Co je lepší Bitcoin nebo Ethereum? 1 a 2 na trhu kryptoměn

Bitcoin a Ethereum jsou obě v popředí kryptoměnového trhu, což se projevuje vysokou tržní kapitalizací, cenou na trhu a popularitou. Přestože na první pohled mohou tyto dvě digitální aktiva vypadat podobně, zásadně liší v rámci svých blockchainových sítí. Avšak, přestože jsou tato dvě aktiva klasifikována podobně, mají mnoho rozdílů a každá z těchto kryptoměn má své vlastní výhody a nevýhody.

I když jste nikdy nepoužívali ani nevlastnili kryptoměny, jistě jste slyšeli o Bitcoinu – první a původní kryptoměně, která začala kryptoměnovou manii a přivedla technologii blockchainu do povědomí široké veřejnosti.

Bitcoin je digitální aktivum, které slouží jako digitální měna, umožňující převod a uchování hodnoty na blockchainu. Tato první a nejvýznamnější kryptoměna byla vytvořena a uvedena na trh v roce 2009, ale její tvůrce zůstává neznámý a používal pseudonym Satoshi Nakamoto.

Hlavní rozdíly mezi Bitcoinem a Ethereum spočívají v jejich protokolech, těžby, ověřování transakcí,  a použití.

Bitcoin vs Ehtereum: Vývoj ceny za poslední rok

Bitcoin vs. Ethereum: Hlavní Rozdíly

Zatímco termín Bitcoin představuje jak měnu, tak platformu. Název Ethereum se vztahuje k platformě, zatímco jeho nativní měna se nazývá Ether (ETH). Ethereum se liší od Bitcoinu tím, že Bitcoin je peer-to-peer peněžní systém. Ethereum má spíše podobnost superpočítače, který nabízí jak převod transakcí, tak také nabízí smart kontrakty a decentralizované aplikace.

Bitcoin

  • Podle původního konceptu Bitcoinu, jak je popsán ve své bílé knize, bylo hlavním cílem vytvořit alternativní způsob převodu peněz s nižšími poplatky než u běžných bankovních převodů. Hlavním principem má být decentralizace, což znamená, že síť by měla být otevřená, postavená na zdrojovém kódu, a těžaři by měli hrát klíčovou roli v procesu provádění transakcí a ověřování platnosti těchto transakcí v rámci sítě.

Bitcoin je oficiálně popisován jako „peer-to-peer elektronický peněžní systém„, což přesně vystihuje jeho účel. Umožňuje uživatelům převádět finanční prostředky ve formě jednotek  (satoshi) během několika minut. Na rozdíl od tradičních bankovních transakcí, Bitcoin umožňuje rychlejší provedení plateb po celém světe a to za výrazně nižší poplatky.

Ethereum

  • Ethereum využívá protokol Proof of Stake. Tento nový protokol se zaměřuje na nový způsob ověřování transakcí na základě. Síť s tímto změněným protokolem by měla mít výhodu v tom, že bude mít efektivnější systém, který vybere validátory na základě jejich podílů – podobně jako hlasovací práva ve společnosti, která nabízí akcie – a odmění je pomocí tokenu ETH.

Ethereum sehrálo významnou roli ve vývoji platforem založených na blockchainu, přičemž šéf Etherea Vitalik Buterin dokázal, že blockchain dokáže víc než jen převádět peněžní hodnotu v řetězcích od jednoho uživatele k druhému. Vytvořením chytrých kontraktů otevřelo Ethereum vývojářům a blockchainovým nadšencům nový svět příležitostí a přivedlo na scénu také Dapps – decentralizované aplikace.

Čtěte více:   Jak a kdy musím danit přijmy z kryptoměn
Bitcoin Ethereum
Vznik V roce 2009 byl vytvořen Satoshi Nakamotem jako první kryptoměna. V roce 2015 byl vytvořen Vitalikem Buterinem a týmem vývojářů, jako platforma pro smart kontrakty a decentralizované aplikace.
Cíl Primárně slouží jako digitální forma platby a uchovávání hodnoty. Zaměřuje se na podporu smart kontraktů a decentralizovaných aplikací
Jazyk Používá jednoduchý skriptovací jazyk pro transakce. Používá složitější programovací jazyk pro psaní smart kontraktů.
Maximální nabídka Má pevně stanovenou maximální nabídku 21 milionů bitcoinů. Nemá pevně stanovenou maximální nabídku, ale zavádí EIP-1559, což omezuje emisi a snižuje poplatky.
Čas transakce Průměrný čas transakce je kolem 10 minut. Průměrný čas transakce je kolem 15 sekund.
Konsensus Využívá proof-of-work (důkaz o práci) k ověřování transakcí. Využívá proof-of-stake (důkaz o podílu) v rámci Ethereum 2.0, který snižuje energetickou náročnost a zvyšuje rychlost transakcí.
Smart kontrakty Nepodporuje smart kontrakty. Podporuje smart kontrakty a dApps (decentralizované aplikace).
Popularita Je nejstarší a nejznámější kryptoměnou s nejvyšší tržní kapitalizací. Je druhou největší kryptoměnou podle tržní kapitalizace

Výhody a nevýhody

Bitcoin ověřuje transakce prostřednictvím procesu těžby, kde těžaři řeší matematické rovnice pro ověření transakcí a získání odměny. Tento proces způsobuje, že těžba Bitcoinu je velmi centralizovaná a je vyhrazena pouze pro ty, kteří disponují nejmodernějšími těžebními zařízeními. Soutěživost těžařů může způsobit nárůst transakčních poplatků.

Na druhou stranu se Ethereum rozhodlo změnit svůj protokol z Proof of Work na Proof of Stake (PoS). Proof of Stake se, jak název napovídá, nespoléhá na těžbu při ověřování transakcí. V budoucnosti plánuje Ethereum využívat změněný protokol PoS, který bude mít efektivnější způsob vybírání validátorů založený na jejich vlastněném podílu – podobně jako hlasovací práva akcionářů ve společnosti.

Rychlost transakcí

Ethereum má několik výhod oproti Bitcoinu. Jednou z těchto výhod je rychlost dokončení transakcí. Ethereum dokáže zpracovat transakci za pouhých 15 sekund, zatímco u Bitcoinu to může trvat až desítky minuta.

Na druhou stranu má Bitcoin výhodu v bezpečnosti. Ethereum zažilo dříve velký bezpečnostní incident, kdy byl napaden systém DAO a byly ukradeny miliony ETH. Obě sítě však čelí problémům s škálovatelností a zpožděním.

I přes výhody a nevýhody, které obě sítě mají, mají odlišný účel a použití. Ethereum a Bitcoin slouží různým účelům, a proto srovnání mezi nimi jen podtrhuje klíčové rozdíly mezi těmito předními kryptoměnami.

Kde obchodovat
Reálné akcie a kryptoměny
Nízký minimální vklad 100 USD
Možnost kopírování obchodů. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4,8 rating
4.8
74% CFDs účtů retailových je ztrátových
Reálné akcie a ETF
Nízké poplatky
Česká zákaznická podpora. Více než 5200 instrumentů k obchodování. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4,5 rating
4.5
79% CFDs účtů je ztrátových
© Copyright 2023 ForexSrovnávač.cz