Jak fungují Penzijní fondy: vyplatí se?

Penzijní fondy jsou čím dál tím populárnějším způsobem k investici svých prostředků a přispění k zajištění si pohodlného důchodu bez nutnosti spoléhání se na státní zabezpečení. Penzijní fondy jsou dnes velmi dostupné, vkládat peníze do vlastního penzijního fondu může každý člověk starší 18 let.

Kromě toho jsou penzijní fondy propojeny se státním důchodovým systémem – kromě samotného zhodnocení vkladu penzijním fondem (které se pohybuje v průměru okolo 4%) tedy máte nárok i na státní příspěvky, jejichž výše závisí na měsíční výši příspěvku do penzijního fondu.

V ČR je dnes na výběr mnoho penzijních fondů, které jsou spravovány velkými finančními institucemi jako je ČSOB, Komerční banka, Česká spořitelna a jiné. V jednu chvíli ovšem můžete vkládat peníze pouze do jednoho fondu. Na této stránce naleznete přehled vedoucích fondů na trhu, společně s údaji. Penzijní fondy a jejich výnosy v minulosti jsou i ověřit. Komplexní údaje o stavu penzijních fondů v minulých letech se nachází na webových stránkách CZSO (Český Statistický Úřad).

Penzijní fondy a princip jejich fungování

Jako každý jiný fond, penzijní fond je místem kde se shromažďují prostředky z několika zdrojů, které jsou následně výhodně investovány správci penzijního fondu (t.j. finanční instituce vlastnící penzijní fond) za účelem zhodnocení. Určitá část tohoto zhodnocení (cca 80%) se rozděluje zpátky mezí účastníky fondu. Vyjádříme-li toto percentuálně, Vaše prostředky budou zhodnoceny procentuálním zhodnocením kapitálu vloženého do fondu, mínus míra inflace. Je tu několik cest, ze kterých se ukládají prostředky na účet.

  • Vaše osobní příspěvky – obvykle účastník každý měsíc přispívá určitou částku na svůj účet v penzijním fondu.
  • Státní příspěvky – stát na účet měsíčně přidá příspěvek
  • Příspěvky zaměstnavatele – je obvyklé že zaměstnavatel přispívá do penzijního fondu. Tato varianta je výhodnější než přímé navýšení platu, jelikož se z příspěvků zaměstnavatele do penzijního fondu neodvádí ani pojištění (zdravotní a sociální), ani daň z příjmu.
  • Příspěvek třetích stran – jiné osoby mají též možnost přispět

Nashromážděné prostředky se následně investují – penzijní fondy patří k fondům, kde zhodnocení má tendenci být méně riskantní, ovšem na úkor výše výnosu, které se pohybují okolo 3% ročně. Pro srovnání, v případě akciových fondů můžete dosáhnout zhodnocení až na hladinu 10% měsíčně – risk je ovšem vyšší než u penzijních fondů, a tudíž je lukrativnější investovat v několikaletých horizontech.

Co se penzijních fondů týče, prostředky jsou investovány do primárně bezpečných instrumentů, jako jsou dluhopisy. Každý fond v ČR je regulován Českou Národní Bankou (ČNB), tudíž možnost výběrů investic je značně omezena. Na druhou stranu, regulace ČNB přispívá k jejich stabilitě a působí jako ochrana před nežádanými výsledky fondů.

Srovnání penzijních fondů

Na českém trhů momentálně působí několik penzijních fondů, hlavní ovšem jsou poskytovány těmito finančními institucemi – ING, ČSOB, AXA, Česká pojišťovna, Česká spořitelna a Komerční banka (společný podíl na trhu cca 70%). Níže si můžete prohlédnout obecnou informaci týkající se těchto penzijních fondů, včetně informace ohledně jejich výnosů v minulých letech. Hledáte li více info ohledně konkrétního penzijního fondu, klikněte na odkazy oficiálních prezentací penzijních fondů.

Kde obchodovat
Reálné akcie a ETF
Nízké poplatky
Česká zákaznická podpora. Více než 5200 instrumentů k obchodování. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4,5 rating
4.5
80% CFDs účtů je ztrátových

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© Copyright 2023 ForexSrovnávač.cz