Podílové fondy můžou zaujmout především výnosy, které ve srovnání s jinými bankovními produkty můžou dosahovat poměrně vysokých čísel. Podílové fondy jsou možností, jak uložit své volné prostředky za účelem zhodnocení přes určité období.
Podílové fondy můžou zaujmout především výnosy, které ve srovnání s jinými bankovními produkty můžou dosahovat poměrně vysokých čísel. Podílové fondy jsou možností, jak uložit své volné prostředky za účelem zhodnocení přes určité období.
V dnešní době se popularitě těší především podílové fondy otevřené. Tyto fondy se zakládají na principu shromažďování menších peněžních prostředků od drobných investorů, které se pak kumulativně používají za účelem investování do různých fondů za účelem zhodnocení. Investuje však správce fondu (většinou velké finanční instituce), ne jednotliví účastníci. Vkládání peněž může někomu připomínat investování do akciových fondů, jelikož za investované prostředky obdržíte tkz. podílové listy které mají svou hodnotu a držiteli dávají nárok na část výnosu z fondu. Velikost této “části” záleží na množství podílových listů které klient vlastní.
Na rozdíl od jiných finančních produktů Vám podílové fondy nabídnou výhodu v rozložení rizika (a to mezi ostatními investory) a možnost přenechání operace s prostředky na profesionálních manažerech kteří se zabývají hledáním vhodných investičních příležitostí. Od výsledku těchto investic se následně odvíjí hodnota podílového fondu jako celku, a tím pádem i hodnotu podílových listů, které jsou drženy individuálními klienty.
Existuje poměrně velké množství druhů podílových fondů, které používají odlišných prostředků k zhodnocení vložených prostředků. Před samotným investováním do jakýchkoli fondu, by si měl každý pozorně nastudovat všechny podmínky, potenciální výhody, nevýhody, legislativu a i například poplatky, za účelem vyvarování se nepříjemným překvapením. Podílové fondy nabízí spousty výhod oproti jiným finančním produktům, je ovšem potřeba zvážit i jejich existující nevýhody.
Podílové fondy se dělí na několik druhů, a to především dle primárně užitých nástrojů. Kromě toho se však liší i investičními cíli nebo například časovým horizontem zhodnocení prostředků. Tyto druhy podílových fondů jsou.
Jak již bylo napsáno, podílové fondy mají za cíl shromáždit drobné částky za účelem investování do různých fondů, v závislosti na použitém instrumentu. Podílové fondy jako takové se však primárně dělí na fondy otevřené a zavřené. Zatímco otevřené fondy nabízejí možnost podílové listy kdykoliv zpátky prodat správci fondu, zavřené podílové fondy toto neumožňují a podílové listy musí být obchodovány na burze. Jsou to právě otevřené podílové fondy, které se v posledních letech těší popularitě.
Z pohledu legislativy jsou všechny podílové fondy pod dohledem Komise pro cenné papíry, které musí každému fondu udělit patřičné povolení pro shromažďování prostředků a jejich následné investování. Činnost jakéhokoli fondu je regulována zákonem č.248/1992 Sb o investičních společnostech a investičních fondech ve znění pozdějších novel.
Je však velmi důležité podotknout, že investování do podílových fondů rozhodně není bezrizikové. Investice jsou prováděny finančními investicemi které však ani přes svůj rozměr nemůžou zajistit bez rizikové investice. Investice přinášející negativní výsledky se tedy stejně tak i odrazí v klientových podílových listech.
Bilanční hodnota fondu – Koeficient P/B podílového fondu představuje vážený průměr ukazatelů P / B všech akcí, které jsou v portfoliu fondu.
Bilanční hodnota aktiv představuje celkovou částku aktiv, od kterých se odečítají pasiva fondu. Ukazatel P / B akcie společnosti se vypočítává cestou rozdělení tržní ceny jejích akcií, které se nacházejí v obratu, tržní hodnotu aktiv společnosti a následnou korekcí získaného ukazatele počtem akcií nacházejících se v oběhu.
