Bank of Canada (BOC) byla založena v roce 1934 a od roku 1938 určuje kanadskou měnovou politiku. Bank of Canada udržuje hodnotu kanadského dolaru (CAD) zajištěním cenové stability, která je udržována dodržováním inflačního cíle dohodnutého s ministerstvem financí země.
Bank of Canada provádí měnovou politiku ovlivňováním krátkodobých úrokových sazeb prostřednictvím zvyšování a snižování cílové jednodenní sazby. BOC oznamuje případné změny úrokové sazby v osmi plánovaných termínech ročně. Termíny souvisejí s analýzou ekonomického vývoje a jeho vlivu na budoucí inflaci, kterou provádí Bank of Canada.
BOC je úzce zapojena do dění na kanadských finančních trzích prostřednictvím svých aktivit na devizovém trhu, prodeje a správy státních cenných papírů a vlivu na úrokové sazby prostřednictvím cíle pro jednodenní sazbu.
Oddělení hospodářské a fiskální politiky ministerstva financí sleduje hospodářský vývoj hlavních obchodních partnerů. Oddělení připravuje měsíční fiskální a čtvrtletní ekonomické zprávy a hraje významnou roli při stanovování federálního rozpočtu. Oddělení finančních trhů ministerstva poskytuje politické analýzy a poradenství v oblasti řízení Bank of Canada, dodávek a oběhu měny a rozvoje kapitálových trhů.
BOC jak tvůrce hospodářské politiky
V roce 1994 začala BOC používat jako klíčový nástroj měnové politiky jednodenní sazbu namísto dříve používané bankovní sazby. Tento posun následoval poté, co BOC zavedla provozní pásmo 50 bazických bodů pro jednodenní sazbu, což je sazba, za kterou si hlavní účastníci peněžního trhu mezi sebou půjčují a půjčují jednodenní finanční prostředky.
Bank of Canada používá denní úpravy úrovně vypořádacích zůstatků ke stanovení cílové úrovně pro jednodenní sazbu v rámci provozního pásma. Se zavedením systému přenosu velkých hodnot v roce 1999 byl cíl pro jednodenní sazbu definován jako střed pásma, neboli 25 bazických bodů pod sazbou banky. Protože cíl ovlivňuje úrokové sazby, které si finanční instituce ze dne na den účtují, obvykle ovlivní ostatní úrokové sazby, včetně hypoték a spotřebitelských úvěrů.
Devizový trh v Kanadě
Intervence na devizovém trhu provádí BOC s využitím vládní zásoby deviz na účtu devizového fondu. Pokud chce Bank of Canada kompenzovat pokles hodnoty kanadského dolaru, pak na devizových trzích nakupuje kanadské dolary a směňuje jiné měny, nejčastěji americké dolary (USD). Zvýšená poptávka po kanadských dolarech naopak pomáhá podpořit nebo posílit jejich hodnotu.
Aby nákupy BOC nezpůsobily nedostatek kanadských dolarů, který by mohl zvýšit úrokové sazby, neutralizuje své nákupy tím, že do finančního systému uloží stejné množství kanadských dolarů. Opačný postup lze použít ke zpomalení zhodnocování kanadského dolaru.
BOC vydává řadu publikací, které se čtou kvůli jejich dopadu na kanadskou ekonomiku. Čtvrtletní Zpráva o měnové politice a její aktualizace poskytuje podrobný souhrn politik a strategií BOC, ekonomického prostředí v zemi a dopadů těchto otázek na inflaci. Pololetní zpráva Financial System Review poskytuje podrobný přehled vývoje finančního systému a analýzu směřování finanční politiky. Kromě toho BOC každý pátek odpoledne zveřejňuje klíčové bankovní statistiky a statistiky peněžního trhu.