Stablecoiny jsou třetí vlnou digitálních aktiv na kryptoměnovém trhu. Pět let po zahájení éry bitcoinu a následujících alternativních kryptoměn (altcoinů) byl spuštěn Tether – první stablecoin na světe. Tether klasifikujeme jako „stablecoin“, jehož hodnota je vázána na hodnotu fiat měny USD. Tento stablecoin se v poslední době stává jedním z nejpopulárnějších digitálních aktiv na základě tržní kapitalizace.
Vznik Tethereu umožňuje kryptoměnovým nadšencům investovat do zcela nové třídy aktiv – digitálních měn, které jsou zajištěny a vázané na hodnotu klasických fiat měn a využívat je pro různé služby: převody transakcí, nákup dalších kryptoměn, nákup zboží a služeb, vyhnutí se směny do fiat měn atd.
Po Tetheru se objevilo mnoho nových vývojářských týmů s novými nápady na stablecoiny, které tento koncept dále rozvíjely, protože popularita stablecoinů rok od roku rostla. Co přesně jsou stablecoiny a jaké jsou některé z nejlepších stablecoinů na trhu?
Co jsou stablecoiny?
Po vzniku původní kryptoměny bitcoin a následující třídy alternativních mincí, známých jako altcoiny, představila technologie blockchain novou kategorii digitálních aktiv, a to stablecoiny. Jméno „stablecoin“ naznačuje, že tyto digitální aktiva mají za cíl poskytovat stabilitu na trhu. Trh kryptoměm se vyznačuje vysokou volatilitou a častými prudkými změnami cen. Stablecoiny jsou podpořeny rezervními aktivy a slouží tak, jako stabilní alternativa na dynamickém trhu digitálních aktiv.
Stablecoiny jsou navrženy tak, aby zajistily svou tržní hodnotu pomocí rezervních aktiv. Tato stabilita hodnoty se dosahuje prostřednictvím vázání stablecoinů na fiat měnu, například americký dolar nebo euro, dluhopisy nebo na komodity, jako je zlato. Alternativně se nízká volatilita a vysoká stabilita stablecoinů dosahuje za pomoci algoritmického mechanismu, který upravuje nákupy a prodeje derivátů nebo referenčních aktiv.
Díky vyvinutí takového mechanismu a zajištění digitálních aktiv pomocí fiat měn a pevných hodnot jsou stablecoiny odolné vůči prudkým a radikálním cenovým fluktuacím. To znamená, že cena stablecoinů zůstává stabilní a nemění se náhle, což je jedním z hlavních faktorů, které přitahují investory a uživatele k těmto digitálním aktivům.
Proč jsou populární?
Stablecoiny získávají rostoucí popularitu díky tomu, že kombinují výhody fiat a kryptoměn. Díky technologii blockchainu mohou stablecoiny nabízet rychlé zpracování transakcí, zajištění bezpečnosti a soukromí, a to vše za nízké poplatky. Na rozdíl od jiných kryptoměn mají stablecoiny nízkou volatilitu a vykazují vysokou stabilitu hodnoty, podobně jako fiat měny.
Rozdílné typy stablecoinů
Na trhu existují dva základní typy stablecoinů: zajištěné a hybridní. Kolateralizované lze rozdělit do čtyř podskupin: kryté fiatem, kryté kryptoměnami, kryté aktivy a nekryté.
Stablecoiny kryté fiat měnou
Stablecoiny kryté fiatem jsou digitální aktiva, která se spojují na hodnotu fiat měny. Prvním stablecoinem, který byl kdy vydán, je USDT, který je krytý americkým dolarem. Hodnota tohoto stablecoinu je zajištěna celkovou tržní kapitalizací, která odpovídá hodnotě rezerv. Ačkoli mnoho stablecoinů krytých fiatem je spojeno s jedinou fiatovou měnou, existují také možnosti, kde by teoreticky mohly být kryty skupinou národních měn.
Stablecoiny kryté kryptoměnami
Kryptografické stablecoiny jsou stablecoiny, které jsou podporovány kryptoměnami, což je jasně patrné z jejich názvu. Tyto stablecoiny využívají speciální protokoly, které zajišťují, že jejich cena zůstává stabilní a nemění se s hodnotou kryptoměny použité k zajištění tokenu. DAI je jedním z nejlepších a nejúspěšnějších příkladů kryptografických stablecoinů. Ačkoli tyto typy stabilních kryptoměn nejsou tak populární jako ty, které jsou kryty fiat měnami, projekty jako DAI se snaží zvýšit povědomí o tomto konceptu a dát mu větší prostor ve světě kryptoměn.