Akcie se zápornou bilanční hodnotu aktiv se z výpočtů vylučují. Při výpočtu průměrného P / B fondu Morningstar připisuje každé akci váhu v souladu s její váhou v portfoliu fondu. Znamená to, že akcie s většími pozicemi mají proporcionálně větší vliv na konečný ukazatel fondu P / B.
Vyvážená investiční strategie (Balanced investment strategy) – Metoda rozdělení aktiv a řízení portfolia podílového fondu zaměřena na vyvážení výnosnosti a míry rizika. Vyvážené portfolio může zahrnovat obligace, zabalené finanční produkty a vysoce likvidní nástroje srovnatelné s hotovostí, například pokladniční poukázky.
Vzájemný fond – (Mutual Fund) – Americký termín pro fond, který má formu akciové společnosti.
Fond představuje portfolio akcií, obligací a / nebo hotovosti, které investiční společnost řídí jménem a na základě dohody s množstvím investorů. Když si investoři kupují akcie fondu, získávají podíl v širokém investičním portfoliu, jehož majiteli jsou spolu s ostatními akcionáři fondu. Manažer vzájemného fondu investuje svěřené finanční prostředky v souladu s investičními cíly, které jsou v prospektu fondu.
Bond Funds – Fondy, jejichž minimálně 80% aktiv je investováno do dluhopisů, mají pojmenování dluhopisové fondy. Dluhopisové fondy se dělí na dvě základní skupiny – fondy zdaněných výnosů a fondy komunálních obligací.
Derivative fund – Fond, který investuje pouze do odvozených cenných papírů jako jsou futures, opce a warranty (opční listy).
Fond alokace aktiv (Asset Allocation Fund – AAF Fond), který na základě vzorce optimálního rozdělení vkládá disponibilní aktiva do různých kategorií aktiv jako do akcií, obligací a jiných finančních nástrojů, s cílem zajistit diverzifikaci portfolia a stabilní růst. Většina AAF investuje maximálně 25% aktiv do jedné třídy cenných papírů.
Fond komunálních dluhopisů (Municipal Bond Funds) – Tyto fondy investují do dluhů ve formě cenných papírů vydávaných samosprávami. Operace s nimi se dělají v podobě investičních trustů nebo otevřených podílových fondů. Některé z nich se specializují na dluhopisy vydané v jedné samosprávné jednotce, další ve více samosprávných jednotkách. Značnou výhodou těchto fondů bývá příznivé zdanění. Níže je však nejen zdanění těchto fondů, ale i jejich výnosy.
Fondy bez zatížení (No-load funds) – fondy, které prodávají své cenné papíry přímo investorům, bez pomoci makléřů a nevybírají speciální poplatky připočítávány k ceně cenného papíru. Viz také: Úvodní zatížení (Front-end Load), Konečné zatížení / výstupní poplatek (Back-end Load),, Poplatek za prodej (Sales charge).
Vyvážený fond (Balanced Fund) je Kategorie podílových fondů, které diverzifikují portfolio prostřednictvím rozdělení aktiv mezi obligace, akcie, privilegované akce, čímž se snaží zajistit stabilní příjem a růst. Tyto fondy mají také pojmenování hybridní fondy (hybrid funds). Pro identifikaci investičního stylu těchto fondů pro ně analytická společnost Morningstar sestavuje dvě matrice: matrici investičního stylu fondu, specializujícího se na akcie a matrici investičního stylu fondu specializujícího se na cenné papíry s pevným výnosem.
Co to jsou Hedgeové fondy (Hedge Funds) – Soukromé investiční sdružení (investment pools), jejichž základním úkolem je maximalizace zisku cestou využití rizikových investičních spekulativních strategií a odvozených cenných papírů.
Hedgeové fondy jsou velmi pružné ve výběru strategií a nástrojů investování. Minimální velikost investice do těchto fondů je obvykle 1 mil. USD. Podle amerických zákonů (National Securities Markets Improvement Act of 1996), služby zajišťovacích fondů jsou přístupné jen individuálním investorům s kapitálem vyšším než 5 mil. USD. Podobné normy byly rozpracovány proto, aby připustily k investování do fondů tohoto typu jen velmi kvalifikovaných investorů. V současnosti Hedgeové fondy pracují téměř výhradně pro institucionální investory.