Investiční diamanty, proč jsou tak vzácné?

Na tom, že drahé kameny jsou zpravidla drahé i ve smyslu ceny, není nic překvapivého. Jsou prostě vzácné, proto ani nemohou být na úrovni běžných minerálů. Čím je ale cena určena? Kdo a co za tím stojí? Možná překvapivě se nejedná o žádné tajemství na úrovni skladby ingrediencí používaných při výrobě Coca-Coly. Naopak postupy a principy jsou standardně dostupné.

Zásadní slovo v cenotvorbě diamantů mají gemologické laboratoře, neboť právě ony určují parametrické hodnocení kamenů označované jako 4C. Podle zjištěných údajů o brusu (cut), hmotnosti (carat), barvě (colour) a čistotě (clarity) je stanovena nejen cena výchozí, ale dá se poměrně seriózně předpovědět i hodnota budoucí. Pokud se jedná o velmi kvalitní kusy, lze se stoprocentní jistotou počítat s poměrně rychlým růstem ceny. Ani u průměrnějších investičních diamantů to ale rozhodně není špatné, vždyť jen v loňském roce se růst hodnoty kamenů pohyboval v rozmezí od 6,5 do 18,5 %.

Cena diamantů?

V tvorbě ceny diamantů hraje důležitou roli také tzv. Rapaport Diamond Report. Jednoduše řečeno, jedná se o formu velkoobchodního ceníku diamantů s hmotností do 2,99 karátu. Ceny uváděné v přehledu jsou sestavovány na základě analýzy trhu a pro obchodníky s diamanty jsou závazné. A co kameny s váhou od 3 karátů výše? Ty se obchodují formou aukcí a jejich cena je tvořena na základě aktuální nabídky a poptávky.

A ještě jedna důležitá věc, kterou je třeba při pořizování diamantů vzít v úvahu. Neplatí, že pokud má jednokarátový kámen cenu X, pak ten dvoukarátový musí mít hodnotu X krát 2. Jednoduchou násobilku nelze uplatnit z prostého důvodu. Pokud je totiž kvalita obou kamenů stejná, prakticky vždy je ten větší považován za vzácnější, a tím také dražší.

Jak už bylo uvedeno, obchodníci s diamanty jsou povinni v souvislosti s cenou dodržovat řadu zásad. Svá rozhodnutí o nákupu kamenů proto realizujte výhradně u prodejců, kteří mají prokazatelně přímé vazby na trh s diamanty a nejsou pouze na úrovni smluvních distributorů. Poznáte je například podle toho, že jsou registrováni u institucí, které se obchodem s drahými kameny zabývají.

Původ diamantů

Původ diamantů na Zemi je poměrně jasný a detailně popsaný. Víme tak, že vznikly přibližně před 100 miliony let při krychlové krystalizaci atomů uhlíku. Víme také, že celý proces se odehrával v hloubkách 100 až 200 kilometrů pod zemským povrchem za extrémního tlaku 70 tun na centimetr čtvereční a při teplotách dosahujících až 1 300 ºC. Neznámá není ani informace, že se kameny díky své mimořádné tvrdosti dokázaly bez problému pohybovat sopečnou horninou směrem k povrchu. Přesto se u některých kamenů objevují hypotézy o jejich mimozemském původu.

Nejčastěji jde o názor, že asi před 3 miliardami let se některé diamanty dostaly na naši planetu po srážce s asteroidem. Myšlenka, kterou zastává Stephen Haggert z Floridské univerzity, se pochopitelně netýká všech kamenů, ale pouze těch, které jsou označovány za černé. Tyto domněnky se opírají především o fakt, že černé diamanty obsahují nezanedbatelné množství vodíku. A to by nahrávalo právě vesmírnému původu.

Podobné:   Investiční certifikáty, jaké jsou výhody a rizika?

Přesto bude realita mnohem prostší. Co se týká samotné barvy kamenů, nejedná se o skutečně černé kusy. Diamanty vznikly standardní cestou, obsahují však vysoké množství cizorodých látek a jeví se proto jako černé.

O diamantech

Ještě dál zašla studie univerzity v americkém Ohiu. Vědci se v ní pokusili prokázat, že ve vesmíru může existovat planeta tvořená diamanty. Mělo by se jednat o místo, které je extrémně chladné a temné, tedy beze známek života. Navíc povrch planety je tvořen grafitem a samotné diamanty by se měly nacházet až kolem 150 kilometrů pod povrchem.

Připustíme-li samotnou existenci planety, uhlík je totiž nejrozšířenějším prvkem celého vesmíru, nastávají dva nemalé problémy. Jednak člověk doposud nedokázal při hloubení důlních vrtů a jam překonat hranici 12 kilometrů a hlavně nejbližší předpokládaná diamantová planeta se nachází ve vzdálenosti nejméně 73 světelných let od Země. A to je oříšek i pro ty největší snílky.

Upřímně řečeno, vlastně ani nezáleží na tom, jestli jsou výše uvedené myšlenky alespoň v něčem reálné. Na faktu, že diamanty jsou jedinečné, to nic nezmění.

Krpenský Martin
Ověření brokeři na akcie, etf i krypto
Reálné akcie a kryptoměny
Nízký minimální vklad 100 USD. Možnost kopírování obchodů. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4.8
76% CFDs účtů retailových je ztrátových
Reálné akcie a ETF Nízké poplatky + Česká zákaznická podpora. Více než 5200 instrumentů k obchodování. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4.5
76% CFDs účtů je ztrátových
© Copyright 2024 ForexSrovnávač.cz