Frakční akcie: průvodce pro začínající investory

Frakční akcie jsou zlomky akcií společností, které se obchodují na burze a jejichž cena akcií se pohybuje v desítkách až stovkách dolarů. Namísto vlastnictví celé jedné nebo více úplných akcií, vlastníte pouze část nebo zlomek jedné akcie takových společností. Frakčním akciím se tedy říká i zlomkové akcie.

Frakční akcie se vyvinuly až v nedávné době, kdy vznikla potřeba řešit vysoké ceny jednotlivých společností, kdy pro hlavně retailové a začínající investory byla cena takové společnosti mimo jejich možnosti. Aby se jim umožnilo také participovat na vývoji těchto společností, začali mezinárodní brokeři umožňovat koupení nebo prodeje pouze části akcií takových společností. Mimo akcie jde podobným způsobem nakupovat nebo prodávat i zlomková ETF (frakční ETF).

Kde koupit frakční akcie?

V následující tabulce srovnáváme brokery pro frakční akcie. Tito brokeři umožňují u vybraných společností a ETF koupit pouze zlomek podílu. Nabídka těchto instrumentů se neustále mění, jak jednotlivé akcie rostou na ceně.

U brokera, kterého neznáte je třeba se ujistit, že u něho neexistují další provize nebo poplatky za investování frakčních akcií. Vzhledem k tomu, že zlomkové nákupy a prodeje akcií se obvykle provádějí v menších dolarových částkách, poplatky by mohly drasticky ovlivnit vaše výnosy.

Pokud nechcete brokera složitě hledat a porovnávat, můžeme vám doporučit brokera eToro, který frakční akcie nabízí již několik let a vše je možné si vyzkoušet na demo účtu.

Populární brokeři na frakční akcie
Reálné akcie a ETF
Nízké poplatky
Česká zákaznická podpora. Více než 5200 instrumentů k obchodování. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4,5 rating
4.5
80% CFDs účtů je ztrátových
Reálné akcie a kryptoměny
Nízký minimální vklad 100 USD
Možnost kopírování obchodů. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4,3 rating
4.3
81% CFDs účtů retailových je ztrátových

Jak koupit frakční akcie?

Pokud máte účet u brokerské společnosti, která zlomkové akcie nabízí, nákup i prodej takových akcií probíhá stejně, jako celých kusů. Vše za vás řeší obchodní aplikace broker, kde jen místo celé akcie, zadáte zlomkovou část, kterou chcete koupit nebo prodat a aplikace brokera vám pak automaticky přepočítá cenu.frakční akcie u xtb

Minimální nákupy nebo prodeje u těchto brokerů pak začínají 1 USD. Mějte ovšem na paměti, že ne všechny akcie nebo ETF nabízené v aplikacích těchto brokerů jsou dostupné jako zlomkové akcie.

Pokud si chcete koupit dílčí akcie, porovnejte online makléřské a investiční aplikace, než se zaregistrujete, abyste se ujistili, že ta, kterou si vyberete, to umožňuje. Podívejte se také na seznam akcií nebo ETF dostupných jako zlomkové akcie.

Nakonec se ujistěte, že neexistují další provize nebo poplatky za investování do frakčních akcií. Vzhledem k tomu, že zlomkové nákupy akcií se obvykle provádějí v menších částkách v dolarech, poplatky by mohly drasticky ovlivnit vaše případné zisky nebo ztráty.

Výhody frakčních akcií: Nevýhody frakčních akcií:
Nízký počáteční kapitál: Zlomkové akcie umožňují vstoupit na trh s velice malým kapitálem. Minimální vstup se pohybuje od 1 USD. Omezená nabídka: Je třeba mít na paměti, že ne každá akcie, jde koupit nebo prodat pomocí zlomků
Diverzifikace portfolia: Frakční akcie umožňují Diverzifikovat portfolio za méně peněz. Pokud mimo akcií chcete například prodávat a nakupovat ETF, umožňují vám zlomkové akcie využít i těchto výhod. Dividendy: Pokud vlastníte zlomkové akcie, které vyplácejí dividendu, získáte jen části dividend akcií. Pokud je tedy výplata 5 USD za akcii a vy máte 1/5 podílu, obdržíte jako výplatu 1 USD.
Kde obchodovat
Reálné akcie a ETF
Nízké poplatky
Česká zákaznická podpora. Více než 5200 instrumentů k obchodování. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4,5 rating
4.5
80% CFDs účtů je ztrátových

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© Copyright 2023 ForexSrovnávač.cz