Stablecoiny kryté dalšími aktivy
Stablecoiny kryté aktivy jsou často spojeny s hodnotou záložních aktiv, která nemusí nutně být fiat nebo krypto. Tyto stablecoiny nejsou primárně určeny ke směně hodnoty. Místo toho slouží jako investiční nástroj, který umožňuje získat exponenciální hodnotu k těmto podkladovým aktivům, jako například k ropě nebo zlatu, aniž by investor musel fyzicky vlastnit tato aktiva.
Nektryté Stablecoiny
Nekolateralizované stablecoiny, také nazývané algoritmické stablecoiny, nemají žádné podkladové aktivum. Podobají se fiat měnám, protože jejich hodnota stoupá a klesá v závislosti na nabídce a poptávce. Fiat měny a nekolateralizované stablecoiny se liší hlavně v tom, jak jsou vydávány. U fiat měn nabídku stanovuje centrální banka, zatímco u stablecoinů ji řídí algoritmus, nebo může být ovlivňována hlasováním komunity v decentralizovaném mechanismu.
Nejlepší stablecoiny na trhu
Mezi nejlepší a největší stablecoiny na trhu podle tržní kapitalizace patří tyto projekty:
1. USDT
USDT, vydaný společností Tether Limited, je jedním z nejoblíbenějších stablecoinů a zároveň prvním stablecoinem, který byl kdy vytvořen. Tether je vázán na americký dolar a jeho hodnota je zajištěna v poměru 1:1.
Kromě amerického dolaru podporuje USDT i další národní měny, jako jsou euro a čínský jüan. Rezervy, které tvoří zálohu pro USDT, zahrnují hotovost a finanční ekvivalenty. Stablecoin USDT běží na blockchainu, který poskytuje denní aktualizace hodnoty USDT. Zajišťuje, že hodnota USDT odpovídá nebo převyšuje množství v oběhu.
Stablecoin USDT je dostupný ve třech různých verzích: na blockchainu Omni, standardu ERC-20 v síti Ethereum a na síti Tron.
2. USD Coin (USDC)
USD Coin je digitální ekvivalent amerického dolaru, který je pevně vázán na hodnotu tohoto fiat měnového systému. Centrum, konsorcium zodpovědné za řízení USDC, stanovuje politiky a technické a finanční standardy. Toto konsorcium funguje na bázi členství a v rámci blockchainové technologie nabízí úplnou transparentnost ohledně hodnoty USDC.
USDC umožňuje uživatelům provádět rychlé, spolehlivé, transparentní a nákladově efektivní platby. Tento stablecoin je vydáván regulovanými finančními institucemi. USDC má 100% rezervy kryté americkými dolary, což znamená, že vždy lze vyměnit USDC za americké dolary v poměru 1:1.
Díky USDC mohou uživatelé využívat několik výhod, například získat úroky na významných úvěrových platformách, využít jeho stabilní hodnoty pro snížení rizika volatilit a použít ho pro zajištění hodnoty prostřednictvím držení, a rovněž rychle provádět transakce.
3. TrueUSD (TUSD)
TrueUSD (TUSD) je stabilní měnou, která je plně zajištěná a krytá americkým dolarem v poměru 1:1. To znamená, že každý TUSD lze kdykoli směnit za americké dolary, a hodnota 1 TUSD = 1 USD. TrueUSD poskytuje služby na pěti kontinentech a je obchodovatelný ve více než 160 trzích a 70 burzách.
Díky tomu, že TUSD funguje na blockchainu Ethereum a představuje token standardu ERC-20, umožňuje rychlejší a levnější transakce oproti tradičním finančním systémům. Zůstatky a pohyb TUSD lze snadno kontrolovat prostřednictvím Etherscan, což je veřejná blockchainová prohlížečka pro Ethereum.
Kromě TrueUSD, společnost TrustToken také vydává další měny jako TrueCAD, TrueHKD, TrueGBP a TrueAUD. Tyto měny reprezentují koše národních měn a umožňují rychlé a bezpečné platby. Využití najde pro stanovení a prokázání vlastnictví a kontroly nad různými typy aktiv, jako jsou dluhopisy, pronájem nemovitostí, akcie, malé podniky, filmy, knihy, televizní pořady, hudba a patenty.
