Trojúhelníky (Triangle) jsou formace na na finančním grafu, které mají tvar trojúhelníku a mohou být buď směrem nahoru (vzestupné trojúhelníky), nebo směrem dolů (sestupné trojúhelníky). Trojúhelníkové formace jsou považovány za indikátory potenciálního budoucího pohybu ceny a mohou signalizovat možný zlom nebo pokračující trend na finančním trhu.
Pokud se naučíme vidět v trzích a hlavně grafech takováto seskupení jako Trojúhelníky, postupem času budeme moci odhadovat následný pohyb trhu ještě před tím, než se tak stane (pokud vyloučíme silné fundamentální zásahy) k tomu nám někdy poslouží právě Trianglové formace.
Podíváme se na základní formace, které se vyskytují na grafech. Když je budete správně identifikujeme, máme velkou pravděpodobnost stihnout jejich pohyb a nakoupit nebo prodat pozici ještě dříve než se tak stane. Pokud se vytvoří Trianglová formace, trh se obvykle vydá proraženým směrem. Takže naším cílem je všimnout si těchto pohybů dříve, než nastanou, abychom mohli využít jejich potenciál. Viz obrázek
Triangly dělíme na tyto základní formace:
- Souměrné triangly
- Vzestupné triangly
- Sestupné triangly
Souměrné triangly jsou formace na grafu, kde se jednotlivé úsečky grufu (bary) zmenšují a sbíhají do jednoho společného bodu. Tím vytvářejí jakýsi obraz trojúhelníku. Jednotlivé úsečky grafu zde tvoří po sobě nižší maxima a vyšší minima – tím se zkracuje čára grafu.
Jak toho využíváme ?
Můžeme zadat nákupní objednávku nad rozpětí trianglu a prodejní objednávku pod rozpětí trianglu. Jakmile se první objednávka exekuuje druhou rušíme, popřípadě ji použijeme jako stop-loss.
Názorně si ukážeme příklad souměrného trianglu na obrázku: Čím více se přiblíží – zužuje špička trianglu, tím větší je předpoklad vyražení některým směrem nahoru, nebo dolů.
- Rostoucí trojúhelník
Rostoucí trojúhelník je na grafu vymezen dvěma čarami. Jednou je hladina rezistence, tedy série maxim na přibližně stejné úrovni. Druhá čára je rostoucí a je to spojnice stoupajících minim. Může se objevovat jak v uptrendu, tak v downtrendu. V uptrendu představuje formaci potvrzující trend, v případě downtrendu předznamenává změnu trendu. V obou případech se obchoduje vstupem do long pozice po proražení hladiny rezistence.
- Klesající trojúhelník
Tato formace je na grafu zobrazována také pomocí jedné horizontální a jedné šikmé čáry. Horizontální čára ale v tomto případě představuje hladinu supportu, šikmá čára pak vzniká spojením klesajících cenových maxim. Může se objevit v uptrendu jako reverzní formace, ale i v downtrendu jako formace potvrzující trend. Obchoduje se vstupem do short pozice po proražení hladiny supportu.
- Symetrický trojúhelník
Z trojúhelníkových formací se tato vyskytuje na grafech nejčastěji. Představuje nerozhodnou náladu na trhu a zobrazuje se dvěma šikmými čarami. První je spojnice klesajících maxim a druhá je spojnice stoupajících minim. Vyskytuje se v uptrendech i downtrendech. Existují různá doporučení jak symetrický trojúhelník obchodovat.
Jedno je obchodovat ho výlučně ve směru trendu. To znamená proražení spodní čáry v případě downtrendu nebo proražení horní čáry v případě uptrendu. Některé publikace ale doporučují obchodovat tuto formaci v obou směrech. To v praxi znamená, že není důležitý směr předcházejícího trendu. Takže každé proražené směrem vzhůru znamená vstup do long pozice a každé proražení směrem dolů vstup do short pozice.
Je důležité si uvědomit, že technická analýza má své limity a není zárukou úspěšných obchodů. Někdy mohou trojúhelníky a další grafické formace poskytnout falešné signály.
- Newyorská burza cenných papírů – NYSE: První americká burza - 27. 6. 2025
- Pražská burza: Dividendové království ve střední Evropě - 27. 6. 2025
- Tokijská burza (TSE): Brána pro Japonský akciový trh - 26. 6. 2025