Bitcoin nebo Litecoin: Zlato a stříbro mezi kryptoměnami

Přestože Litecoin vychází z podobného základu jako Bitcoin, existují mezi těmito dvěma kryptoměnami některé hlavní rozdíly, které je činí odlišnými. Bitcoin (BTC) byl první kryptoměnou a zahájila éru kryptoměn a technologie blockchainu. Vzhledem k jeho významu a postavení na trhu jsou všechny následující altcoiny často srovnávány s Bitcoinem.

Litecoin (LTC) je jedním z těchto altcoinů, který následoval po Bitcoinu jako první a je známý jako „mladší bratr Bitcoinu“ nebo „stříbro ke zlatu Bitcoinu“. Jedná se o první fork, který vznikl z kódu Bitcoin Core.

Bitcoin je stále nejvýznamnější a nejvíce obchodovanou kryptoměnou. Jeho tržní kapitalizace představuje více než 50 % celkové tržní kapitalizace. Bitcoin si udržuje svou pozici i po 13 letech od svého uvedení, kdy byl představen jako peer-to-peer digitální měna s decentralizovanou autoritou na blockchainové technologii.

Na druhou stranu, Litecoin má nižší tržní kapitalizaci a nižší cenu. Dalším rozdílem mezi Bitcoinem a Litecoinem je jejich celková nabídka. Bitcoin má omezenou nabídku 21 milionů, zatímco Litecoin má k dispozici 84 milionů mincí.

Srovnání vývoje ceny Bitcoinu a Litecoinu za poslední rok

Hlavní rozdíly a srovnání

V tabulce jsou některé hlavní rozdíly mezi Bitcoinem a Litecoinem. Bitcoin je považován za originální kryptoměnu a je nejstarším a nejznámějším digitálním aktivem. Litecoin byl vytvořen jako jeho odlehčená verze s cílem umožnit rychlejší a levnější transakce. I když mají obě kryptoměny podobné vlastnosti, mají několik klíčových rozdílů, které ovlivňují jejich vlastnosti.

# Bitcoin (BTC) Litecoin (LTC)
Rok vzniku 2009 2011
Zakladatel Satoshi Nakamoto (pseudonym) Charlie Lee
Algoritmus SHA-256 Scrypt
Celkový počet 21 milionů 84 milionů
Průměrný čas transakce Průměrně 10 minut Průměrně 2,5 minuty
Odměna za blok Původně 50 BTC, nyní 6,25 BTC Původně 50 LTC, nyní 12,5 LTC
Tržní pozice Jednička na trhu Mezi největšími kryptoměnami
Popularita Nejznámější a nejrozšířenější Umístěna v Top 20
První kryptoměna Ano Ne
Cíl a použití Digitální zlato a platební prostředek Rychlé a levné transakce

Těžba Litecoinu vs Bitcoinu

Bitcoin funguje na protokolu Proof of Work a spoléhá se na proces těžby, který umožňuje ověřování transakcí a usnadňuje generování nových bloků. Vytvoření nového bloku v síti Bitcoin trvá přibližně 10 minut. Protokol Proof of Work je také protokolem i pro Litecoin.

Podobné:   Bitcoin vs zlato a akcie: Kdo je vítěz za posledních 10 let?

Vytváření bloků pro LTC však trvá až 2,5 minuty, což z Litecoinu dělá rychlejší variantu i pro provádění transakcí, zejména mikrotransakcí. Litecoin a Bitcoin jsou v podstatě založeny na stejném protokolu, přičemž rozdíl v procesu těžby je zejména v hashovacího algoritmu.

Rychlost transakcí

Tvůrci Litecoinu chtěli vytvořit alternativu k Bitcoinu, která by poskytovala rychlejší řešení pro transakce v blockchainové síti. Proto se rozhodli změnit některé klíčové parametry, které ovlivňují generování nových bloků. Zatímco v Bitcoinu trvá vygenerování nového bloku 10 minut. Litecoinu trvá vygenerování bloku pouze 2,5 minuty, čímž se stává čtyřikrát rychlejším.

Vývojáři Litecoinu přišli na to, že Bitcoin trpí nedostatečnou škálovatelností, což znamená, že síť nemá dostatečnou kapacitu škálovat se s rostoucím počtem uživatelů. Tím, že Litecoin umožňuje rychlejší transakce a podporuje mikrotransakce, částečně vyřešili i tento problém a poskytli uživatelům efektivnější řešení pro provádění plateb a převodů v síti, před nástupem Bitcoin lightningu.

Závěr

Litecoin vznikl s cílem odstranit určité nedostatky, které měl původní kód Bitcoinu. Mezi tyto nedostatky patřila neschopnost Bitcoinu škálovat se s rostoucím počtem uživatelů sítě, což vedlo k přetížení a pomalým transakcím. Dalším problémem byla vysoká konkurenceschopnost mezi těžaři způsobená používáním ASIC zařízení.

Litecoin se snažil tyto problémy vyřešit vydáním vlastního kódu. Přestože první hard fork Bitcoinu přinesl některá vylepšení, Bitcoin zůstává nejobchodovanější kryptoměnou na trhu a nejčastěji používaným platebním prostředkem v sektoru digitálních aktiv.

Krpenský Martin
Ověření brokeři na akcie, etf i krypto
Reálné akcie a kryptoměny. Nízký minimální vklad 100 USD. Možnost kopírování obchodů. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4.8
76% CFDs účtů retailových je ztrátových
Reálné akcie a ETF. Nízké poplatky + Česká zákaznická podpora. Více než 5200 instrumentů k obchodování. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4.5
76% CFDs účtů je ztrátových
© Copyright 2024 ForexSrovnávač.cz