4. Maker (DAI)
DAI byl vytvořen společností Maker. Jedná se o jeden z nejlepších příkladů kryptografického stablecoinu. DAI se váže na americký dolar a jeho hodnota odpovídá hodnotě jednoho USD. Systém Maker využívá kolaterálu spravovaného držiteli Maker tokenu. Celý systém funguje na blockchainu Ethereum, zajištěný chytrými kontrakty, které zálohuji stabilní měnu DAI americkými dolary.
Technicky vzato, každých 100 DAI zajišťuje 1,5 etheru jako kolaterál. Držitelé mohou vydělávat DAI uzamykáním jednotek DAI za spořicí sazbu stanovenou komunitou Maker. Díky inteligentním smlouvám síť řídí držitelé Maker tokenu (MKR), a DAI získává na popularitě jako alternativní způsob držení a převodu hodnoty.
DAI je integrován do více než 400 služeb a aplikací, včetně her, peněženek a decentralizovaných finančních platforem (DeFi). DAI je stabilním spotřebitelským stablecoinem, což znamená, že ho může používat kdokoli a kdekoliv.
5. Pax Dollar (USDP)
Pax Dollar je jedním z mála stablecoinů, které disponují právními vlastnostmi. Tento stablecoin byl oficiálně schválen a regulován Ministerstvem finančních služeb státu New York. Každý token USDP odpovídá hodnotě jednoho USD.
Společnost Paxos Trust Company vydává tento stabilní token a zajišťuje ho rezervami této společnosti. USDP najde využití pro okamžité obchodování, peer-to-peer transakce, platby za produkty a služby a pro bezpečné a stabilní uchování hodnoty. Tento stablecoin je dostupný na více než 150 burzách, peněženkách a mimo burzovních trzích a uživatelé mají přístup k pravidelným měsíčním auditním zprávám. Díky těmto vlastnostem můžeme USDP považovat za jeden z nejpohodlnějších, nejrychlejších a nejbezpečnějších způsobů digitalizace peněžní hodnoty.
6. Gemini dolar (GUSD)
Gemini dolar (GUSD) je další stabilní kryptoměna, která je regulovaná. Tento stablecoin vydává společnost Gemini, která patří mezi největší burzy na americkém trhu s kryptoměnami. GUSD je plně krytý americkým dolarem v poměru 1:1.
Díky tomu uživatelé mohou provádět rychlé transakce a uchovávat hodnotu svých aktiv bez rizika vysoké volatility, která je častá na kryptoměnovém trhu. Tento stablecoin umožňuje uživatelům získat to nejlepší z obou světů – digitálního a fiat měnového.
Gemini dolar běží na blockchainu Ethereum jako token standardu ERC-20, což zajišťuje jeho snadnou integraci do různých aplikací a služeb. Gemini dolar je prvním regulovaným stablecoinem, který získal schválení od Ministerstva finančních služeb státu New York.
7. STASIS EURO (EURS)
Hodnota EURS je stabilní, díky podpoře likvidity od partnerů společnosti Stasis. Každý token EURS je zajištěna eurem v poměru 1:1.
Peníze EURS uchovává na depozitních rezervních účtech. Stabilitu zajištují poskytovatelé likvidity, uschovatelé, platební platformy, burzy a další partneři. Toto umožňuje snadnou směnitelnost EURS.
EURS funguje na blockchainu Ethereum jako token standardu EIP-20. Jako první stablecoin na blockchainu Ethereum zavedl EURS delegované platby, což umožňuje uživatelům platit transakční poplatky v EURS místo standardního kryptoměnového poplatku GAS. Uživatelé peněženek společnosti STASIS také mají možnost platit transakční poplatky jinými podporovanými kryptoměnami.
EURS se využívá jako nástroj pro zajištění hodnoty, pro přeshraniční platby a rychlé transakce.
- Newyorská burza cenných papírů – NYSE: První americká burza - 27. 6. 2025
- Pražská burza: Dividendové království ve střední Evropě - 27. 6. 2025
- Tokijská burza (TSE): Brána pro Japonský akciový trh - 26. 6. 2025