných ASIC zařízení. Tím demokratizovat proces těžby a vytvořit méně konkurenční prostředí pro těžařskou komunitu. Hashimoto je vázaný na IO, což znamená, že čtení z paměti je limitujícím faktorem při těžbě. Algoritmy Dagger a Hashimoto byly sloučeny do jednoho a vytvořily tak finální podobu algoritmu Ethash, který používalo Ethereum.

Ethash je navržen tak, aby poskytoval odolnost proti ASIC těžbě a podporuje rychlou těžbu s maximální dobou 15 sekund na blok. Algoritmus měří rychlost hashování v mega hashích za sekundu a je náročný na paměť GPU. To znamená, že těžba na bázi Ethash se nejlépe provádí s využitím grafických procesorů. Některé z nejznámějších kryptoměn využívajících Ethash algoritmus pro těžbu jsou například:

  • Ethereum classic

Scrypt

Algoritmus Scrypt je funkce pro odvození klíče z hesla, který vytvořil Colin Percival. Tento algoritmus je využíván mnoha kryptoměnami jako Proof-of-Work algoritmus. Jeho specifickou vlastností je, že vyžaduje velké množství paměti, což má za následek provádění rozsáhlých vlastních hardwarových útoků. Scrypt je měřen v kilohasech hashů za sekundu a prokázal se jako rychlejší a efektivnější při ověřování transakcí a generování nových bloků.

Podobné:   Kdo vyvíjí a kontroluje Bitcoin a jeho blockchain?

Algoritmus byl poprvé použit v roce 2011 pro kryptoměnu Tenebrix a později byl použit jako základ pro Litecoin a Dogecoin, což přispělo k jeho rozšíření. Scrypt umožňuje těžbu pomocí speciálně navržených ASIC zařízení, ale také umožňuje těžbu s využitím běžných CPU a GPU. Tento algoritmus slouží jako základ pro různé digitální měny. Mezi nejznámější kryptoměny využívající Scrypt pro těžbu patří například:

  • Litecoin (LTC)
  • Dogecoin (DOGE)

Equihash

Algoritmus Equihash byl poprvé vyvinut Dmitrijem Chovratovičem a Alexem Birjukovem a představen Lucemburskou univerzitou. Jde o algoritmus typu Proof-of-Work, který podporuje proces těžby několika různých kryptoměn. Byl navržen v roce 2016 s cílem řešit problém kolidujících hashovacích hodnot. Equihash také zajišťuje odolnost proti ASIC těžbě tím, že klade důraz na vysokou propustnost paměti.

Equihash pracuje s třemi různými parametry, které určují časové a paměťové nároky algoritmu. Co je zajímavé, je, že umožňuje těžbu pomocí standardních počítačů, což znamená, že není energeticky náročný a snižuje konkurenci mezi těžaři. Díky jedinečnému používanému algoritmu, je každá rovnice jedinečná a zároveň zaručuje, že její řešení jsou nekompatibilní. Mezi nejznámější kryptoměny, které využívají Equihash jako těžební algoritmus, patří například:

  • Zcash (ZEC)
  • Zclassic (ZCL)

Cryptonight

CryptoNight byl vytvořen ve spolupráci mezi vývojáři Bytecoinu a týmem CryptoNote s cílem umožnit těžbu kryptoměn pomocí CPU a GPU a zároveň omezit přístup pro těžaře ASIC.

Hlavní odlišností mezi CryptoNight a Scrypt je, že každý nový blok závisí na předchozím bloku. Cílem vývoje CryptoNight bylo umožnit těžbu kryptoměn na běžných osobních počítačích a podporovat těžbu pomocí procesorů, čímž se zajistí rovnost pro Proof-of-Work.

Každý blok má stanovenou délku 64 bajtů, a rychlost výpočtu je navržena tak, aby se postupně ztěžovala. Algoritmus vyžaduje megabajt vnitřní paměti. Rychlost hashování algoritmu se měří pomocí počtu hashů za sekundu. Mezi nejznámější kryptoměny, které využívají CRYPTONIGHT jako těžební algoritmus, patří například:

  • Monero (XMR)
  • Electroneum (ETN)

 

Krpenský Martin
Ověření brokeři na akcie, etf i krypto
Reálné akcie a kryptoměny. Nízký minimální vklad 100 USD. Možnost kopírování obchodů. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4.8
76% CFDs účtů retailových je ztrátových
Reálné akcie a ETF. Nízké poplatky + Česká zákaznická podpora. Více než 5200 instrumentů k obchodování. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4.5
76% CFDs účtů je ztrátových
© Copyright 2024 ForexSrovnávač.cz