Informace se na internetu šíří ohromnou rychlostí, ať už jsou pravdivé nebo ne, a toto šíření může být pro nezkušené obchodníky riskantní. Obzvláště nebezpečné mohou být falešné zprávy a zavádějící informace.
Kombinace strachu z promeškání příležitosti a finančních rozhodnutí může vést k rychlým změnám na trhu. FOMO efekt a falešné zprávy mohou snadno ovlivnit chování obchodníků s kryptoměnami, kteří se řídí titulky a rychlými zprávami na internetu. Důsledkem FOMO je obvykle rychlý nárůst hodnoty daného finančního nástroje a dosažení nových historických maxim.
Klasickým příkladem FOMO byl růst cen akcií v roce 2021, kdy investoři kupovali cokoliv, protože FED zasypával trh novými penězi. Ochlazení pak přišlo velmi rychle.
Tato dvě rizika přidávají další vrstvu nejistoty na již tak nestabilních kryptoměnových trzích. Proto je důležité vždy prověřovat informace, abyste nebyli obětí dezinformace. I když je zcela normální, že zprávy o veřejně obchodovaných firmách mohou ovlivnit hodnotu akcií, kryptoměnové trhy jsou v tomto ohledu zcela odlišné. Manipulace trhem pomocí falešných zpráv je na akciových trzích trestná, protože regulované trhy jsou pod přísným dohledem a regulací vlády.
Vyhnout se FOMO můžeme jedinou možnosti a to být opatrní před jakýmikoli jeho projevy, což je zejména nečekaně rychlý růst cen akcií společností, ETF, komodit i krypto trhu, pokud není zřejmá silná fundamentální i makroekonomická zpráva pro takový růst.
- Jak dlouho se musí držet akcie při časovém testu? - 2. 12. 2023
- Komoditní akcie a ETF: Způsob jak investovat do komodit - 30. 11. 2023
- Insider nákupy akcií: Kde je najít a jak je poznat? - 30. 11. 2023